MİDE BALONU

Mide balonu uygulaması, kilo verme işlemleri arasında uygulanması kolay ve etkili bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Obezite, son yıllarda hem ülkemizde hem dünya genelinde sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Bu sorun tedavi edilmediği takdirde fiziksel bozukluğun yanında daha ciddi sistemsel sıkıntılara da yol açmaktadır.

İlerleyen tıbbi gelişmelerle birlikte obeziteye karşı bir savaş açılmış ve sürekli yeni tedavi yöntemleri denenmeye başlanmıştır. Bu alternatif tedavilerden biri de son yıllarda sıklıkla başvurulan “mide balonu” operasyonudur.

mide balonu

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, tıbbi açıdan gastrik balon olarak isimlendirilen şişirilebilir bir balondur. Bu balon geçici bir süre için hastanın midesine yerleştirilir ve obezite tedavisi için alternatif bir yol olarak kabul edilir. Mide balonu, genellikle diyet ve egzersize rağmen zayıflayamayan hastalarda kullanılır. Obezite ve yüksek kiloya karşı cerrahi dışı yöntemlerden biri olan gastrik balon sayesinde ameliyat seçeneği geri plana atılabilir.

Mide balonu, şartları sağlayan tüm hastalar için uygulanabilir bir yöntemdir. Cerrahi müdahaleden farklı olarak ağrı hissi uyandırmadığı ve istirahate ihtiyaç duyulmadığı için özellikle son dönemlerde oldukça tercih edilmektedir.

Mide Balonu Hangi Prensibe Göre Çalışır?

Mide balonu, mide içine yerleştirilmektedir. Burada göreve başlayan balon farklı yollarla kilo verdirmeye yardımcı olur ve süreci hızlandırır. Gastrik balonun midede yürüttüğü başlıca faaliyetleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Mide içerisinde yer kaplayarak, buraya gelebilecek gıda miktarını düşürür.
  • Midenin bir kısmı dolu olduğu için kişide doygunluk hissiyatı uyandırır.
  • Mideye geçen besinlerin hızını yavaşlatır, böylece doygunluk hissi daha uzun sürer.
  • Besinlerin mideyi daha geç terk etmesini sağlar ve acıkma süresini erteler.

Mide Balonunun Çeşitleri Nelerdir?

Obezite problemine karşı geliştirilen mide balonları konusunda teknolojik faaliyetler sürdürülmeye devam etmektedir.

Mide balonu çeşitlerini eski tip endoskopik mide balonları ve yeni tip yutulabilir (akıllı) mide balonu şeklinde iki gruba ayırabiliriz.

Yutulabilir Mide Balonu (Akıllı Mide Balonu)

Yutulabilir mide balonu, endoskopik müdahaleye gerek duyulmayan bir uygulamaya sahiptir. Buna göre, adından da anlaşılabileceği gibi yutulabilir mide balonu bir kapsül olarak yutulur. Doktor gözetiminde hap olarak yutulan balon, yemek borusunu kullanarak mideye geçer ve burada genişler. Uygulama süresince balonun eş zamanlı görüntüleri floroskop aracılığıyla takip edilir.

Yutulabilir mide balonu, mideye indikten sonra şişirilir. Bunun için de kapsüle bağlı bir kataterden destek alınır. Bu da uygulamanın ikinci aşaması olarak nitelendirilebilir. Yutulabilir mide balonu; nitrojen kükürt – heksaflorür ya da tuz çözeltisiyle doldurulabilir. Bu noktada hasta ve doktor tarafından seçilen yutulabilir mide balonunun özelliklerine bakılmaktadır.

Kapsül halinde yutulan mide balonları, tek parça olabildiği gibi üç ayrı parçadan da oluşabilir. Yutulan balonlar genellikle portakal boyutu olarak tarif edilir. Hasta, bazı balonlarda yalnızca bir hap içmektedir. Bazılarındaysa portakal büyüklüğünde üç ayrı hap yutabilir. Ancak balonların yutma süresi arasında bir aya kadar zaman dilimi bırakılır. Bu noktada doktorun yönlendirmelerine uymak son derece önem arz eden bir konudur.

