MEME BÜYÜTME ESTETİĞİ

Göğüsler, kadınların vücudunda belirgin bir hat oluşturduğu için dikkat çeken bir kısımdır. Asıl işlevi emzirme olan memeler, toplum tarafından oluşturulan algı ile kadınlığın ve anneliğin simgesi haline gelmiştir.

Genetik veya çevresel etkiler göğüslerin estetik görünüşünü kaybetmesine neden olur. Göğüsler, doğum, emzirme, yaşlanma, deforme olma gibi faktörlerden dolayı şekil bozukluğuna uğrayabilir. Bunun yanı sıra genetik olarak fazla büyük veya küçük olabilir. Bu durum kişinin psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesine, kendini beğenmemesine ve özgüven kaybetmesine neden olur.

Bu nedenle kadınlar tarafından en çok tercih edilen işlemlerin başında meme büyütme estetiği gelmektedir. Meme büyütme estetiği ile memenin istenilen boyuta ve forma gelmesi amaçlanır.

Meme Büyütme Estetiği İçeriği (İstediğiniz Bölümü Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.)

Meme Büyütme Estetiğinin Tarihçesi

Meme büyütme amacıyla yapılan operasyonlar 1800’lü yıllarda başlamış ve yağ bezesi, parafin, hayvan kıkırdağı, kauçuk gibi çeşitli malzemeler denenerek kadınların hacimli göğüs formuna kavuşması amaçlanmıştır.

Doğum sonrası sarkmış ve deforme olmuş memelerini kavisli ve dik forma getirmek isteyen kadınların sayısı 1950’li yıllar itibariyle artmasıyla birlikte, meme büyütme operasyonlarına talepte gittikçe çoğalmıştır. 1962 yılında Dr. Thomas Cronin’in önderliğinde Timmie Jean Lindsey isimli kadına ilk silikon meme operasyonu gerçekleştirilmiştir. Lindsey estetik kaygısı olmaksızın yalnızca denek olmak amacıyla bu operasyonu kabul etmiştir. Bu operasyon memesini estetik görünüme kavuşturmak isteyen kadınlara umut ışığı olmuş ve yıllar sonra milyonlarca kez yapılacak olan meme büyütme estetiğinin de kapılarını aralamıştır.

Meme Büyütme Estetiği Nedir?

Göğüs büyütme estetiği, hızlı kilo alıp verme ile deforme olmuş, doğum ve emzirme dönemi sonrasında formunu kaybetmiş veya vücut tipine göre küçük boyutta olan memelere hacim kazandırmak amacıyla yapılan bir işlemdir. Kadınları etkisi altına alan meme kanserindeki artış sonucunda da bu işlem, zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Kanser tedavisi sonrası memesi alınmış kişilere uygun formda ve hacimde protez meme uygulaması yapılır.

Göğüs büyütme estetiğinde; silikon protez, yağ enjeksiyonu ve dolgu enjeksiyonu gibi farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Kişiye uygulanacak meme estetiği yöntemine, doktor kontrolü sonrasında, memenin şekli, hastanın da şikayetleri ve istekleri göz önünde bulundurularak karar verilir.

Meme büyütme yöntemleri

Meme büyütme yöntemleri, ğöğüslerinin boyutundan memnun olmayan kadınların sıkça başvurduğu bir konu. Geçici ve kalıcı olarak ikiye ayırabileceğimiz bu yöntemler kişinin ihtiyacına göre şekil almaktadır.

Geçici MEME Büyütme Yöntemleri

Göğüs büyütme yöntemlerinin en başında; destekli sütyenler yer alıyor. Kişinin ihtiyacına göre farklı şekillerde bulunabilen destekli sütyenler; günlük hayatta kurtarıcı rolünde. Kalıcı olmayan bu yöntem, aslında kadınları göğüs büyütme ameliyatına karar verme sürecinde, büyük rol oynamaktadır. Aynada gördüğü göğüs boyutunu geçici olarak değil, kalıcı olarak vücudunda görmek isteyen kadınlar, cerrahi çözümlere yönelmektedir.

