MİDE BOTOKSU NEDİR ?

Mide botoksu , Clostridium Botulinum bakterisinden elde edilen botulinum toxin (botoks) 'in endoskopik yöntemler ile mideye uygulanan yeni bir kilo verdirme tedavisidir. Mide botoksunda amaçlanan midenin gerekli noktalarına botoks maddesi enjekte edilerek midenin daha geç boşaltılmasını sağlamaktır. Bu sayede kişi çok daha uzun süre tokluk hisseder ve iştah kontrolü sağlanarak  zayıflaması kolaylaşmaktadır.

mide-botoksu-nedir

YÖNTEMİN GELİŞTİRİLMESİ

Bu işlemin başarılı olabilmesi için tüp mide uygulamalarında elde edilen verilerle birlikte işlemin modifiye edilmesi gerekmiştir. Yani midede yeniden farklı bir şekilde kullanılırsa sonuç alınır mı sorusu gündeme gelmiştir. Artık midenin boşalmasını geciktirme prensibi geçerli değil. Artık tüp mide uygulamaları sayesinde öğrenilen mide tepesindeki ghrelin hormonunun önemi keşfedildi. Aynı terlemeyi önler gibi ghrelin hormonun salgılanması durdurulursa işleyiş nasıl olur sorusu yanıtlanmıştır. Bu şekilde başarı elde edildi ve gayet verimi bir zayıflatma operasyonu haline geldi.

Endoskopik ve ameliyatsız bir yolla sağlanmış olması da ekstra olumlu yönü oldu. Sedasyon anestezisi yöntemi kullanılarak hafifçe yapılan bir operasyon denebilir. Endoskopi yapılıyor ve eğer engelleyici bir durum yoksa, midede ülser yara vb. yok ise devam ediliyor. Uzun bir hortumla uygun yerlerde modifikasyon sağlanıyor. İşte o uygun yerler işlemin en önemli ayağını oluşturuyor.

Eskiden antruma yapılan bu uygulama artık ghrelin hormonunu engelleme esasına dayandı. Daha çok fuldus bölgesi üzerinde operasyon gerçekleşiyor artık. Hasta işlemden çıktıktan sonra beş ila on dakika içerisinde uyanıyor. Herhangi bir endoskopi işlemi uygulanmış hasta gibi yarım saat dinlenme odasına geçiyor ve evine gidiyor.

MİDE BOTOKSU KİMLER İÇİN UYGUNDUR ?

Tüm kilo fazlası olan, sadece spor yaparak kilo veremeyen ve zayıflamak isteyen tüm kişiler tarafından mide botoksu yaptırılabilir. Özellikle vücut kitle endeksi 28 - 40 arasında ki kişiler de çok daha etkin bir yöntemdir.

MİDE BOTOKSU YAPTIRANLAR NE BEKLEMELİ

Mide botoksu uygulanan kişiler mevcut kilo fazlalarına göre 10 ile 15 kilogram arası verebilirler. Tabi ki uygulama sonrası beslenme uzmanı tarafından verilecek olan planlara sadık kalınması tedaviden çok daha güzel sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

MİDE BOTOKSU SONRASI GÜNLÜK HAYAT

Mide botoksu sonrası hastalar 2 saat kadar dinlendirilir ve günlük hayatlarına devam ederler. Uzun iyileşme süreci vb. durumlarla karşılaşmadıklarından sosyal hayatlarına çok rahat devam edebilirler.

Alternatiflerine Göre Avantajları

Mide balonu işlemi cerrahi bir işlem olup mide botoksu yöntemine alternatif sayılmasına rağmen çok daha ağır bir işlemdir. Mide balonu işlemi son derece başarılı da bir yöntemdir. Ancak mide botoksu vücut kitle indeksi 40 altı ve 28 üstü hastalara yapılır. Yani daha ılımlı kilolulara yapılır.

Ağır, morbit obez denilen hastalara ise ameliyat önerilir. Bu aralıktaki hastalar için artık mide balonu yöntemine bir alternatif oluşur denebilir. Balon daha masraflı bir işlem olmakla birlikte mideye yerleştirilen balonun ülser yapma, kramp oluşturma, işlemden sonra on on beş güreyle alışma dönemleri mevcuttur. Patlama riski dolayısıyla da bağırsaklara gidip tıkama riski mevcuttur. Buna tekabülen altı ay sonra çıkarılır ve mide eski mide durumundadır. Hatta belki de daha da büyümüş bir mide ile karşılaşılabilir. Ancak neticede altı ay sonra eski mideye dönüldüğünde kilo alma riski hep yüksektir. Bura amaç altı aylık süre içerisinde hastada bir alışkanlık meydana getirmeye çalışmaktır.

Altı aylık sürede yeni bir yeme alışkanlığı ve başka türlü bir dengeye ulaşma amaçlanır. İnsülin direnci kırıldıktan sonra yeni bir dengenin oluşması da aslında mümkündür. Balon uygulamasında hastaların yüzde yetmişi bu dengeyi sağlamaktadır. Yüzde otuzu ise nüksediyor. Alternatif olan mide botoksu yönteminde de bu asgari düzeyde başarı beklenir. Avantaj olarak bu yöntemde mide içerisine bir alet koyulmuyor.

Risk ve kramplar beklenmez. Hatalar bir iştahsızlık ve doygunluk hissi duyarlar. Bu mide botoksu yönteminin etkisi de dört ila altı ay içerisinde kaybolur.

MİDE BOTOKSU SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Öncelikle hiç bir tedaviden mucize beklememek  ve beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Mide botoksu sonrası fastfood tarzı aşırı yağlı ve karbonhidrat içerikli beslenmemek gerekir. Mümkün olduğunda sağlıklı beslenme programına bağlı kalınarak botoks uygulamasından maksimum fayda sağlanabilir.

MİDE BOTOKSU HAKKINDA EN ÇOK SORULANLAR

Mide botoksu zararlı mıdır ?

Botoks yıllardır tıp alanında kullanılmaktadır ve uzman hekim tarafından doğru dozajda uygulandığından bilinen bir zararı bulunmamaktadır.

Mide botoksu ne zaman etki eder ?

Uygulama sonrası yaklaşık 3 gün içerisinde iştah da azalma ve iştah kontrolünde kontrol sağlanır.

Mide botoksu nerede yapılır ?

Uzman hekim tarafından hastane koşullarında işlem gerçekleştirilir.

Mide botoksu herkese aynı şekilde mi uygulanır ?

Hayır. Tedavi öncesinde vücut değerleri ölçülür  ve her uygulama kişiye özel olarak gerçekleştirilir.

Mide botoksu mide bulantısı yapar mı ?

Nadiren de olsa kısa bir süre mide bulantısı gözlenebilir.

Mide botoksu ile kaç kilo verilir ?

Kısa süre 10-15 kilo verilebilir.

Mide botoksu yan etkisi var mı ?

Bilinen bir yan etkisi yoktur.

Hamile olanlar mide botoksu yaptırabilir mi ?

Hamileler üzerinde kullanımı ile ilgi yeteri kadar çalışma bulunmamaktadır.

Mide botoksu ile kesin kilo verebilir miyim ?

Evet kilo verebilirsiniz ancak en önemlisi sağlıklı beslenerek tedavinin sağladığı tokluk hissini kullanarak çok daha etkili zayıflayabilirsiniz.

Mide botoksu operasyonu ağrılı bir süreç midir ?

Botoks işlemi sedasyon altında yapılmaktadır. Bu sebeple herhangi bir ağrı söz konusu değildir.

Benzer Hizmetler
YUKARI
FİYAT SOR