KONKA (BURUN ETİ) TEDAVİSİ

Burnun her iki yanında üçer tane bulunan konkalar (burun eti) solunan havanın ısıtılıp nemlendirilmesiyle görevlidirler. Yumuşak doku ile kemik olmak üzere iki bölümden oluşurlar. Konkalarda görülen hastalıklar genellikle yapısal, gelişimsel anomaliler ya da büyümelerden kaynaklanır. En sık olarak alt konkaların hastalıklarına rastlanır. Orta konka hastalıkları daha seyrektir, üst konkalarda ise hemen hiç yoktur.

Burun eti konka tedavisi

Alt konkalarda sıklıkla yumuşak doku ve/veya kemik dokuda büyüme görülmektedir. Alt konka hipertrofisi (büyümesi) genel olarak tıkanıklığa yol açar. Özellikle gebelerde, alerjik kişilerde veya burun kemiği eğriliği bulunanlarda gözlenir.

ALT KONKA RADYOFREKANSI (RF)

Alt konkalardaki büyüme ilaçla tedavi edilemezse Radyofrekans yöntemi kullanılır. Başka yöntemler de olmakla birlikte RF en sık tercih edilenidir.

Alt Konka Radyofrekansı lokal anestezi ile gerçekleştirilir. İşlem yaklaşık 5-10 dakika sürer. Doku içine özel bir cihaz ile radyofrekans enerjisi verilir. Dokularda oluşan ısı büzülme ve sertleşme meydana getirir. RF’den sonraki 4-6 hafta içinde oluşan sert iyileşme dokusu konkalarda kalıcı olarak gereken küçülmeyi sağlar.

Konka RF’si çeşitli burun ameliyatları sırasında da gerçekleştirilebilir.

Alt Konka Radyofrekansı (RF) Kalıcı mıdır?

Alt konka radyofrekansı (RF) normal koşullarda kalıcıdır ancak riniti (alerjik ya da vazomotor) olan, sigara içien ve sürekli dumanlı oltamda kalan, damar genişletici ilaç kullanan (tansiyon ilacı gibi) kişilerde tekrar burun eti büyümesi görülmektedir.

Alt Konka Radyofrekansı (RF) Sonrası

Alt konka radyofrekansı (RF) sonrası kişi aynı gün taburcu olur ve normal yaşamına hemen dönebilir. Ağrı ya da kanama oluşmaz ancak eğer çok hafif bir ağrı görülürse basit ağrı kesicilerle giderilebilir. Tampon uygulaması gerekmez. İşlemi takip eden ilk dönemlerde mukozadaki kabuklanmalar burun tıkanıklığında artışa yol açabilir, bu normaldir. Tam iyileşme 6-8 haftayı bulabilir. Başarı oranı %80 gibi yüksek bir orandır. Ancak ihtiyaç olursa RF tekrarlanabilir.

RF’den sonra hastanın dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır

  • İşlemden sonra banyo yapılabilir (su ılık olmalıdır).
  • Reçetelen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
  • RF’yi takip eden 2 hafta boyunca tütün ürünleri kullanılmamalıdır.
  • Bir süre sauna ve hamamdan uzak durulmalıdır.
  • 2 hafta boyunca havuza girilmemelidir.
  • Operasyondan sonraki birkaç gün boyunca sümkürmekten kaçınılmalıdır.
  • Bol bol sıvı tüketilmelidir.
  • Eğer kanlı kusma, ağız ya da burundan fazla miktarda kanama gibi bir durumla karşılaşılırsa hemen doktora bildirilmelidir

Konka Bülloza Ameliyatı

Konka bülloza orta konka (orta burun eti) içinde hava akımını önleyen bir hava hücresi bulunması durumudur. Konka bülloza ameliyatı endoskopik cerrahi ile konka büllozanın genellikle bir kısmının alınması işlemidir.Genellikle tomografide tesadüfen fark edilen konka bülloza eğer sinüzit atakları, migren atakları, sürekli burun tıkanıklığı gibi durumlara yol açıyorsa ameliyatla alınması önerilir. Çok küçük bir işlem olup, sonrasında bakım ya da ilaç gerektirmemektedir.

Benzer Hizmetler

YUKARI