KULAK AĞRISI

Kulak ağrısını nedenleri çok farklı ve önemli olabileceği için tedavisi mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılmalıdır. Ağrının tedavi edilmesi ile ortaya çıkacak birçok ikincil sorunlar engellenmiş olur.

Kulak ağrısı tedavisi

Kulak Ağrısını Geçirmek İçin Neler Yapılmalı?

Kulak ağrısı dayanılmaz bir haldeyse doktora gidilene kadar geçecek sürede basit bir ağrı kesici kullanılabilir. Kulak yolunun girişine hafif ısıtılmış teni yakmayacak sıcak bir havlu konulabilir. Halk arasında bilinen “kulağa ılık zeytin yağı damlatma” kısmen ağrıyı giderse de kulak zarının delik olduğu kişilerde daha tehlikeli olabilir.

Kulağa antibiyotikli damla damlatmak ya da hemen bir antibiyotiğe başlamak çoğu zaman gereksiz olur. Kulak ağrısının sebebi, dış kulak yolu değilse hiçbir faydası olmayacaktır. Kulak ağrısı, kas ya da diş ve çene eklemlerinden kaynaklıyor ise bu gibi durumlarda antibiyotik kullanmak anlamsız olacaktır. Geçici tedavi için ılık bir havlu ve basit bir ağrı kesici yeterli olacaktır. Kesin tedavi için daima bir uzman doktorun görmesi gerekir.

Kulak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Ağrı, kulaktan kaynaklanabileceği gibi çevre doku ve organlardan da kulağa yansıyabilir. Kulak kaynaklı olan kulak ağrılarının en sık sebebi dış kulak ve orta kulak (iltihabı) enfeksiyonlarıdır.

Dış Kulak Enfeksiyonu (Dış Kulak İltihabı) Kaynaklı Kulak Ağrıları

Dış kulak enfeksiyonu (dış kulak iltihabı / dış kulak yolu iltihabı) yazın daha çok ve erişkinlerde daha sık görülür. Bunun sebebi yazın havuz ve deniz etkinliklerinin sıkça yapılıyor olmasıdır. Havuz sularındaki temizlik için kullanılan kimyasallar dış kulak yolunda tahrişe sebep olarak dış kulak yolu enfeksiyonu olmayı kolaylaştırır. Kirli sularda veya denizlerde yüzme dış kulak yolu enfeksiyonunu (dış kulak iltihabı) artırır. Bu nedenledir ki; dış kulak yolu iltihabı yüzücü kulağı ya da eksternal otit olarak da adlandırılır.

Orta Kulak Enfeksiyonu (Orta Kulak İltihabı) Kaynaklı Kulak Ağrıları

Orta kulak enfeksiyonu (orta kulak iltihabı) kış aylarında ve özellikle çocuklarda daha sık görülür. Çocuklarda orta kulak ile geniz bölgesi arasındaki östaki borusu (östaki tüpü) erişkine göre daha kısa ve düz yapıdadır. Bu yüzden nezle, grip, farenjit gibi bir üst solunum enfeksiyonunu takiben genizdeki bir mikrobun östaki yoluyla orta kulağa ulaşmasıyla orta kulak iltihabı oluşur. Okulların açılmasıyla kapalı ortamlarda geçirilen süreler artar ve kalabalık ortamlarda kolay bulaşıcılık nedeniyle üst solunum yolu enfeksiyonları artar. Bu da dolaylı olarak orta kulak enfeksiyonlarının (orta kulak iltihabı) kış aylarında daha sık görülmesine neden olur. Orta kulak iltihabı çocuklarda sık görülmesine rağmen erişkinlerde de nadiren gözlenir.

Kulak Kaynaklı Olmayan Kulak Ağrıları

Kulak dışı nedenlere bakacak olursak çok çeşitli nedenleri olabilir.