Mide Balonu Uygulamasından Sonra Yeme İçme Düzeni

Yutulabilir mide balonu ve endoskopi ile mideye yerleştirilen balon uygulamasından sonra hastaların bir süre yeme içme düzenini değiştirmesi gerekir. Buna göre mide balonu takıldıktan ve şişirildikten sonraki üç gün boyunca yalnızca sıvı tüketimi yapılabilmektedir. Bundan sonra hastalara ağır bir şekilde yarı katı gıda tüketimine başlaması tavsiye edilir. Mide balonu taktıran hastaların büyük bir bölümü ortalama iki hafta sonra katı gıda tüketimine dönüş yapabilmektedir.

Mide balonları vücutta emilimi azaltan bir faktör olmaktadır. Yani, hastanın vücudu tükettiği besinlerin kalorisini doğrudan emecektir. Bu durumda da sağlıklı ve besleyici gıda tüketiminde bulunmaya özen göstermek gerekir.

Yutulabilir Mide Balonu İşleminin Yan Etkileri Nelerdir?

Mide balonu türevleri, özellikle yutulabilir mide balonu, obeziteye karşı tercih edilen yaygın tedavi seçeneklerinden biridir. Bu noktada mide balonu yan etkilerinin, diğer tedavi metotlarına kıyasla oldukça az olduğu da tıbben kabul edilen bir gerçektir.

Uygulama sonrasında en sık karşılaşılan yan etki, özellikle ilk günlerde; mide bulantısı ve kusma şeklindedir. Bulantı ve kusma bu dönemde sürekli olabileceği gibi yalnızca yemek yedikten ya da sıvı tüketimi yaptıktan sonra da olabilir. Bu etki, ilk birkaç günden sonra genellikle kendiliğinden kaybolur.

Kimler Yutulabilir Mide Balonu Uygulamasından Yararlanabilir?

Aşırı kilo varlığından şikayet eden ya da obezite tanısı konan tüm hastalar mide balonu için uygun birer adaydır. Ancak bu noktada hastanın öyküsü ve genel sağlık durumu da belirleyici etkenler arasında yer almaktadır. Mide balonu uygulaması için hastada aranan başlıca şartlar; 18 yaşını doldurmuş olması, egzersiz ve diyet denemesine rağmen üst üste olumsuz sonuç alması ve vücut kitle indeksinin belirlenen aralıkta olmasıdır.

Mide balonu uygulamasından yararlanmak isteyenler için aranan vücut kitle endeksi 30 - 40 arasındadır. Tüm bunlara ek olarak kişinin herhangi bir tarihte obeziteye bağlı ameliyat geçirmemiş olması beklenir. Mide balonu uygulamasının kalıcı bir sonuca bağlanması, hastanın bilinci ve istikrarına bağlıdır. Bu bakımdan her şeyden önce sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam prensibinin uygulama sonrasında kalıcı olarak sürdürülebilmesi gerekir.

Mide Balonu Uygulaması Yapılamayan Durumlar

Yutulabilir mide balonu ve diğer gastrik balon seçenekleri açısından bazı hastalar riskli grup olarak kabul edilmektedir. Bu risk grubu genel olarak obeziteye bağlı ameliyat ve sistematik hastalıklar göz önüne alınarak oluşturulmuştur.

Mide fıtığı, uygulama öncesi artan asitli reflü, obezite ameliyatları ve hamilelik durumu; mide balonu uygulaması açısından risk faktörüdür. Buna benzer şekilde; alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ve bağışıklık sistemini baskılayan herhangi bir tedavi görme durumunda da hastalara mide balonu takılması tavsiye edilmez. Bu tip durumlarda doktorunuzla görüşerek kendiniz için sağlıklı ve uygun sayılan diğer tedavi metotlarından birine yönelebilirsiniz.

Yutulabilir Mide Balonunun Kilo Verme Üzerindeki Başarısı Nasıldır?

Yutulabilir şekilde uygulanan mide balonları istatistik çıkarılabilecek kadar çok sayıda hasta üzerinde denenmiştir.

Bu hastaların gözlenmesinden elde edilen bulgulara göre hastalardaki maksimum fazla kilo kaybı %45-47 seviyelerine ulaşabilmektedir.

Yalnız, elde edilen kilo kaybının kalıcı olabilmesi ancak hastanın istikrarına, yeme düzenine ve egzersizine bağlıdır. Mide balonunun uygulaması öncesinde hastanın kalıcı kilo kaybı konusundaki düşünceleri de bu esnada devreye girmektedir.

Yutulabilir Balonların Avantajları Nelerdir?

