KAŞ VE KİRPİK EKİMİ

Kaş ekimi ve kirpik ekimi her geçen gün gelişen tekniklerle ve düşen uygulama maliyetleri sayesinde daha ulaşılabilir bir hal almıştır. Kaş ve kirpiklerimiz doğuştan seyrek olabileceği gibi, gündelik yaşamın stresiyle özellikle kadınlarda dökülebilmektedir. Bu durum her zaman güzel ve alımlı olmak isteyen kadınlara kaş ve kirpik ekimiyle sorun olmaktan çıkıyor.

Kaş ekimi ve Kirpik Ekimi

Kaş Ekimi

Kadınlarda sıklıkla görülen kaş dökülmesi sorunu çoğunlukla kalıcı hal almaktadır. Çözümü için genellikle kalıcı makyaj vs. görülmektedir. Ancak bu sorunun en doğal çözümü kaş ekimi işlemi olacaktır.

Erkeklerde yalnızca saç dökülmesi sorunu görülür. Ancak kadınlar kaş ve kirpiklerde de Alopecia sorununa maruz kalmaktadır. Kaş Dökülmesi (Madarozis) her 100 kadından birini etkilemektedir. Kaş Dökülmesi problemine dikkat edilmesi önemlidir. Aksi taktirde geri dönüşü olmayan bir sürece girilmektedir.

Kaş Dökülmelerinin Yaşanmasının Nedenleri Nelerdir?

Kaş kayıplarına neden olan çeşitli sebeplerin varlığı söz konusudur. Bunların başında;

  • Kişinin yaptığı başlıca hatalar kaş alma, aldırma,
  • Kişinin yaşadığı sağlık problemleri
  • Tedavide kullanılan ilaçlarda geçici ve kalıcı kaş dökülmesi sebebidir. Bu noktada kaş ekimi bir çözüm olma niteliği taşır.

Kaş Dökülmesi İçin Ne Yapılması Gerekir?

İlk olarak mutlaka bir Cildiye Uzmanı Dermatoloğa gidilmelidir. Kaş dökülmesinin altında yatan sebebin araştırılması gerekir. Çünkü dökülme genellikle kişinin hataları sonucu olabilir. Bunun beraberinde hastalıklar, kullanılan ilaçlar da dökülmeye neden olabilmektedir. Bundan dolayı mutlaka bir Cildiye Uzmanı Dermatoloğa muayene olmak gerekir.

Doktorunuzun önereceği tedaviyi en az 6 ay kesintisiz sürdürmelisiniz. Bu süreçte olumlu gelişme olmaması durumunda geriye tek çözüm kalmaktadır. Bu çözüm ise kaş ekimi yaptırmaktır. Ancak bu yöntem için acele etmemek gerekir. Öncesinde mutlaka ciddi bir araştırma yapmanız gerekliliği söz konusu olmaktadır. Aksi halde yeterince tecrübesi olmayan kişilere yaptırabilirsiniz. Bunun neticesinde ise çok can sıkıcı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Gerçekleştirilen kaş ekiminde FUE tekniğinden yararlanılmaktadır. Lokal anestezi yapılarak ortalama 3-4 saat arasındaki sürede tamamlanır. Kaş ekimi işlemi esnasında enseden alınan kökler kullanılmaktadır. Nakillerde köklere belirli bir yönden, belirli bir açıyla ekim yapılmalıdır. Saç köklerinde mevcut açı 45 derecedir. Fakat kaş ekiminde ciltten ortalama 10-15 derecelik açıyla kökler çıkarılır. Bundan dolayı kaş ekimi işlemi uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Uygulama için araştırma yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Kaş ekimi​​​​​​​ için iki tekniğe başvurulmaktadır. Birinci ve en eski tekniklerden biri FUT olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu teknik saç ekimi işleminde sıkça kullanılmaktadır. Fakat sakal ve kaş ekimi işleminde kullanılan bir yöntem değildir. Bundan dolayı kaş ekimi​​​​​​​ yapacak kişinin FUE yöntemini bilmesi gerekmektedir. FUE tekniği ilk olarak 2003 yılında uygulanmaya başlamıştır. FUE gerek saç gerekse kaş ekiminde en başarılı çözümdür. Bu yöntem neticesinde en doğal sonucu almanız mümkün olmaktadır. FUE eğitimi veren herhangi bir kurum bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu tekniği bilen uzman sayısı oldukça sınırlıdır.

