PLASTİK CERRAHİ

Plastik cerrahi kişinin doğuştan var olan ya da sonradan getirdiği yaralanma, yaşlanma ile vücudumuzdaki tüm yapıların ya da işlevsel ve tüm şekil bozukluklarının düzeltilmesidir. Kişinin dış görünüşü son zamanlarda önemli bir hale gelmiştir. Bunun nedeni artık insanların sadece ruhsal olarak değil dış görünüşte de kendilerini iyi hissetmek istemelerinden kaynaklanır. Fakat burada ki asıl amaç kişinin vücudunda işlevini yitirmiş bölgeleri onararak yeniden işlev kazandırmaktır.

PLASTİK CERRAHİ NEDEN VE NASIL UYGULANIR?

Vücutta işlev kaybı olan şekil bozukluklarında ve eksikliklerde plastik cerrahi tedavi şekli uygulanır. Bu tedavide onarım yapılacak bölge için en basit yöntem seçilmelidir. Bu tedavide herhangi bir yaş sınırı olmamakla birlikte uygulamada genellikle kişinin kendisine ait dokusu alınarak onarım sağlanır. Onarım için yapay maddeler de (silikon gibi) kullanılır. İlgi alanı geniş olan plastik cerrahi herkese uygulanabilen ve vücudun herhangi bir yerinde sınırlı kalmayan yani tüm bölgelere (baştan ayağa kadar) uygulanabilen tedavidir. Deri ve deri altını, kas ve kemik dokusunu etkileyen eksikliklerin yapılandırılması, görünümü bozan durumdaki fazla dokuların alınarak vücuttan uzaklaştırılması sağlanır.

Sonradan meydana gelebilen iş ve trafik kazaları, herhangi bir hayvanın ısırması, deride oluşan yanık, yüz felci, kapanmayan yaralar ya da enfeksiyon, tümörler vb. hastalıklar plastik cerrahi uygulaması kapsamındadır. Plastik cerrahi tedavisinde hasta ön planda tutulur. Hastanın dış görünümüne, psikolojisine bakılır. Fonksiyon kaybından dolayı hastalık geniş bir şekilde değerlendirilir ve hasta için en iyi sonuç verecek tedavi yöntemi seçilir.

YUKARI