Obeziteye karşı savaşta yutulabilir mide balonları oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu tercihin altında yatan başlıca sebepse uygulamanın pek çok yönden avantajlı olmasıdır. Yutulabilir balonların avantajlarını; risksiz ve acısız bir yöntem olması, cerrahi dışı müdahale olarak kabul edilmesi, çıkarılması için dış müdahaleye gerek duyulmaması ve kilo kaybında oldukça hızlı sonuç vermesi şeklinde sıralamak mümkündür.

Yalnız, elde edilen kilo kaybının kalıcı olabilmesi ancak hastanın istikrarına, yeme düzenine ve egzersizine bağlıdır. Mide balonunun uygulaması öncesinde hastanın kalıcı kilo kaybı konusundaki düşünceleri de bu esnada devreye girmektedir.

Yutulabilir Mide Balonu Sonrası Hastalarda Hangi İyileşmeler Gözlenebilir?

Mevcut mide balonu seçenekleri, obezite ve aşırı kiloya karşı tercih edilen bir tedavi metodudur. Bu yöntem sayesinde hastalarda 25 kilograma kadar kilo kaybı yaşandığı gözlenmiştir.

Aşırı kilo ve obezite kaynaklı yan problemler de zayıflama sürecine girilmesiyle birlikte iyileşme eğilimine girer. Gastrik balonla birlikte iyileşen diğer problemleri; yüksek tansiyon, uyku apnesi ve reflü şeklinde sıralamak mümkündür. Ancak hasta öyküsüne ve sağlık durumuna göre bu örneklerin artırılması da mümkündür.

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu fiyatları piyasada rekabetin artması sayesinde önceki yıllara kıyasla çok daha uygun fiyatlardadır. İnternet sitemizde fiyat yazmamız yasak olduğu için fiyat yazamıyoruz.

FİYAT SOR butonunu tıklayarak hemen fiyat ve bilgi alabilirsiniz.

Mide Balonları Vücutta Ne Kadar Süreyle Kalırlar?

Endoskopik yöntemle mideye yerleştirilen eski tip balonların kullanım süresi 6 ile 12 ay arasında değişmektedir. İlgili süre dolduktan sonra söz konusu balonlar söndürülerek yine endoskopi aracılığıyla mideden alınırlar.

Ancak akıllı mide balonu dediğimiz yutulabilir balonlarda bu durum farklıdır.

Yutulabilir mide balonlarının çıkarılması da tıpkı balonların yerleştirilmesinde olduğu gibi oldukça kolaydır.

Yutulabilir mide balonu vücutta 16 hafta kadar kalmakta bu süre sonunda kendiliğinden açılabilen valfler sayesinde kendiliğinden sönmekte ve doğal yollarla vücuttan atılmaktadır.

Yutulabilir Mide Balonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Akıllı mide balonu takılırken ağrı – acı hissedilir mi?

Herhangi bir ağrı acı hissedilmez.

İşlem güvenli midir?

Yutulabilir mide balonu Dünya’da 40 binden fazla uygulanmış güvenli bir işlemdir.

İşlem ne kadar sürmektedir?

Yutulabilir mide balonu işlemi 15 dakika sürmektedir.

Mide balonu işlemi zararlımıdır?

Yutulabilir mide balonu işleminin herhangi bir zararı yoktur.

İşlem anestezi altında mı yapılıyor?

Yutulalabilir mide balonu için anestezi ve endoskopiye ihtiyaç yoktur.

Ağız kokusu yapar mı?

Eski tip kauçuk mide balonlar ağız kokusu yapabilir ama yeni tip yutulabilir mide balonu ağız kokusu yapmaz.

Yan etkisi varmıdır?

İlk zamanlar mide bulantısı yapabilir, birkaç gün içerisinde bu yan etkisi geçer.

Mide balonunu içerisinde ne var?

Akıllı mide balonunun içerine İzotonik su doldurulur.

Mide balonu patlarsa ne olur?

Yutulabilir mide balonunun zamanından önce patlama olasılığı düşüktür, ancak patlarsa da içerisinde zararlı bir şey olmadığı için sağlık açısından herhangi bir problem oluşturmaz.

Balon midede ne kadar kalır?

Yutulabilir akıllı mide balonu midede 16 hafta kadar kalmakta, 16 hafta sonunda kendiliğinden patlayarak sindirim sistemi yoluyla dışarı atılmaktadır.

İşlem sonrası istirahat etmem gerekiyor mu?

Yutulabilir mide balonu işleminden sonra istirahat gerekmez, hemen sosyal hayatınıza dönebilirsiniz.

Benzer Hizmetler
YUKARI