Uygulanacak olan kaş ekimi​​​​​​​ tekniğinde; Ekilecek Kıllar Enseden Alınmaktadır. İşlemin saç, kaş sakal olması fark etmemektedir. Gerçekleştirilen tüm ekimlerde, kullanılacak kıllar insanın kendi vücudundan temin edilmektedir. Kaş ekimi​​​​​​​ uygulamasında insanın kendi kılları kullanılır. Bunun için ense kısmında 1 cm'lik bir alan tıraşlanarak kısaltılır. Belirlenen alandan nakli yapılacak kıl kökleri alınır. Kıl kökleri 0.6- 0.7 mm’den büyük olmayan uçlarla tek tek alınır. Çünkü ekim sırasında daha geniş uç kullanımı ekim izi bırakır. FUT tekniğinde ise tek tek alınmaz. Bunun yerine ameliyathane ortamında saç derisi kesildikten sonra kıllar ayrılmaktadır. Bundan dolayı FUT yöntemi önerilmez.

Ekim için alınan kıllar bekletilmeden ekilmelidir. Çünkü kıl kökleri de tüm hücreler gibi canlıdır. Bunun içinde oksijene ihtiyaç duyarlar. Kıl kökleri ihtiyacı olan oksijeni/ vitamini kırmızı kan hücreleriyle almaktadır. Nakil için alınan kıllar çok zaman kaybetmeden ekilmelidir. Aksi halde oksijensiz kalacakları için öleceklerdir. Bundan dolayı FUE yönteminde alım/ekim işlemi birkaç defada gerçekleştirilir. Yani miktarda az alır nakil edilir. Sonra yeniden alır ve tekrar nakil edilir.

Kaş ekiminin 25-30 derece açılarla yapılması gerekmektedir. Çünkü ekilen kaşların dik çıkmaması gerekliliği söz konusudur. Bu konuda tecrübesi bulunmayan uzmanların bu konuda karşılaştığı sorunlar olabilmektedir. Bu durumdaki doktorların en çok karşılaştığı problem dik çıkma sorunudur. Bu sorunun ortaya çıkmaması için 25-30 derece açılarla yapılması gerekmektedir.

Kaş Ekimi Sonrasındaki Süreç

Kaş nakil işlemleri klinik ortamında yapılır. Uygulama uzman doktor gözetiminde gerçekleştirilir. Ekim bölgesinde bir hafta süresince iğne başı ebatında kabuklanmalar gözlemlenebilir. Fakat söz konusu kabuklar kısa bir süre sonrasında dökülür. Böylece hastanın günlük yaşamına engel bir durum teşkil etmez.

Kaş nakli yaptıran kişinin, iki hafta güneş ışığına çıkmaması gerekir. Deniz ve havuz gibi ortamlardan kaçınması önemlidir. Bunların yanında kaş ekimi yaptıran kişinin yoğun spor yapmaması önerilir.

Kaş nakli sonrasında kaşlar ortalama 3 ay sonra yeniden çıkar. 7-8 aylık süreç içerisinde ise son şeklin alır. Nakil sonrasında saç ekimindeki gibi 15 gün sonra dökülme olur. Bu dökülme 3 ay boyunca sürer. Bu sürenin sonunda ise ekilen kaşlarda herhangi bir dökülme görülmez.

Kaş naklinde, enseden alınan kıllar kısa süre içerisinde uzar. Hastalara 15 günlük arayla keserek düzeltmeleri önerilir. Bir senenin sonunda kaşlar nakil yerlerinden çıkarlar. Sonrasında ise uzama hızları yavaşlar. Böylelikle kesilerek düzeltme gereksinimi çok azalır.

Kaş ekimiyle mümkün olabilecek en doğal görünüme kavuşmanız mümkün olmaktadır. Ancak yeteri kadar tecrübesi olan yerlerden hizmet almanız önemlidir.

Kirpik Ekimi

Kirpikler, kişinin gözlerinin güzelliğini ortaya çıkaran en önemli unsurdur. Estetik açıdan güzel duran kirpikler sağlık açısından da insan için önemli bir yere sahiptir. Gözleri korumak ile görevli olan kirpikler; gözleri toz parçacıklarından korumaktadır. Japon bir doktorun 80 yıl önce ilk kez uygulaması ile ortaya çıkan kıl ekimi, o günden bugüne pek çok konuya ışık tutmuştur. Saç ekimi bunun başında gelmektedir.

2000’ li yılların başında teknolojinin gelişmesi beraberinde saç ekimin yanı sıra sakal, kaş, bıyık ve kirpik ekimi konularını da gündeme getirmiştir. Kirpik ekimi sırasında FUE tekniği kullanılmaktadır.

Kirpik Ekimi Kimlere Yapılır?