Göğüs büyütme yöntemleri arasında belki de en yanıltıcılarından biri göğüs hacmini büyüttüğü iddaa edilen kremlerdir. Uzman doktorların, ısrarla uzak durulmasını tavsiye ettiği bu kremler, bitkisel hormonlardan elde edilmektedir. İnsan sağlığına zararları ispatlanmış bu kremler, vadettiği büyütmeyi geçici olarak yapsa dahi arkasında meme dokusuna kalıcı zararlar verebilmektedir.

Göğüs dekoltesindeki ayrık görüntüden memnun olmayan yada vücuduna oranla göğüslerinin boyutundan hoşnutsuz olan kadınların, göğüs büyütme yöntemlerini araştırırken karşısına çıkan yöntemlerden birisi de akıllı göğüs dolgularıdır. Silikon istemeyen yada ameliyattan korkan kişiler için uygun olan bu yöntem “ Önce nasıl görüneceğine bakayım, beğenirsem kalıcı yaptırmak istiyorum” diyen kadınlar için birebir. Yüz yada popoya uygulanan dolguların memeye uygun hale getirilerek uygulandığı bu dolguların kalıcılık süresi 1- 1,5 yıl arasında değişmektedir. İçeriğinde hyalüronik asit ve çeşitli bitkisel jöleler bulunan bu dolguların vücuttan atılırken, vücuda zarar vermediği iddaa edilmektedir.

Meme büyültme yöntemlerinden bir diğeri daha yağ transferidir. Genellikle liposuction ile birlikte uygulanan bu yöntemde, boyut olarak birbirinden farklı göğüsleri benzer hale getirmek yada meme dokusundaki boşluk alanları doldurmak için kullanılır. Yine geçici bir yöntem olan yağ transferi, vücudun yağı eritme hızına bağlı olarak 1-2 yıl arasından bir kalıcılık sağlar. Kişininin kendinden alınan yağların yine kendine transfer edilmesine dayanan bir yöntemin de uzman doktor görüşü baz alınarak uygulanması gerekmektedir.

Kalıcı MEME Büyütme Yöntemi

Göğüs büyütme yöntemlerinin en kalıcı ve sağlıklı yöntemi ise silikon protezlerdir. Vücut dokusuna uyumlu, FDA onaylı silikonlar ömür boyu kalıcılık sağlarken, vücuda da herhangi bir zararı bulunmamaktadır. En doğru ve kalıcı yöntem olan silikon protezler yıllar içerisinde gelişen teknoloji ile birlikte vücutla birebir uyumlu hale gelmiştir.

Meme Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Güzel göğüslere sahip olmanın kadınların psikolojileri, özgüvenleri, cinsellikleri ve yaşam kaliteleri üzerinde oldukça etkilidir. Meme büyütme ameliyatı, eğer memenizde asimetri varsa, memeler küçükse, memeler gelişmemişse, tubuler meme deformiteleri olan durumlarda meme büyütme ameliyatları yapılmaktadır. Meme estetiği operasyonlarıyla tüm bu sorunlar giderilerek göğüsler ideal şekline kavuşturulabilir.

Sarkık MEMEler

Sarkık göğüsler, meme dikleştirme estetiği ile deal pozisyon ve ideal şekline getirilebilir. Sarkık göğüsler kadınları en fazla mutsuz eden estetik sorunların başında gelir. Doğum, kilo kaybı ya da yaşlanma nedeniyle ortaya çıkar. Eğer göğüslerde hacim kaybı ya da aşırı yağlanma varsa meme küçültme ya da meme büyütme estetiği de uygulanması gerekebilir. Hastaların en mutlu olduğu estetiklerden biridir.

Meme Büyütme Avantajları

Meme büyütme estetiği günümüzde en güvenilir silikon meme protezi ile göğüs büyütme ameliyatıdır. Meme estetiği olacak kişi tarafından istenilen büyüklükte ve değişik şekillerde seçilebilir, hacim kaybı olmaz ve yıllarca kalıcı bir yöntemdir. Bu avantajlarının dışında meme protezinin en önemli avantajı, istenildiğinde kolayca çıkarılabilmesidir. Yani ameliyat olan kişinin vazgeçmesi durumunda yine iz kalmadan, memedeki süt bezlerine zarar vermeden geri dönüşü vardır. Meme estetiği, hastaların en mutlu olduğu estetiklerden biridir, psikolojik rahatlık ve özgüven ameliyattan hemen sonra fark edilir.

Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilecek Şeyler

Ülkemizin estetik cerrahide birçok ülkeye göre daha gelişmiş olmasının yanı sıra fiyat avantajının da bulunmasına bağlı olarak yurt dışındaki hastalar estetik cerrahi operasyonları için ülkemizi tercih etmektedir. En çok tercih edilen ameliyatlardan birinin de meme büyütme ameliyatı olduğunu söylemek mümkün.

Meme büyütme ameliyatları riskler, komplikasyonlar ve diğer olumsuz durumlar açısından değerlendirildiğinde oldukça güvenilir ameliyatlardır. Meme büyütme ameliyatları sırasında ya da sonrasında olumsuz bir durumun oluşması ihtimali her ne kadar düşük olsa da ameliyat öncesinde ciddi bir hazırlık süreci geçirilmesi gerekmektedir. Bu süreç risklerin azaltılmasına ve hastanın vücudunu tanıyarak daha doğru bir karar vermesine yöneliktir. Hastanın isteklerinin oturması, vücudunun değerlendirilmesi ve bunlara bağlı olarak ameliyat yönteminin belirlenmesi ameliyat sonrasında hastanın memnuniyetini sağlamak açısından oldukça önemlidir.

Operasyon esnasında operasyona bağlı ya da operasyondan bağımsız olarak oluşabilecek risklerin önceden tahmin edilebilmesi için hastanın günlük yaşamının, kronik rahatsızlıklarının, kullandığı ilaçların ve -varsa- hastalıklarının tedavisinde uygulanan metotların öğrenilmesi gerekmektedir.

Alınan ilaçların, ağrı kesici de olsa, ameliyat esnasında oluşabilecek kanama riskini ortadan kaldırabilmek için mutlaka bildirilmesi gerekmektedir. İlaçların etkilerinin değerlendirilmesi yapıldıktan sonra doz düzenlemesi yapılır ya da bazı ilaçların ameliyat öncesinde tamamen kesilmesi önerilir. Ancak riskler tamamen ortadan kalkınca ilaçlar tekrar kullanılabilir.

Ameliyat harici zamanlarda da vücuda ciddi zararlar veren sigara ve alkol kullanımının kesilmesi ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin daha rahat ve daha çabuk olması açısından oldukça önem arz etmektedir.

Sigara kullananların operasyondan bir ay önce sigarayı tamamen bırakması, alkol alanların ise alkolü günde bir kadehe kadar azaltmaları gerekmektedir.

Tüm bunlara ek olarak beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yeteri kadar kalori alımı ve kan şekerini düzenleyecek şekilde beslenilmesi de faydalı olacaktır.

Ameliyat Hazırlıkları

Ameliyatlara hazırlık aşamasının temelini psikolojik durum oluşturmaktadır. Ameliyat ne kadar basit ya da risksiz olsa da kişiler psikolojik olarak baskı hissedebilmektedir. Bu süreci kontrol altına alabilmek için gerekli her türlü hazırlık yapılmalı ve hastaneye giriş anından taburcu olma anına kadar her an detaylıca planlanmalıdır. Yatış öncesinde içerisinde ıslak mendil, selpak, ameliyat sonrasında giyilebilecek rahat kıyafetler gibi ihtiyaç duyulabilecek malzemelerden hazırlanacak ufak bir çanta hazırlanması faydalı olacaktır.

Operasyondan önceki 12 saat içerisinde beslenme tamamen kesilmeli ve doktorun tavsiyesine göre ameliyat saatine kadar besin tüketilmemesi gerekmektedir.

Hastanın yatış işlemlerinin tamamlanmasından sonra ameliyat öncesinde gözden kaçmış hastalıkların ya da bulaşıcı herhangi bir hastalığın varlığının tespiti için çeşitli testler uygulanmaktadır. Testler sonrasında kişi ameliyata uygun görülürse ameliyat önlükleri giydirilerek anestezi uzmanı ve hemşire eşliğinde ameliyat odasına alınır. Ameliyat odasında doktor tarafından son bir muayene yapılarak meme bölgesinde gerekli çizimler yapılır ve hasta uyutularak ameliyat aşamasına geçilir.

