KEPÇE KULAK ESTETİĞİ (OTOPLASTİ)

Kulak kepçesindeki kıkırdakların tam olarak şekillenmemesi veya kıkırdak yapısındaki zayıflıktan dolayı, kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık (protrudingear) ve kafadan normale göre daha uzak bir açıda durmasına “kepçe kulak” denir. Kulağın üst üçte ikilik kısmında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak dümdüz görünür. . Bu durum bazen tek kulakta, bazen her iki kulakta simetrik olarak olur. Bazen ise her iki kulakta asimetrik olarak görülebilir.

Kepçe kulak ameliyatı

Genellikle genetik nedenler, kimi zaman da bebeklerin yatış şekillerine bağlı olarak gelişir. Kulak gelişiminin yaklaşık %80-90’ı 5-6 yaşında tamamlanır. Bu yaş özellikle okula başlama zamanına denk gelmektedir. Böylece geniş bir sosyal ortama katılan çocuk özellikle arkadaşlarının alaylarına maruz kalarak psikolojik sorunlar yaşayabilir. Bu nedenle kepçe kulak operasyonunun çocuk okula başlamadan 6 yaşında yapılması önerilir. Kulak gelişimini tamamlamış olacağından bu yaşata yapılacak operasyonun sakıncası yoktur.

Kepçe kulak ameliyatı çocuklarda genel anestezi, erişkinlerde lokal anestezi altında yapılır.

Klasik teknik otoplasti ameliyatında kesi kulak arkasından yapılır. Kıkırdaklar görerek şekillendirilir ve sütür materyalleri ile estetik açıdan doğru pozisyonda kalmaları sağlanır. Hasta aynı gün eve gidebilir ya da bir gece hastanede kalabilir. Birkaç gün hafif ağrı olabilir ancak basit ağrı kesicilerle giderilebilir. Sargı 2 – 4 gün sonra çıkarılır. Onun yerine başa hafif bir pansuman sarılır. Sonrasında özellikle geceleri kullanmak üzere kafa bantı önerilir. Bant 3 hafta süresince takılmalıdır. 1 hafta içinde dikişler alınır. Çocuklar yaklaşık bir hafta sonra okula gidebilir, ancak dikkatli olmaları gerekir. Kulağın tam şekline kavuşması 1-2 ayı bulur. Ameliyat kesisi kulak kepçesinın arka tarafındadır. Kafaya arkadan bakıldığında iz görünmez. Var olan iz 6-12 ayda giderek azalır neredeyse belirsiz hale gelir.

İple kepçe kulak estetiği tekniğinde kesi yoktur. Yaklaşık 15 dakika sürer. Teknik, kulağın üst kıkırdak dokusundan bir iğne yardımıyla medikal iplerin yerleştirilip çekilmesi ve istenilen şeklin verilmesi esasına dayanır. İğnenin açtığı delikler küçük bantlarla kapatılır. Hastanın kafasına saç bantı takılır. Ertesi gün duşunu alınabilir. Dezavantajı kulaklarda açılma ihtimali olmasıdır.

Benzer Hizmetler

YUKARI