  • Kulak bölgesinin ağrı sinirleri, kulağa komşu birçok yapının da ortak siniridir. Bunlar geniz bölgesi, yutak, bademcikler, boğazın farenks dediğimiz bölgesi, bunların dışında boyundan kaynaklı herhangi bir lenf bezi ya da beyin kaynaklı olabilir.
  • Kulak etrafında yer alan saçlı derideki enfeksiyonlardan da kulak ağrısı oluşabilir.
  • Diş sıkma ve çene eklemi hastalıkları da kulak ağrısına neden olan diğer faktörlerden biridir.
  • Kulak ağrısın kulak dışı en sık görüleni ise ıslak saçla kalmak, klimaya maruz kalmak yada yatış pozisyonuna göre oluşan kas ağrılarıdır.

Kulak ağrısının sebebi hem kulak hem de kulak dışı kaynaklı da olabileceği için kulak ağrısıyla başvuran kişilere kulak burun boğaz uzmanı ayrıntılı bir kbb muayenesi yapmalıdır. Kulak muayenesiyle birlikte yansıyan ağrıyı tespit etmek için diğer bahsi geçen boğaz, boyun farenks, bademcikler, geniz, yutak, gırtlak, çene ve diş bölgelerine de bakılması gerekir.

Kulak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak ağrısı tedavisi oluşum nedenine göre değişeceği için tanıya yönelik tedavi planlanır.

Dış kulak yolu iltihabında ilk önce dış kulak yolu lokal antiseptiklerle temizlenir varsa buşon dediğimiz kirlerin uzaklaştırılır. Böylece lokal antibiyotikleri damlalar, kortizonlu damlalar ya da alkollü damlaların iltihaplı bölgeye ulaşması sağlanır. Bazen dış kulak yolu iltihaba bağlı olarak şişer kapanırsa damlalar içeriye giremeyeceği için dış kulak yoluna sünger tamponlar yerleştirilerek damlaların dış kulak yolunun tamamına ulaşması sağlanır.

Orta kulak iltihabının tedavisi ise genellikle ağızdan alınan antibiyotik ve ağrı kesiciler ile yapılır. Beraberinde burun tıkalıysa dekonjestan denilen burunu açan ilaçlar da verilebilir.

Kulak kaynaklı değilse ağrı kaynağına yönelik tedaviler uygulanır. Diş kaynaklı veya çene eklemi kaynaklıysa ağrı kesiciler, kas kaynaklıysa ağrı kesici ve kas gevşeticiler kullanılabilir. Boğaz kaynaklıysa bademcik iltihabı veya faranjite bağlıysa yine ilgili tedavisinin yanında gargara ve pastiller de kısmen yardımcı olur.

Kulak Ağrısı Oluşmaması İçin İdeal Kulak Bakımı Nasıl Yapılır?

Kulak ağrısından kaçınmak için normalde özel bir bakım yoktur. Kulak kendi kendisini temizleyebilen özel bir organdır. Dış kulak yolu içeriğinde asit ve enzimler bulunan sarı bir sıvı salgılayarak dış kulakta hastalık yapan bakteri oluşumunu engeller. Ayrıca, bu sıvı kulağa gelen tozları da tutarak buşon, serumen veya kulak kiri olarak da adlandırılan yapıyı oluşturur. Bu yapı (buşon, serumen, kulak kiri) dış kulak yolundaki küçük tüyler vasıtasıyla kendiliğinden ya da banyo, duş sırasında kulağa suyun girip çıkmasıyla doğal olarak düzenli bir şekilde atılır. Bu sebeplerden dolayı kulağı pamuklu çubuklarla veya başka cisimlerle kurcalamamak ve buradaki koruyucu yapıyı (buşon, kulak kiri) tamamen yok etmemek gerekir.

Eğer kulaktaki ıslaklık giderilmesi veya bir temizlik gerekiyorsa parmağa dolanmış temiz ince bir bezle sadece kulağın giriş kısmı temizlenmelidir. Eski dönemlerde kullanılan kulağa sirke veya limon suyu damlatmak, dış kulak yolunda asidik bir ortam oluşturur. Bu da dış kulak yolunda bakteri ve mantar oluşumunu engellese de bir doktor kontrolü olmadan uygulanmamalıdır.

Benzer Hizmetler

YUKARI