DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

Sağlıklı dişlere sahip olmak için günde 3 kere; yemeklerden sonra dişlerimizi fırçalamamız gerekir. Diş ipi kullanımı ara yüz çürüklerini önleyecektir.

6 ayda 1 mutlaka diş hekimi tarafından rutin muayene yapılması gerekir. Bir çürüğün oluşumu ortalama 6 aydır. Diş çürüklerini başlangıç aşamasında tespit etmek ileri madde kayıplarını önlemek açısından çok önemlidir.

dis-tasi-temizligi

Diş Taşı Neden Oluşur?

Diş taşı dişlerin yüzeylerinde bulunan mikrobial dental plağın kireçlenmesiyle oluşur. Temizlenmediği sürece diş eti çekilmelerine, diş eti iltihaplarına, kemik kayıplarına ve kokuya sebep olur. Diş taşlarının mutlaka 6 ayda 1 temizlenmesi gerekir.

 

Diş taşları evde fırçalama ile geçer mi?

Diş taşları diş hekimi tarafından titreşim ve su veren kavitron yadımı ile temizlenip sonrasında cila işleminin yapılması gerekir. Evde fırçalama ile temizlenemezler.

Diş Taşı temizlenmez ise ne olur ?

Diş taşlarının temizlenmesi sürekli ihmal edilirse zaman içerisinde diş etlerinin içine doğru ilerler. Dişlerimizi destekleyen dokulara zarar vererek diş sağlığımızı tehdit etmektedir. Sağlıklı bir yapısında; dişlerimiz ve diş eti birbirine yapışık durumdadır. Ancak diş taşları köklere kadar uzanarak bu yapıya zarar verir diş iltihabı oluşmasına sebep olurlar.

Diş etlerim sürekli kanıyor ne yapmalıyım ?

Diş eti kanamaları genellikle diş eti iltihabı kaynaklıdır. Hastalığın ilerleyip kemik kayıplarına sebep olmaması için mutlaka temizlik yapılması gerekir. Bazı durumlarda diş taşı temizliği tek başına yeterli gelmez küretaj denilen diş köklerinden diş taşlarının kazınması gerekir.

Küretaj Nedir ?

Diş eti hastalıklarının tedavisinde kullanılan yöntemlerinden biridir. Özellikle diş taşları diş kökü için tehlike oluşturacak şekilde ilerlemiş ise küretaj tedavisi uygulanır.

Diş taşı temizliği zararlı mıdır ?

Diş taşı temizliğinin bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir zararı yoktur. Halk arasında kulaktan dolma bilgiler ile yayılmış bir bilgi kirliliğinden öte bir durum söz konusu değildir. Özellikle diş taşı temizliği ihmal edilir uzun vadede farklı diş problemlerine sebep olabilmektedir.

Diş taşı temizliğinden sonra dişlerim beyazlar mı ?

Diş taşı temizliği ve beyazlatma farklı iki işlemdir. Diş taşı temizliği sonrasında yapılan cila işlemi ile dişlerin üzerindeki lekeler çıkacağı için dişler daha parlak bir görüntüye sahip olur fakat orjinal renkleri değişmez.

Benzer Hizmetler
YUKARI
FİYAT SOR