KULAK TÜPÜ

Kulak tüpü (ventilasyon tüpü) orta kulaktaki negatif hava basıncını engellemek ve orta kulağın havalanmasını sağlamak amacıyla takılan tüplerdir. Çeşitli materyallerden yapılabilirler; metal, teflon, plastik gibi.

Kulak tüpü ile genellikle tam iyileşme sağlanabilir, nadiren tüp uygulamasının tekrarlaması veya kalıcı tüp takılması gerekir.

Kulak Tüpü Tedavisi

Kulak Tüpü Hangi Durumlarda Takılır?

Kulak tüpü özellikle şu durumlarda tercih edilir;

  • Kulak zarının çökmesine neden olan durumlarda ve kulak zarı ya da östaki borusunun doğru gelişememesi
  • Tekrarlayan akut orta kulak iltihapları
  • Çocuklarda 3 aydan daha fazla süredir sıvılı orta kulak iltihabı varsa, buna baş dönmesi, kulakta ağrı-dolgunluk eşlik ediyorsa
  • 3 aydan uzun süren ve koyu kıvamlı kronik sıvı birikimlerinde
  • Barotravmalarda (basınç değişikliğine bağlı travmalar)
  • Kulak zarı ya da östaki borusunun doğru gelişmediği Down Sendromu, yarık damak gibi durumlarda

Kulak Tüpü Nasıl Takılır?

Kulak tüpü yetişkinlerde lokal anesteziyle takılabilir ancak çocuklarda genel anestezi tercih edilir. Bu işlem bademcik ya da geniz eti ameliyatlarıyla birlikte yapılabilir. Tüpün takılması yaklaşık 10 dakika sürer. Tüp kulak zarına açılan bir deliğe yerleştirlir. Tüp seçimi kulak zarının durumu, akıntının özelliği ve işitme kaybının derecesine göre yapılır.

Kulak Tüpü Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak tüpü takıldıktan sonra dış kulak yolunda kan görülebilir, bu normaldir. Tüp takıldıktan sonra en kulağa su kaçmasının mutlaka önüne geçilmek gerekir. Bunun için şunlara dikkat edilmelidir;

  • Yüzme ve banyo sırasında kulak vazelinli pamuk ya da kulak tıkacı (silikonlu olanlar tercih edilebilir) ile kapatılmalıdır.
  • Yüzme sırasında kulak tıpaların düşmemesi için özel yapılmış boneler takılabilir.

Ayrıca kulak travmalardan korunmalıdır. Operasyondan sonra ağrıda artış, iltihap gibi bir durum fark edilirse derhal doktora başvurulmalıdır.

Kulak Tüpleri Kulakta Ne Kadar Kalır?

Kulak tüpleri kulakta yaşam boyu kulakta kalmaz. Tüpün şekline göre 6 ay – bir yıl içinde kulak zarı tarafından tüp dışarı atılır. Düşmeyen tüpler doktor tarafından çıkarılır. Tüpün çıkarılmasını takip eden 2-3 haftada zardaki delik kapanır.

Benzer Hizmetler

YUKARI