Meme Estetiğinde Ameliyat Süreci

Meme estetiği ameliyatı genel anestezi altında uygulanan bir estetik operasyonudur. Anestezi uzmanı tarafından ameliyat süreci ve operasyon saatine göre kişiye uygun dozaj da anestezi uygulanır. Daha sonrasında plastik cerrahi uzmanı tarafından ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyat süresi yaklaşık 1 ile 1,5 saat arasında sürmektedir. Ameliyata başlamadan önce çizim yapılmaktadır. Bunun sebebi protezin giriş yerinin hesaplanması içindir. Her iki memenin içine konulacak protezin aynı mesafede olması gerekmektedir.

Ameliyata alınan hastaya genel anesteziden sonra lokal anestezi uygulanmaktadır. Bunun amacı ise hem hasta ameliyattan sonra ağrıyı daha az hissetsin hem de doktor ameliyat sırasında daha kansız bir ortamda çalışmasını sağlasın diyedir.

Çizim yapıldıktan sonra göğsün altına kesi açılır. Bu açılan kesi boyu herkeste farklı olmaktadır. Bunun sebebi kişiye uygulanacak meme protezi ölçüsü ile alakalıdır.

Açılan bu kesinin içine ilk önce prova boyu protezi yerleştirilir. Bunun yapılmasındaki amaç istenilen ölçüde olup olmadığına bakmak ve iki meme arasındaki simetrinin eşit olduğuna emin olmaktır. Aksi bir durum oluşmadığı takdirde prova boyu protez çıkarılıp, yerine meme protezi yerleştirilir. İçeride oluşabilecek minimal kanama durumlarına karşı diren takılmaktadır. Hastanın, hastaneden ayrılacağı gün direnler çıkarılıp, hasta taburcu edilir. Daha sonrasında açılan bu kesiler dikilir.

Meme Estetiğinde İyileşme Süreci

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci tamamen protezin hangi plana koyulduğu ile ilgilidir. Protez kas altına konulduysa ameliyat sonrası hasta göğsünde baskı, gerginlik hissi ve ağrı hisseder. Bu yaklaşık üç gün boyunca devam eder. Eğer protez kasın üstüne konulduysa ağrıları neredeyse hiç olmayacak kadar az olur. Bu durum kişiye göre değişiklik gösterebilir. Kişinin 1 gece hastanede kalması gerekmektedir. Hastanın durumuna ve doktorun tercihine göre hasta ameliyat günüde taburcu edilebilir. Doktorunun hastaya vereceği tavsiyelere uyması durumunda ve ilaçlarının düzenli kullanılması ile birlikte kişinin iyileşme süreci hızlanacaktır. Ameliyattan sonraki bir hafta içinde hasta eski rutin hayatına devam edebilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında kişinin özel sporcu sütyenini bir süre takması gerekmektedir. Kişinin ameliyat öncesinde olduğu gibi meme estetiği operasyonundan sonra da bir süre sigara ve alkol kullanmaması önerilir. Bu durum iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Bir süre spor ve kendini zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Ağır eşya kaldırmamalıdır.

Ameliyattan üç gün sonra banyo yapılabilir. Fakat havuz, deniz, hamam, sauna gibi yerlere en az minimum 1 ay sonra gidilmesi gerekmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatının Herhangi Bir Zararı Var Mı ?

Göğüs büyütme ameliyatı yaptırmak isteyen kadınlar operasyon sonrasında yaşanabilecek olumsuzlukları düşünerek şüpheye düşmektedirler. Ancak meme büyütme ameliyatı konusunda uzman Plastik Cerrahlar tarafından yıllardır güven ile uygulanmaktadır.

Silikonun Zararı Var Mıdır?

Göğüs büyütme operasyonu sonrasında olumsuz bir durum yaşanması beklenmez. Uzman Plastik Cerrahlar tarafından kişinin sağlığını tehlikeye sokmadan tamamlanır. Meme büyütmede kullanılan silikonun ise vücut ile etkileşimi olmayacağı gibi zararı da dokunmamaktadır. Toplum arasında yanlış bilinen silikon ile kanser riskini bağdaştırmaktadır gibi bir söylem asılsızdır. Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda silikon ile kanserin bağdaştığı herhangi bir nokta rastlanmamıştır. Sansasyonel haber yapma peşinde olan bazı medya kuruluşlarınca çıkarılan yayınlarda silikonun kanser riski yaratabildiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Bu durum ile ilgili çıkan haberler yıllar önce Fransız bir firmanın tıbbi olmayan silikon kullanarak üretmiş olduğu protezlere dayandırılmaktadır. Söz konusu olan protez ülkemizde hiçbir zaman kullanılmamıştır. Meme Büyütme ameliyatlarında silikon kullanılması herhangi bir kanser riskini doğurmamaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı İleride Doğacak Çocuklara Zararları Var mıdır?

