PORSELEN LAMİNA TEDAVİSİ

Laminaler çoğunlukla ön dişlere uygulanan ince porselen formunda kaplamalardır. Dişte en az kayıpla uygulanan ve çok başarılı sonuçlar alınan işlemlerin başında gelir. Lamina kaplama işleminde dişin kesilmesine gerek yoktur, sadece ön yüzünde 0,3 - 0,7 mm inceltilme yapılır. Sonrasında dişe özel yapıştırıcılar aracılığı ile inceltilen alana diş laminesi yerleştirilir. Beyazlatma ile istenen sonuç alınamayan dişlerde, kırık yada yapısı bozuk dişlerin restorasyonunda, ayrık dişlerin birleştirilmesinde, yapısı bozulmuş dolguların düzeltilmesinde laminelere ihtiyaç duyulur.

Lamina diş tedavisi ihtiyaç duyulan herkese uygulanabilir. Lamine diş tedavisi sonrası ,diş yüzeyinde sigara, kahve vb sebeplerle lekelenme yaşanmaz. Lamina kaplamalar çok ince olmalarına rağmen güçlü yapıya sahiptirler.

lamine-tedavisi

Lamina Dişlerin Yapısı Nasıldır ?

Latincede yaprak anlamına gelmektedir lamina. Porselen yaprakların dişlerin ön yüzeyine yapıştırma yapılarak uygulanmaktadır. Dişler kesilmeden sadece ön kısmından 0,3 mm, 0,7 mm arası inceltilerek uygulanır. Çok ince materyal olduğu için kırılgandır. Fakat dişe yapıştıktan sonra mukavemeti dişle aynı olur.

Parlak doğal görünüme sahip porselenden üretilen yaprakların cilalı yüzeyleri sayesinde plak oluşumunu engeller. Kahve, çay, sigara gibi etmenlerden etkilenip sararma yapmaz. Ağız kokusuna neden olmaz. Görünümü doğal dişlerden ayırt edilemez. Size güven veren estetik gülümsemelere sahip olmanızı sağlar.

Doğal dişlerde olduğu gibi bakımına dikkat edilirse uzun yıllar sorunsuz kullanıla bilir. Bakımı için sadece fırçalama ile yetinmemeli diş ipi ve ağız gargarası ile de bakımına destek verilmelidir. Katı besinleri ön dişlerle ısırarak koparmaktan kaçınılmalıdır.

Bu restorasyonu yaptıracak olanların tırnak yeme ve kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekir. Diş gıcırdatma alışkanlığı olanların gece plağı kullanmaları gerekir.

Estetik açıdan oldukça üstün olan porselen lamina uygulaması maddi olarak diğerlerine nazaran biraz pahalıdır. Yöntemin çok hassas işlem olduğundan teknik alt yapısı yeterli klinik ve bu teknik hakkında yeterli bilgiye sahip ayrıca sanatsal yeteneği yüksek hekimler tarafından uygulandığında mükemmel sonuçlar ortaya çıkar.

Porselen lamina dişlerle estetik gülüşlere, eğer diş eti tedavisi veye kanal tedavisi gerektirmeyen kimseler bir hafta içerisinde kavuşa bilirler. Mock up yöntemi kullanılarak hastaya ağzının maketi üzerinde tedavi sonrası elde edilecek olan görüntü üzerinde mutabakat sağlandıktan sonra inceltme ve yapıştırma işlemine geçilir. Bu sayede hastaların sürpriz sonuçlarla karşılamalarının önüne geçilmiş olur.

Benzer Hizmetler
YUKARI
FİYAT SOR