MİDE BOTOKSU NEDİR ?

Mide botoksu , Clostridium Botulinum bakterisinden elde edilen botulinum toxin (botoks) 'in endoskopik yöntemler ile mideye uygulanması üzerine geliştirilmiş yeni obezite tedavi yöntemidir.

mide-botoksu-nedir

Mide botoksunda amaç;

  1. Mide boşalma hızını yavaşlatmaktır. Ortalama 4 saatte bağırsaklara geçen besin daha uzun süreler midede kalır. Bu sayede sindirim süreci yavaşlar ve kişi kendisini daha tok hisseder.
  2. Mideden salgılanan ‘Ghrelin (açlık hormonu)’ salgılanmasını baskılamak ve açlık hissiyatını azaltmaktır. Bu sayede bireylerde iştah kontrolü sağlanmış olur.

MİDE BOTOKSU KİMLER İÇİN UYGUNDUR ?

  • Beden kütle indeksi (BKİ) 27-35 kg/m2 olan bireylere uygulanabilir. [BKİ hesaplama= Kilo (kg) / Boy2 (m)]
  • Diyete uyum problemi olan, iştah kontrolünü sağlayamayan kişilere uygulanabilir.
  • Sadece kilo problemi olan kişilere değil aynı zamanda akalazya, kronik anal fistür, oddi sfinkter disfonksiyonu, diffuz özefagus spazmı, diyabetik gastroparezi gibi rahatsızlıkların tedavisinde uygulanabilmektedir.

MİDE BOTOKSU KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?

• Mide botoksu botulinum toksinine alerjisi olan kişilere uygulanmamaktadır.
• Mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri, gastriti olan kişilerde de yapılmaması gerekmektedir. Botoks işlemi yapılmadan önce mide bu koşullara uygun mu diye kontrol edilip; değilse önce hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Daha sonra botoks işlemi uygulanmaktadır.

ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Mide botoksu yapıldıktan 3 gün sonra etki etmeye başlayıp, 10. günde tam olarak etki etmektedir. Mide botoksu ortalama 4-6 ay etki etmektedir. Etki geçtikten sonra mide eski işlevine dönmektedir. Kişi hedeflediği kiloyu kaybetmediyse işlem yenilenebilir.

MİDE BOTOKSU SONRASI GÜNLÜK HAYAT

Mide botoksu sonrası hastalar 2 saat kadar dinlendirilir. Endoskopik yolla uygulama yapıldığı için hasta hızlı bir şekilde normal hayata geri dönebilir.

MİDE BOTOKSU YAPTIRANLAR NE BEKLEMELİ

Mide botoksu uygulaması yapılan kişide 4-6 aylık süreçte ağırlıklarının %10’unun kaybı beklenmektedir.

Bireylerin kaybetmesi gereken kilosunun miktarı, boyu, yaşı, cinsiyeti, hastalıkları, yeme davranışları, diyete uyum sağlama performansı, fiziksel aktivite durumu gibi birçok faktör kişinin kaybedeceği kiloyu etkileyecektir.

GÖRÜLEBİLECEK YAN ETKİLERİ

Bilinen çok ciddi bir yan etkisi yoktur. Hastalar için konforlu bir yöntem denilebilir.

Bazen şişkinlik, mide ağrısı ve bulantı problemleri gibi ciddi olmayan yan etkiler yaşanabilmektedir. Botoks sonrası uygulanan özel diyetlerle bu yan etkiler en az şekilde görülmektedir.

AVANTAJLARI VE DEZANAVTAJLARI

Mide botoksu, diğer obezite cerrahi işlemleri (sleeve gastrektomi, duodenal swich) ile kıyaslandığında düşük yan etkilerinin olması sebebiyle avantajlıdır. Obezite cerrahi işlemlerinde büyük kesilerin olması, mide kaçakları, reflü ihtimali, kan değerlerinin düşmesi, kesi bölgeleri enfeksiyonları bu yöntemlerin en büyük dezavantajlarıdır. Mide botoksunda ise kesi olmadan endoskopiyle girilip özel iğnelerle toksin mideye verilir. Operasyon ortalama 20-30 dakika sürer ve hemen sonrasında sosyal hayata uyum yakalanır. Operasyon maliyeti ameliyatlara göre daha düşüktür.

Etki süresinin 4-6 ay olması (mide operasyonlarına göre kısa süre) tek dezavantajıdır denilebilir.

MİDE BOTOKSU SONRASI DİYET

Hiçbir obezite cerrahisi gibi mide botoksu da mucize bir yöntem değildir. Obezite cerrahilerinde amaç kişinin cerrahi etki süresi boyunca sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanıp, hayatının ilerleyen evresinde sağlıklı kilosunu korumasıdır.

Mide botoksu sonrası beslenme uzmanımızın eşliğinde bireylerin ayrıntılı diyet geçmişlerine, hastalıklarına ve mide botoksu etkilerine göre özel bir beslenme programı oluşturulur. Bireylerden bu program dahilinde süreci maksimum kilo hedefleri ile bitirmeleri beklenir.

MİDE BOTOKSU HAKKINDA EN ÇOK SORULANLAR

Mide botoksu zararlı mıdır ?

Botoks yıllardır tıp alanında kullanılmaktadır ve uzman hekim tarafından doğru dozajda uygulandığından bilinen bir zararı bulunmamaktadır.

Mide botoksu nerede yapılır ?

Uzman hekim tarafından hastane koşullarında işlem gerçekleştirilir.

Mide botoksu mide bulantısı yapar mı ?

Nadiren de olsa kısa bir süre mide bulantısı gözlenebilir.

Mide botoksu yan etkisi var mı ?

Bilinen ciddi herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Hamile olanlar mide botoksu yaptırabilir mi ?

Hamileler üzerinde kullanımı ile ilgi yeteri kadar çalışma bulunmamaktadır. Gebelik sürecini riske atmamak adına kliniğimizde uygulanmamaktadır.

Mide botoksu ile kesin kilo verebilir miyim ?

Mide botoksu sonrası verilen diyet ve fiziksel aktivite önerilerine uyduğunuz sürece kilo vermeniz beklenmektedir. Kalorili beslenip, sedanter hayata devam ederseniz veya beklenmeyen bir hastalığınızın ortaya çıkması bu süreci engelleyebilir.

Mide botoksu operasyonu ağrılı bir süreç midir ?

Botoks işlemi sedasyon altında yapılmaktadır. Bu sebeple herhangi bir ağrı söz konusu değildir.

Benzer Hizmetler
YUKARI