Aşağı Ok
Menü

ESWT Topuk Dikeni Tedavisi
Aklınıza Takılan Bir Şey Mi Var?

İrtibata geçmek istediğiniz şube:

TOPUK DİKENİ TEDAVİSİ: ESWT TEDAVİSİ (EXTRACORPOREAL SHOCKWAVE THERAPY)

ESWT Tedavisi ;Şok Tedavisi olarak tanımladığımız, vücut dışında oluşturulan (basınç) dalgalarının çelik başlı bir aplikatör vasıtasıyla vücutta istenilen bölgeye odaklanmasına dayanan kansız bir müdahale yöntemidir.

1.Topuk Dikeni (Epin Calcanei)

Uzun süre ayakta kalanlarda, kilo artışında osteoporozlu hastalarda, bazı romatizmalı hastalıklarda, yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde ve uzun süre yürüyüş yapanlarda rastlanabilir.

“Topuk Dikeni “ olarak adlandırılan bu rahatsızlık aslında ayak tabanında bulunan parmak ucundan topuğa uzanan kas sisteminin bir rahatsızlığıdır. Kas sistemi vücut yükümüzün yere dağılımını sağlayan esnek bir yapıdır. Fascia bağ dokunun kısalması ile topukta birleştiği yeri germeye başlar ve osteofit bir çıkıntı oluşturur. Özellikle dinlenmeden sonra yere basıldığında iğneleyici ağrılar oluşturur. 10-15 dk. yürümeden sonra ağrı hafifler. Röntgen veya şikâyete göre tedaviye başlanır.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Şok Dalga / ESWT Tedavisi, topuk dikeni rahatsızlıklarında hastaya cerrahi olmayan acısız / ağrısız, kortizonsuz bir tedavi imkânı sunmaktadır. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşantısına devam etmektedir. Hastalarda basma kusurunu ortadan kaldırmak amacıyla kişiye özel tabanlık kullanılır.

Yumuşak doku uygulamaları 3 veya 5 seans sürer. Tedavi haftada 1 ya da 2 kez yapılabilir. Eswt tedavisinde genellikle hastanın kabul edebileceği hafif bir ağrı olabilir tedavi bitiminde ağrı devam etmez. Hasta günlük yaşantısına geri döner. 10 dk. buz uygulaması ile tedavi sona erer.

Ayak tabanındaki kası uzatmaya yönelik hastaya evde uygulaması gereken egzersizler verilir. Tedavinin bitiminden sonra 4 ile 6 hafta arası iyileşme süreci (rejenerasyon) devam eder. Hastanın şikâyetleri bu süre zarfında sonlanır.

TOPUK DİKENİ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Topuk dikeni en fazla;

  • Kilolu vücut yapısına sahip kişiler,
  • Ayak yapısında düztaban rahatsızlığı olan kişiler,
  • Romatizmalı hastalıkları olan kişiler ve ayağının yapısına uygun olmayan ayakkabı seçimi yapan kişilerde fazla sıklıkta görülmektedir.
  • Özellikle ayağında basma kusuru olan kişilerde görülür.

2.Tenişçi Dirseği (Lateral Epikondilit) Golfçü Dirseği (Medial Epikondilit)

Tenisçi dirseği ön kol kaslarını zorlamaya bağlı dirseğin dış kısmında oluşan hastalıktır. Genelde ağrı dirsekten bileğe doğru uzanır.

Bir cismi kaldırırken, kol bükmek üzere hareketler veya bir şeyleri kavrarken ağrı hissedilir.

Ön kol kaslarında gerginlik, kolu tam olarak açıp uzatamamak

Golfçü dirseği dirseğin iç kısmında oluşan ağrıdır. Ağrı bileğin içeri doğru bükülmesi sırasında artar ve genellikle de ön kol içerisine yayılır. Bileği dışarıya doğru bükmeye karşı koyarken oluşan ağrı durumudur.