Yanma, yaralanma, çarpma ve bu gibi kazalardan dolayı kirpikleri hasar gören kişilerin yanı sıra; takma kirpik kullandığı için kirpiğinde zedelenme oluşmuş ya da aşırı kozmetik kullanımı kirpiklerin azalmasına (dökülmesine) neden olabilmektedir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşan kişilerin yanı sıra doğuştan kirpik olmaması, radyoterapi tedavisi, seyrek kaş, hipotirodi, alopesi totalis ve bu gibi rahatsızlıklardan dolayı kirpikleri dökülen kişiler için de kirpik ekim işlemi uygulanmaktadır.

Kirpik ekimi işlemi önceden FUT yöntemi kullanılarak yapılmaktaydı. Günümüzde ise saç ekim merkezleri bu yöntem yerine sağlamış olduğu pek çok avantaj sebebi ile FUE yöntemini kullanmaktadırlar. FUE yöntemi ile kirpik ekimi nasıl yapılmaktadır?

Kirpik Ekiminin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kirpik ekimi sonrasında kıl köklerinin uzaması, bazı kişilere göre dezavantaj olabilmektedir. Çünkü kirpikler uzadıktan sonra 1 ile 2 ayda şekillendirme işlemi ya da kısaltma işlemi gerekebilir. Kirpik bakımı son derece özen ve dikkat isteyen bir iştir. Kirpik şekillendirmesi ve bakımı konusunda erkekler çok fazla bilgi sahibi değildir. Bu yüzden özellikle erkekler açısından kirpik ekimi sonrasındaki bakım bir dezavantaj olarak görülebilir.

Erkeklere göre dezavantaj gibi görülen bu durum kadınlar için tam tersidir. Kadınlar bu duruma avantaj olarak bakmaktadırlar. Çünkü estetik anlamda daha uzun ve dolgun kirpiklere sahip olmak onların daha güzel gözükmesine katkı sağlayacaktır. Kadınlar bu sayede kirpiklerine istedikleri şekli vereceklerdir.

Kirpik Ekimi Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

Kirpikler hem alt hem de üst göz kapağında yer almaktadırlar. Kişilerin isteğine bağlı olarak kirpik ekimi, hem alt hem de üst kirpiklere yapılabilmektedir.

Alt kirpiklerin bakımını yapmak üst kirpiklere göre biraz daha zordur. Bunun sebebi alt kirpiklerin üst kirpiklere göre daha kısa olmasının gerekmesidir. Bu sebep ile alt kirpik için ekim yaptırmak istiyorsanız; ekim sonrasında özenli ve düzenli bakım yapmaya hazırlıklı olmalısınız. Bu işlemin uğraştırıcı ve zor olması sebebi ile bazı insanlar alt kirpik ekimini yaptırmak istemezler.

Alt göz kapaklarında yer alan kirpiklerin açısı üst kirpiklerin açısına göre farklıdır.

Kirpik ekimi işlemi göz kapaklarına yapılır. Bu sebep ile operasyon sırasında göz kapaklarının hareket ettirilmemesi hasta için çok önemlidir. Operasyon sırasında herhangi bir sorun yaşamamak için operasyondan önce hastaya sedasyon işlemi uygulanmaktadır. Sedasyon hastayı kısa bir süreliğine uyutmaktadır. Bu sayede hastanın göz kapaklarını hareket ettirmesi engellenmiş olur. Bu da hem doktorun operasyonu daha sağlıklı yapması hem de hasta için daha iyi olmaktadır.

Kirpik ekimi sonrasında hastanın göz kapaklarında sürmeye benzer tarzda hafif siyahımsı– morumsu çizgi oluşabilmektedir. Bu olay hastanın günlük hayatını hiçbir şekilde etkilemez.

Operasyonun üstünden 1 ya da 2 gün geçtikten sonra ekimi yapılan kirpiklerin köklerinde küçük kabuklanmalar oluşabilmektedir. Bunlar yalnızca dikkatli bakıldığı zaman fark edilebilmektedir. Bu sebep ile hastayı olumsuz yönde etkileyen bir durum söz konusu değildir.

Saç ekiminde olan şok dökülme kirpiklerde de meydana gelir. Kirpik ekimi operasyonundan yaklaşık olarak 1 ay sonra ortaya çıkan dökülmeler en çok 3 ya da 4 ay sürmektedir.

Ekimi tamamlanan kirpiklerin ekildiği alana tutunması ve sizin doğal kirpikleriniz gibi görünmesi 4 ile 6 ay arasında kişilere göre değişiklik gösteren bir zaman almaktadır.

Benzer Hizmetler

YUKARI