KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ)

Karın germe & abdominoplasti ameliyatı genellikle başka yöntemle giderilemeyen sarkıklık ve karın derisindeki çatlaklar için uygulanan bir işlemdir. Doğum sonrasında genişleyen ve daha sonrasında daralan bölgedeki kırışıklıkların , çatlakların ve sarkmaların karın germe operasyonu uygulanmadan giderilmesi mümkün değildir. Karın germe sonrasında sarkma, çatlak, kırışıklık gibi şikâyetlerin çözüme kavuşması mümkündür. Karın germe ameliyatı zayıflatıcı ameliyatlar değildir, aksine doğum dışında yüksek miktarda kilo kaybı yaşamış kişilerin vücutlarında oluşan sarkıklık, çatlak ve kırışıklıklar için gerçekleştirilir. İşte karın germe (abdominoplasti) hakkında detaylar...

Karın Germe (Abdominoplasti)

KARIN GERME AMELİYATI UYGULAMASI

Karın germe & abdominoplasti ameliyatı, göbek deliği ile genital bölgenin başlangıcı olan kıllanmanın bittiği bölgenin arasındaki deri parçasının alttaki yağlı dokunun tamamen çıkarılması ve geride kalan üst bölgedeki derinin alt bölgedeki deri ile yaklaştırılarak birleştirilmesi ve göbek deliğinin yerinin değiştirilmesi işlemidir.

Sonuç itibari ile deri yukarıdan aşağıya çekilmesi ile gerginleştirme işlemi yapılır. Karında sarkmış olan deri parçası çıkarılır. Göbek deliğinin yeri değiştirilmeden yeni bir göbek deliği yeri göbekte açılarak göbek deliğinin yeri değiştirilir ve diğer delik kapatılır.

Başlıca 3 tipi olan karın germe işleminde yaygın olarak Mini ve Tam Karın germe uygulanmaktadır.

  • Mini Karın Germe
  • Tam Karın Germe
  • Ters Karın Germe

MİNİ KARIN GERME & ABDOMİNOPLASTİ AMELİYATI UYGULAMASI

Mini Karın germe; karın bölgesinin alt kısmında çok hafif bir şekilde sarkıklık varsa ve karın derisinde herhangi bir çatlak, kırışıklık, şekil bozukluğu yok ise o zaman alt kısımdaki hafif sarkıklığı gidermek için 5-10 cm arasında bir kesiden girilerek o bölgedeki sarkıklığın alınması işlemidir. Mini karın germe işleminde göbek deliğini değiştirmeye gerek kalmaz.

TAM GERME AMELİYATI UYGULAMASI

Tam karın germe ise; karın bölgesindeki deri altı yağ dokusunun çıkarılması orada kalan derinin gerginleştirilerek birleştirilmesi ve bölgenin tam olarak düzleştirilmesi işlemidir. Karın içindeki kasların kenara doğru açılması ve karın duvarında gevşeklik durumu söz konusu olabilmektedir. Bu tarz durumlarda karın içinde ki zara dikiş yöntemi ile sıkılaştırma işlemi yapılmaktadır. Böylelikle karın içi kas kısmında da sıklaşma ve düzleşme sağlanır. Bu durumda 1 hafta hassasiyet oluşabilir.

Ters karın germe ameliyatı: Plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen bu tip abdominoplasti  ameliyatının izi göğüs altından olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir.

HERKES KARIN GERME AMELİYATI YAPTIRABİLİR Mİ?

Karın germe ameliyatları özellikle bayan tarafından tercih edilen ameliyatlardır. Bayan hastalarda doğum, hamilelik dönemi yaşandığı için karında olan genişleme ve karnın bir anda geri dönmesi nedeni ile oluşan kırışıklık, çatlak ve sarkmaları gidermek için oldukça uygun ve yerinde bir işlemdir.

Erkeklerde de uygun koşullar ve endikasyon durumu söz konusu ise uygulanabilen ameliyatlardır.

Genel olarak işlemlerin %80 ‘i kadınlara uygulanmaktadır. Tüm bunlarında yanı sıra 30-40 kilo gibi ciddi kilo verimlerinden sonra oluşan sarkıkların giderilmesi içinde uygulanabilir.

KARIN GERME & ABDOMİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASINDA TEKRAR DOĞUM YAPILABİLİR Mİ?

İdeali doğumların tamamlanmasından sonra uygulanan işlemdir. İşlem sonrasında yapılacak olan doğumla birlikte tekrar bir sarkma ve çatlama durumu olabilir.

KARIN GERME & ABDOMİNOPLASTİ AMELİYATI ÖNCESİNDE HAZIRLIK GEREKİR Mİ?

Karın germe & abdominoplasti ameliyatı öncesinde hastanın gerekli rutin kan tahlilleri yapılır. Bunların yanı sıra hastanın başka problemi var ise mide kaynaklı, doğuştan gelen fıtık gibi işlem öncesinde etraflıca bir muayene gerçekleştirilip ek tedbir alınması gerekmektedir. Daha öncesinde yapılan doğumlar karın germe ameliyatına engel değildir. 4 hafta öncesi ve ameliyatın 4 hafta sonrasına kadar sigara kullanılmaması gerekmektedir.

KARIN GERME & ABDOMİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASI

Karın germe yani abdominoplasti ameliyatı genel anestezi altında uygulanan 1-2 saatlik işlemdir. Karın germe ameliyatı sonrası 1 gece yatış istenebilir. Daha sonrasında evde geçecek dönemde çok fazla istirahat istenmemektedir. Devamlı yürüyüş tercih edilir. Çok performans gerektiren bir işiniz yok ise 2. Gün itibari ile ağır işte çalışıyorsanız 1 hafta 10 gün sonrasında işe başlayabilirsiniz.

Operasyon sonrası korse giyilmesi tavsiye edilir, bölgedeki deri altında ortaya çıkan boşlukların yok olması ve sıvı dolması engellenmesi amacı ile uygulanmaktadır. Korsenin kullanımı kişiden kişiye değişmesiyle 3-6 hafta arasında olmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Karın germe ameliyatı sonrasında gebe kalınabilir mi?

Evet, gebelik mümkün. Ancak tekrar sarkma ve çatlak oluşması nedeni ile doktorunuz tarafından doğumların bitmesinin ardından karın germe işleminin uygulanması önerilir.

Karın germe ameliyatı sonrası var olan durumumu korumak için ne yapmalıyım?

Hızlı kilo alış verişlerini ve alkol tüketimi önermiyoruz. Dengeli beslenerek, spor yaparak var olan durumunuzu koruyabilirsiniz.

Karın germe ameliyatı kalıcı mıdır?

Karın germe ameliyatı bölgedeki sorunlarından çözümüne kesin ve en etkili uygulanabilecek tedavi yöntemidir. Hiçbir zaman eski halinizi almazsınız ancak fazla kilo alışverişleri, doğum gibi etmenler nedeni ile bir miktar kayba uğrayabilir.

Karın germe ameliyatı ağrılı mıdır?

Mini karın germede, tam karın germeye göre ağrı durumu hemen çok azdır. İşlem sonrasında dik durmaya bağlı bazı ağrılar olabilir. Bu da maksimum1 hafta sürer.

Benzer Hizmetler

YUKARI
FİYAT SOR