DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

Dişlerin yüzeyinde bulunan mikrobial dental plağın kireçlenmesiyle diş taşı oluşur ve diş taşlarının 6 ayda bir mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Diş taşı temizliği düzenli olarak yapılmadığı sürece;

  • Diş eti çekilmelerine,
  • Diş eti iltihaplarına,
  • Kemik kayıplarına,
  • Ağız kokusuna sebep olur.
dis-tasi-temizligi

Diş taşları evde fırçalama ile geçer mi?

Diş taşları diş hekimi tarafından titreşim ve su veren kavitron yardımı ile temizlenip sonrasında cila işleminin yapılması gerekir. Evde fırçalama ile temizlenmezler.

Diş Taşı temizlenmez ise ne olur ?

Diş taşlarının temizlenmesi sürekli ihmal edilirse zaman içerisinde diş etlerinin içine doğru ilerler. Dişlerimizi destekleyen dokulara zarar vererek diş sağlığımızı tehdit eder. Sağlıklı bir diş yapısında; dişlerimiz ve diş eti birbirine yapışık durumdadır. Ancak diş taşları köklere kadar uzanarak bu yapıya zarar verir iltihap oluşmasına sebep olurlar.

Diş etlerim sürekli kanıyor ne yapmalıyım ?

Diş eti kanamaları genellikle diş eti iltihabından kaynaklıdır. Hastalığın ilerleyip kemik kayıplarına sebep olmaması için mutlaka temizlik yapılması gerekir. Bazı durumlarda diş taşı temizliği tek başına yeterli gelmez. Küretaj denilen diş köklerinden diş taşlarının kazınması gerekir.

Küretaj Nedir ?

Diş eti hastalıklarının tedavisinde kullanılan yöntemlerinden biridir. Özellikle diş taşları diş kökü için tehlike oluşturacak şekilde ilerlemiş ise küretaj tedavisi uygulanır.

Diş taşı temizliği zararlı mıdır ?

Diş taşı temizliğinin bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir zararı yoktur. Halk arasında kulaktan dolma bilgiler ile yayılmış bir bilgi kirliliğinden öte bir durum söz konusu değildir. Aksine, diş taşı temizliği ihmal edilirse, uzun vadede farklı diş problemlerine sebep olabilmektedir.

Diş taşı temizliğinden sonra dişlerim beyazlar mı ?

Diş taşı temizliği ve beyazlatma farklı işlemlerdir. Diş taşı temizliği sonrasında yapılan cila işlemi ile dişlerin üzerindeki lekeler çıkacağı için dişler daha parlak bir görüntüye sahip olur, fakat orijinal renkleri değişmez.

Benzer Hizmetler
YUKARI