SAÇ EKİMİ (FUE)

Saç ekimi ve FUE tekniği hakkında merak ettikleriniz bu sayfada... Saç kayıpları hormonal, genetik ve yaşlanmaya bağlı olarak hem erkek hem de kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Kişilerde özgüven eksikliğine sebep olmakta, yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir. Son dönemlerde saç ekiminde kullanılan yöntemlerin gelişmesi ile birlikte tatmin edici sonuçlar alınmakta ve kişinin doğal görünümü korunabilmektedir. Saç ekiminde kullanılan farklı yöntemler olmasına rağmen, bu konuda FUE (Folicular Unite Extraction) tekniği şu ana kadar geliştirilmiş en ideal saç ekim yöntemidir.

Saç Ekimi (FUE)

FUE TEKNİĞİ NEDİR?

FUE (Folicular Unite Extraction) tekniği, kişinin genellikle ense bölgesinden tek tek alınan saç köklerinin içinde olduğu greftlerin, saç olmayan bölgelere transfer edilmesine dayanan bir saç ekimi yöntemidir. Bu yöntemle vücudun göğüs ve çene altı bölgesinden alınan greftler de transfer edilebilir.

FUE TEKNİĞİ NEDEN EN İDEAL YÖNTEM?

FUE tekniğinin diğer saç ekim yöntemlerinden daha fazla tercih edilmesinin nedenleri şu şekilde özetlenebilir;

 • Transferde kullanılan saç köklerinin alındığı bölgelerde her hangi bir skar (yara izi) kalmaz.
 • Saç derisine kesi yapılarak cildin bir kısmı alınmadığı için dikiş kullanılmaz ve dolayısıyla dikiş izi kalmaz.
 • Diğer tekniklere göre saç ekim maliyetleri daha düşüktür.
 • FUE yöntemi ile aynı zamanda kaş, bıyık ve sakal ekimi de yapılabilmektedir.

Ne kadar saça ihtiyacım var?

SAÇ EKİM SÜRECİ

Hazırlık

Hazırlık aşamasında gerekli kan testleri yapıldıktan sonra ekim yapılacak alanın planlaması yapılır. Ön saç çizgisinin belirli bir şekli ve standardı yoktur. Çünkü yüz hatlarına ve yüz kaslarının hareket alanlarına göre herkesin saç çizgisi kişiye özel olarak tasarlanır. Ekilecek alanın planlaması yapıldıktan sonra saçlar traş edilir ve işlem yapılacak alana lokal anestezi ile uyuşturma işlemi yapılır.

Lokal Anestezi

Ekilecek alanın lokal anestezik ilaçlarla uyuşturulması işlemidir. İğne fobisi olan kişiler için iğne kullanmadan anestezi uygulamakta mümkündür. Eğer bu iğne korkusu üst düzeyde ise sedasyon işlemi uygulanarak, kişiye hiçbir ağrı veya iğne teması hatta dokunma hissi bile hissettirilmeden uykuda saç ekimi de gerçekleştirilebilmektedir.

Saç Köklerinin Toplanması

Donör bölgeden alınan greftler; tek kök içeren greftler, iki kök içeren greftler, üç kök içeren greftler halinde gruplara ayrılarak özel bir solüsyon içerisinde bekletilir.

Alın ve Saç Hattının Belirlenmesi

Bu konuda kişinin saçları dökülmeden önceki fotoğraflarından da yardım alınır ancak şu anki yüz kaslarının durumu ve hastanın yaşı da göz önünde bulundurularak bir alın-saç hattı oluşturulur. Hastanın da saç çizgisine onay vermesinin ardından işleme başlanır.

Kanalların Açılması

Ekilecek saçlar için planlanan saçsız bölgede mikro kanallar açılmaktadır. Kanalların açılması işlemi başlı başına uzmanlık gerektiren bir iştir. Kanalların açısı ve sıklığı doğal görünümü elde etme bakımından en önemli husustur.

Saç Köklerinin Transferi

Son olarak toplanan saç kökleri(greftler), açılan mikro kanallara tek tek yerleştirilerek saç ekim işlemi tamamlanır.

İyileşme Dönemi

Ekim yapılan saçlar 2 hafta boyunca uzayabilir. Ortalama 1 ay içerisinde ekilen saçların tamamen dökülmesi korkulacak bir durum değildir. Ortalama 3 - 4 ay içerisinde dökülen saçlar gözle görünür bir hal almakta, 6 ay içerisinde de hemen hemen yarısından fazlası 1 yıl içerisinde ise tamamı uzayarak saçlar son halini almaktadır. 12 ay boyunca ekilen greftlerin çıkış süreci devam etmektedir.

