LIPOSUCTION (YAĞ ALDIRMA)

Liposuction yani yağ aldırma vücudun belli başlı bölgelerinde kontur yapısını bozan fazla yağlı bölgelerin vakumlanarak vücuttan alınması işlemidir. Liposuction zayıflama yönteminden ziyade vücut şekillendirme amacı ile kullanılır. Klasik liposuction’un yanı sıra, vaser liposuction ( ultrasonik liposuction ), lazer liposuction gibi yeni gelişmiş türleri vardır.

Yağ Aldırma (Liposuction)

LİPOSUCTION (YAĞ ALDIRMA) HANGİ BÖLGELERDE KULLANILABİLİR?

Liposuction yalnızca bel karın gibi bölgelerde değil, kilo verme sonrasında, spor veya sağlıklı beslenme yoluyla da vücuttan atılamamış yağların bulunduğu bölgede uygulanır. Liposuction çene altı, bel üstü, sırt, üst kollar, bacak altı, diz içi bölgelere de uygulanabilir.

Aynı zamanda vücuttaki definasyonu artırmak amacı ile karın, bel, sırt kaslarını spor yaptığı halde gösteremeyen kadın-erkek hastalarda uygulanmaktadır.

LİPOSUCTION (YAĞ ALDIRMA) İŞLEMİ ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Liposuction hastane ortamında plastik cerrahi kontrolünde yağ aldırma işleminin gerçekleşeceği bölgenin büyüklüğüne göre genel anestezi – lokal anestezi ( Sedasyon ) ile yapılarak uygulanabilir.

Liposuction öncesinde uzmanınız ile gerçekleştireceğiniz muayene esnasında yağ alımının gerçekleştirileceği bölgeler belirlenir. Liposuction; bölgeye sıvı verildikten sonra açılan küçük deliklerden yağ alınması işlemidir. Klasik Liposuction yönteminde cildin altındaki yağları boşaltılması ancak dokunun sıkılaşmasıyla ilgili bir işlem yapılmaması sebebi ile o bölge iyileşme sonrasında gergin hale gelemeyebilir. Deri sarkık olabilir, cerrahi bir müdahale gerektirip bir sıkılaştırma işlemi ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu nedenle işlemin tecrübeli bir uzman tarafından yapılması önerilir.

Liposuction sonrasında hastanede yatış süresi 1 gündür. Operasyon sonrasında 1-2 hafta korse kullanımı önerilir. Yapılan işe göre birkaç günde işe dönüş mümkündür.  Doğru muayene ve doğru tedavi ile iyi sonuçların alındığı bir operasyondur.

FARKLI TEKNİKLERLE LİPOSUCTİON / YAĞ ALDIRMA

Çağın genel olarak etkilendiği yağlanma, fazla kilo, obezite gibi hastalıklar neticesinde Liposuction en çok uygulanan estetik operasyonlardan olmuştur. Klasik yöntem liposuction yerine yan etkilerinin daha az olduğu, iyileşme süresinin çok daha fazla hızlandığı Lazer ve Vaser Liposuction yöntemi gelişti.

VASER LİPOSUCTİON NEDİR?

Ultrason teknolojisinin kullanım amacı yağ hücrelerinin ultrason ışınları ile sıvılaştırılması ve ince kanüllerle bu yağ hücrelerinin dışarı alınmasıdır. Bu yöntem ile çok az basınç uygulandığı için diğer dokular zarar görmez böylelikle morarma, şişme gibi yan etkilerde yok denecek kadar azdır. Bu işlemi yaparken ultrason, yalnızca yağ hücrelerini hedefler yağ hücresi dışındaki hücrelere ( kas, deri ) etki etmez. Eritilen yağ hücreleri vakum (aspirasyon ) yöntemi ile dışarıya alınır. Böylelikle fazlalığın olduğu bölge bu şekilde inceltilmiş olur.

VASER LİPOSUCTİONUN AVANTAJLARI

Ultrason enerjisi aynı zamanda ciltteki kollajen ve elastin liflerinin sentezlenmesini uyardığı, daha yoğun ve kaliteli bir şekilde sentezlemeyi artırdığı için cildin yapısı daha sıkı, boşalma sonrasında meydana gelen sarkma gevşeme gibi istemediğimiz etkilerin oluşmadığı bir yöntemdir. Kısaca cilt daha çabuk toparlar, gergin sıkı ve düz bir hale gelir. Aynı zamanda morarma kanama şişme dalgalanma çukur görüntüsü hiç olmaz.

