ESWT (EXTRACORPOREAL SHOCK WAVE THERAPY)

ESWT Nedir?

ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) vücut dışından uygulanan şok dalga tedavisidir. Özel bir cihaz ile uygulanmaktadır.  Vücudun istenilen bölgesine odaklanmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Cihaz içerisinde ultrason dalgaların yaklaşık 10 katı gücünde ses dalgaları mevcuttur. Elipsoid şeklindeki bir çelik aplikatör vasıtasıyla vücudun istenilen bir bölgesinde odaklanmasına dayanan bir uygulama şeklidir. Şok dalgalarının tedavide kullanımı 1970'li yıllara kadar dayanmaktadır. Uzun yıllar böbrek taşlarını kırmak amacı ile kullanılan bu teknik, topuk dikeninde %85 kalıcı iyileşme sağlar. Hasta üzerinde kullanım alanları olarak en çok ( bütün dünyada da yaygın olarak) kullanılan topuk bölgesi tedavisidir. Topuk dikeni rahatsızlıklarında hastaya cerrahi olmayan acısız / ağrısız, kortizonsuz bir tedavi imkânı sunmaktadır. ESWT uygulandığı bölgede kanlanmayı arttırarak, vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarının devreye girmesini sağlayarak o bölgeye etki eder. ESWT tedavisi boyun bölgesi, baş ve sinirlere yakın bölgelere kesinlikle uygulanmaz.

ESWT nasıl uygulanır?

ESWT tedavi uygulaması 5-7 gün aralar ile uygulanan 3-5 seans (hastanın ihtiyacın göre değişmektedir) halinde programlanan bir tedavi yöntemidir. İlk tedaviden sonra bile etkinliği hissedilebilir bir uygulama olup uygulama sırasında çok az acı hissedilebilir. Seans aralarında uygun germe egzersizlerinin de uygulandığı hastalarda 4-6 hafta içerisinde ağrı ve diğer yakınmalarda önemli oranda düzelme izlenir. ESWT tedavisi her kişiye uygulanmaz. Hamilelerde, kalp pili kullanan kişilerde, kanser hastaların, eklem ve kemik operasyonu geçirmiş kişilerde kesinlikle kullanılması önerilmez.

ESWT tedavisinin avantajları nelerdir?

Anestezi ve hazırlık gerektirmediği için çok konforlu bir uygulama çeşididir. İlk uygulamada bir miktar ağrı hissedilmekle birlikte tedavideki ilerleme ile birlikte bu ağrıya tolerans geliştirir hasta. Ciltte oluşan ödem ve hafif kızarıklıklar dışında önemli bir yan etkisi yoktur. Tedavi sonrasında istirahat gerektirmez günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

ESWT İLE YAPILAN İŞLEMLER
YUKARI
FİYAT SOR