Gebelik döneminde meme protezi kullanmanın hamilelik sürecine veya bebeğin emzirilmesine herhangi olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Silikon protezler doğum sonrası süt vermeyi etkilemediği yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya konmuştur. Ayrıca bebeğin sağlığı ve gelişimine de herhangi olumsuz bir etkisi yoktur.

Meme Büyütme Ameliyatının Kişilere Sağlayacağı Yararlar

Kadınsı görünümü temsil eden en önemli yapılardan olan memelerin sarkık olması ya da olması gerekenden küçük olması, birinin diğerine göre daha büyük veya daha küçük olması, doğum sonrası içlerinin boşalması gibi sorunlar kadınların memeyle ilgili estetik kaygılarını oluşturmaktadır. Bu gibi olumsuz durumlarda kadınlar özgüven kaybı yaşayabilmekte ve günlük yaşantılarına yansımaktadır. Meme büyütme ameliyatı ile kadınlar bu şikayetlerinden kurtularak çok daha özgüvenle hayatlarına devam etmektedirler.

Tüm bunların yanında özellikle meme kanseri sonrası memenin alınması veya bir kısmının deforme olması da kadınlar ciddi travmalar oluşturmakta yine meme büyütme (meme protezi) ameliyatı sayesinde çözüm sağlanmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Güvenilir mi?

Meme büyütme ameliyatında güvenle ilgili bazı çekinceler vardır. Bu çekinceler, işlemi yapacak Doktor ve ekibine güven, işlem yapılacak hastaneye güven ve işlemde takılacak protezlere güven şeklindedir.

Göğüs büyütme ameliyatı, güvenilir bir hastane, uzman bir ekip eşliğinde yapılırsa güvenilir bir işlemdir. Ehliyetsiz merdiven altı yerlerde yapılmasından kaçınılmalıdır.

Kullanılan protezler güvenli mi?

Meme (Göğüs) büyütme ameliyatında kullanılan protezlerin sağlık açısından güvenilirliği ve dayanıklılığı sıkça gündeme gelen bir konudur.

Kullanılan protezlerin malzemesi silikon veya fizyolojik tuzlu sudan imal edilir. Her iki malzemede sağlık açısından vücuda olumsuz bir yan etkisi olmayan malzemelerdir.

Protezler vücutta alerji yapar mı?

Kullanılan protezlerin FDA onaylı olmasına dikkat edilmelidir. FDA onaylı olmayan protezler vücut tarafından alerjik reaksiyon gösterebilir.

FDA onaylı protezlerde vücudun alerjik reaksiyon göstermesi onbinde 1 gibi çok küçük bir ihtimaldir.

Protezler patlar mı?

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılan protezlerin, üzerine yatma, sıkma gibi şeylerle patlama ihtimali yoktur.

Bıçak veya kurşun gibi dışarıdan gelecek olağanüstü darbelerle patlayabilir bu durumda protezin çıkarılması gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Göğüs (meme) büyütme ameliyatları, önceki yıllarda çok pahalı idi. Plastik cerrah sayısının az olması, kullanılan malzemelerin üreticilerinin sınırlı sayıda olması ve rekabetin az olması gibi sebeplerden işlem sadece zengin kişiler tarafından yaptırılabilecek bir işlem olarak görülüyordu.

Günümüzde, işlem yapan Plastik cerrahların çoğalması, malzeme üreticilerinin ve rekabetin çoğalması, halkın alım gücünün artması gibi nedenler dolayı; göğüs büyütme ameliyatı işlemi sadece zengin kişiler tarafından yaptırılabilecek bir işlem olmaktan çıkmıştır.

Ödeme yöntemlerinde sağlanan kolaylıklar, taksitle ödeme, banka kredisi gibi seçeneklerden dolayı işlem neredeyse tüm toplumun ulaşabileceği bir işlem haline gelmiştir.