En önemli avantajı ise, alınan yağların tekrar kullanılıyor olabilmesidir. Örneğin Lazer Liposuction da yağ hücreleri tamamen yok edilip buharlaştırıldığı için vücudun başka bölgesi için kullanılamazlar. (Popo büyütme, bacak kalınlaştırma, dolgu ile göğüs büyütme )

NASIL UYGULANIR?

Vaser liposuction hem kadın hem erkeklerde genel anestezi altında ameliyathane ortamında uygulanması gerekmektedir. Muayene esnasında ön ve sırt olarak yağlı bölgelerin belirlenmesi, kontür düzeltmesi yapılması gerekmektedir.

OPERASYON SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Liposuction sonrasında hastaya özel bir korse giyindirilerek eve gönderilir. Hafif sporlara 1.hata 10. günde başlayabilirler. Hastanın istirahatten ziyade gecikmeden yürüyüşe başlanması istenir. Korse çıkarıldıktan sonra işlemin sonucu rahatlıkla görülebilir. Hastanın protein ağırlıklı beslenerek, diyetine dikkat etmesi istenmektedir.

LIPOSUCTION SONRASINDA İZ KALIR MI?

Tecrübeli ellerde yapılır uygun kesilerde girilirse ameliyat sonrasında iz kalmaz.İnce deliklerden girilerek yapılan ameliyatlardır. Ve özenli şekilde kapatılması gerekmektedir.

LAZER LİPOSUCTİON (LAZER YAĞ ALDIRMA)

Ses dalgalarının frekansı ile yağ hücrelerinin eritilmesi sağlanır. Böylelikle kontrollü bir şekilde yağ dokusuna müdahale edilir.

Lazer Liposuction aşamaları;

  • Aşama 1: Seruma karıştırılmış lokal anestezik ilaç ile bölge uyuşturulur.
  • Aşama 2: Lazer tedavisi ile yağlar eritilir.
  • Aşama 3: içeride eriyerek sıvılaşan yağlar vakumla emilip dışarıya çekilir.

Şeklindedir.

LAZER LİPOSUCTON’IN FARKI NEDİR?

Lazer Liposuction uygulama sonrasında diğer yöntemlerdeki gibi sargıya ihtiyaç duyulmamaktadır. Aynı zamanda klasik liposuctiondan farkı, ağrısız, acısız ve iyileşme süresinin daha hızlı olmasıdır.

Vaser liposuctionda; bölgesel yağlanmalar ultrasonik ses dalgaları ile sıvılaştırılıp dışarıya alınırken lazer liposuctionda; lazer enerjisi ile parçalanarak dışarıya alınır.

Vaser liposuctionda alınan yağ kanülleri tekrar kullanılırken lazer liposuctionda tekrar kullanılamaz.

Hangi tedavi yönteminin kullanılacağına doktorunuz ile yapılacak olan muayene sonrasında karar verilmesi ve uygulanması en doğru tedavi yöntemidir.

Sık Sorulan Sorular

Liposuction (Yağ Aldırma) sonrasında tekrar yağlanmam olur mu?

Liposuction (yağ aldırma) sonrasında doktorunuz vereceği yönlendirmeler doğrultusunda protein ağırlıklı beslenmeniz durumunda yağlanmayı önleyebilir, operasyon sonrası durumunuzu koruyabilirsiniz.

Liposuction işlemi erkeklerde de uygulanır mı?

Evet, özellikle jinekomasti operasyonlarında lazer Liposuction en çok tercih ettiğimiz yöntemler arasındadır.

Liposuction da ne kadar yağ alınabilir?

Bölgeye göre değişmekle birlikte 4 litreye kadar yağ alımı gerçekleştirilebilir.

Liposuction sonrasında ne zaman iyileşirim?

Operasyon ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleştirilir ertesi gün yürümeye gündelik işlerinizi yapmaya devam edebilir, 2 hafta sonra ise tamamen normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Liposuction ile kilo verir miyim?

Hayır, Liposuction kilo verme amacı ile yapılan bir işlem değildir. Vücut oranlarının belirleyip fazla yağlanmaların olduğu bölgelere müdahale şeklidir.

Benzer Hizmetler

YUKARI
FİYAT SOR