Saç Ekimi Operasyon Süresi

Saç ekimi işlemi ortalama 6 - 8 saat sürmektedir.

Saç Ekimi Öncesi Uyarılar

 • Operasyon öncesinde saçlar yıkanmalı, saçlara harici olarak solüsyon, jöle vs. kullanılmamalıdır.
 • Aspirin veya kan sulandırıcı ilaçların kullanımı tercihen 10 gün olmakla beraber en az 1 hafta öncesinden bırakılmalıdır.
 • Alkol kullanımı 1 hafta öncesinden bırakılmalı.
 • Sigara mümkünse işlem öncesinde bırakılmalı, bırakılamıyorsa da mümkün olduğunca aza indirilmelidir.
 • Kalp, şeker, tansiyon hastalığı varsa mutlaka belirtilmeli ve kullandığı ilaçları mutlaka doktora bildirmelidir.
 • Operasyon sonrasında herhangi bir şapka getirmenize gerek yoktur. Operasyon sonrasında kullanacağınız şapka ve boyun yastığı size verilecektir. Ayrıca işlem sonrasında kullanacağınız tüm tedaviye yönelik ilaçlar ücretsiz olarak size verilecektir.
 • İşleme T-shirt veya kazak tarzında kafanızdan geçirerek giyilecek kıyafetlerle gelinmemesi daha iyi olur.
 • Ön kısmı fermuarlı ya da düğmeli kıyafetler giymek, giysiyi giyip çıkarırken ekilen greftlere temas etmesi riskini de ortadan kaldıracaktır.

Saç Ekimi Sonrası Uyarılar

 • Saç ekiminden 2 gün sonra donör alana yapılan pansumanın kontrolü ve ekim sonrası ilk yıkama için mutlaka operasyonun yapıldığı kliniğe gidilmelidir. Herhangi bir profesyonel yönlendirme ve bilgilendirme olmadan saçlara tek başına müdahale edilmemelidir.
 • Saç ekimi sonrası güneşli, yağmurlu havalarda ve tozlu ortamlarda mutlaka size verilen şapkayı takmalısınız.
 • Günde en az 2 litre su içmek ödem oluşumunu engellemektedir. Tuz kullanımını azaltmakta iyi olacaktır.
 • 1 hafta süreyle sırt üstü pozisyonda uyunmalı, ekim yapılan bölgeye sürtme ve kaşıma yapılmamalıdır.
 • 5 gün cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.
 • 1 ay boyunca hamam, sauna, havuz, deniz ve ağır spor aktivitelerinden uzak durulmalı, direkt güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.

Yıkama İşlemi

Saçları yıkamaya mutlak surette doktorun bildirdiği günden itibaren başlanmalıdır. Yapılan ilk yıkamadan sonra 10 gün süresince saçlar ilk yıkamada gösterildiği şekilde yıkanmalıdır.

 • Saçlar ılık suyla yıkanmalı, aşırı sıcak veya aşırı soğuk sudan kaçınılmalıdır.
 • İlk 10 gün boyunca boyunca doktorun tavsiye ettiği yumuşatıcı köpük ve şampuan kullanılmalıdır.
 • Saçlar köpürtülürken asla ekim yapılan bölgede sürtme yapılmamalı, şampuan hafif köpürdükten sonra saçlar durulanmalıdır.
 • Kurulama asla havlu ile sürterek yapılmamalıdır. Havlu, sadece hafif bastırma şeklinde derideki yoğun ıslaklığı gidermek için kullanılmalıdır. Kâğıt havlu tercih edilebilir.
 • Saçlara doktor tavsiyesi dışında bir solüsyon, jöle vs. kullanılmamalıdır.

Sık Sorulan Sorular

İşlem lokal anestezi altında yapıldığından operasyon sırasında herhangi bir ağrı ve acı duyulmaz.

Saç ekimi yapılan alanda ve saç köklerinin alındığı (donör) bölgede hiçbir iz kalmamaktadır.

FUE yöntemiyle ekilen saçlar kalıcıdır. Saç ekim işleminde başın ense kısmında bulunan dökülmemeye kodlanmış saç kökleri kullanıldığından saçlar ömür boyu dökülmez.

Hayır, dilediğiniz zaman randevu alarak uzmanlarımıza danışabilir, görüş ve ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Bizlere e-posta, telefon veya bizzat kliniklerimize gelmek suretiyle ulaşabilir, aklınıza takılan konularda bilgi alabilirsiniz.

Benzer Hizmetler

YUKARI
FİYAT SOR