Sağlık bakanlığı web sitelerde işlem fiyatı yazılmasını yasaklamıştır, bu yüzden işlem fiyatı veremiyoruz. Ancak İletişim formumuzu doldurarak kısa bir sürede fiyat öğrenebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

1) Meme büyütme ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Memenin altında kalan ve normal şartlarda görünmeyen, küçük ve fark edilmeyecek bir kesi izi oluşmaktadır. İyileşme süreci ile birlikte dikiş izleri de zamanla iyileşecek ve soluklaşacaktır.

2) Meme Büyütme ameliyatı kaç saat sürer?

Ameliyat yaklaşık olarak 1-2 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır.

3) Meme büyütme ameliyatında silikon kullanımı emzirmeyi etkiler mi?

Meme protezi konulurken, meme dokusunun altına veya kasın altına yerleştirilmektedir. Meme bezlerine veya süt kanallarına en ufak bir temas bulunmamaktadır. Emzirmeyi etkileyecek bir durum oluşmaz.

4) Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikonlar meme kanseri yapar mı?

Tüm dünyada tartışılan bir konudur. Genel itibariyle meme büyütme ameliyatında kullanılan silikonlar kanser yapmaz. Yıllar öncesinde bazı markaların, bazı protez yapısında sıklıkla rastlanan Lenfoma oluşumları gözlemlenmiş ve bunların kullanımı yasaklanmıştır. Artık meme büyütme ameliyatında FDA onaylı protez/silikon kullanılmaktadır.

5) Meme büyütme ameliyatında yaş sınırı var mı?

Sağlık yönünden bir zorunluluğu bulunmadığı için 18 yaşından önce yapılmamaktadır.

6) Meme büyütme ameliyatı sonrası göğüslerde hissizlik oluşur mu?

Ameliyat sonrası kısmen memenin etrafındaki cilt dokusunda hissizlik olabilir. İyileşme sürecine bağlı olarak bu hissizlik zamanla ortadan kalkacaktır.

7) Meme kanseri olan birine meme büyütme ameliyatı yapılabilir mi?

Meme kanseri sebebiyle memesi alınan birçok kadına meme büyütme ameliyatı yapılabilmektedir. En sağlıklı ve kesin bilgi, muayene sonrası uzman hekim görüşüne aittir.
Meme büyütme ameliyatı, meme alınırken eş zamanlı veya sonraki süreçte hekimin uygun gördüğü zamanda gerçekleştirilebilir.

8) Meme büyütme ameliyatı sonra günlük hayata ne zaman dönülebilir?

Ameliyat sonrası üçüncü gün itibariyle günlük yaşantınıza çok aktif olmayacak şekilde devam edebilirsiniz.

9) Meme büyütme ameliyatından sonra spora ne zaman başlayabilirim?

Hafif tempolu yürüyüşlere üç gün sonra, vücut hareketleri ve ağırlık çalışmaları için 6 haftalık iyileşme sürecinin ardından başlanabilir.

10) Meme büyütme ameliyatında hastanede kalmak gerekir mi?

Ameliyat sonrası bir gece hastanede kalmanız gerekmektedir.

11) Meme büyütme ameliyatından sonra ağrı olur mu?

Ameliyat sırasında yapılan lokal ağrı kesiciler, ameliyat sonrasında ağrı hissetmenizi sağlamaktadır. Ayrıca ameliyat sonrası ek olarak ağrı kesici ilaç takviyesi yapılır.

12) Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikonların kalıcı mıdır?

Silikonların kullanım ömrü, ömür boyu olmakla beraber 10-12 yılda bir değiştirilmesi ve yenilenmesi önerilir.

13) Meme büyütme ameliyatından sonra daha büyük bir silikon taktırılabilir mi?

Takılan silikonlar ameliyat sonrası ilerleyen süreçte daha büyük veya küçük bir silikon ile değiştirilebilir.

14) Meme Büyütme ameliyatında üst yaş sınırı nedir?

18 yaşının üzerinde sağlık durumu yerinde olan her kadın meme büyütme estetiği yaptırabilir ancak kırk yaşın üzerindeki kadınlarda ameliyat öncesi mamografi meme USG gibi sağlık tarama testlerinin yapılması istenmektedir.

Benzer Hizmetler

YUKARI