3 veya 5 seans ESWT Tedavisi yapılır ve buz uygulanır. Hastanın kolunu yormaması ve dinlendirmesi önerilir. Epikondilit bandı ile kasın zorlanması engellenir.

Tedavi yaklaşık 15 dk. sürer ağrısız acısız cerrahi gerektirmeyen bir yöntem olmasıyla tercih sebebidir.

3.Kalsifik Omuz Tendiniti

Omuzda dayanılmaz ağrıya neden olan tedavi edilmediği sürece ilerleyici bir hastalıktır. Rotatör manşetin tendonlarında dejenerasyon  buranın inflamasyonuna neden olur. Nekrotik kollajen doku içerisine kalsiyum tuzları çöker. Bölge bir zarla çevrilidir. Bazı hareketlerle tendon sıkışır ve birkaç yüzeysel lifinde kopma olur. Kalifiye parçacıklar ise seröz içine boşalmaya başlar. Bu durumdan dolayı iltihaplanmaya başlar. Seröz içinde sıvı artışı başlar. Seröz duvarları genişler. Daha sonra fibrin denilen yapışkan bir madde ile kalsiyum tuzları yapışır.Fizik muayene ve röntgen ile tanı konulur.Bu tarz hastalarda ESWT Tedavisi, 3 - 5 seans yapılabilir.Hastaya ev içinde uygulaması gereken egzersizler verilir.

4.Aşil Tendiniti ( Topuk Dikeni )

Ayak tabanında  (Aşil ) ani hareketler ve zorlamaya bağlı olarak meydana gelen topuk dikeni rahatsızlığı yaşam kalitesini düşüren tedavi edilmediği sürece ağrıların arttığı  ciddi bir rahatsızlıktır. Aşilde oluşan zorlamaya bağlı ödem problemlerinde de ESWT Tedavisi uygulanabilir.Tetik nokta ağrılarında da ESWT uygulaması yapılabilir.Fizik muayene ve röntgen ile tanı konulur.Bu tarz hastalarda ESWT Tedavisi, 3 - 5 seans yapılabilir.Hastaya ev içinde uygulaması gereken egzersizler verilir.

5.Psödoartroz(Kaynayamayan Kırıklar)

Kaynayamayan kırıklarda ESWR uyarıcı etkisi ile tedavi eder. Sert doku uygulaması olduğu için 2 seans yeterli olmaktadır.

ESWT HANGİ DURUMLARDA KİMLERE UYGULANMAZ ?

  • Hamilelere,
  • Kalp pili kullananlara,
  • Kemik gelişimi tamamlanmamış kişilere uygulanmaz.

SIK SORULAN SORULAR

ESWT tedavisinin sağladığı yararlar nelerdir?
Eswt Tedavisi cerrahi bir işlem değildir. Bu nedenle ayakta tedavi imkânı sağlar. Anestezi uygulanmaz. Yüksek oranda başarı ile yaşam kalitesinde artış sağlar.
ESWT tedavisinin zararları var mıdır?
ESWT tedavisinin zararı yoktur.
Topuk Dikeni tedavisi evde mümkün mü?
Doğru tedavi uygulamak ve süreci tedavinin yanında tutmak amacıyla uzman kontrolünde bir tedavi uygulanması  doğrudur.
Topuk dikeni tedavisi şart mı?
Tedavisi geciktirilen topuk dikeni rahatsızlığı kronik bir hal alabilir.

Lazerle Kılcal Damar Bacak Uygulaması

Lazer sistemi; 1064 nm dalga boyu ile en yaygın vasküler…

Melek ile Büyük Değişim – Star TV

Birsen Bal’ın büyük değişimine şahit olabileceğiniz programdan bir kesit.

Sağlık Hattı – +1 TV

Programda örümcek ağı tekniği ve yeni nesil PRP (GRP) tedavisi…

Dilara Koçak ile İyi Yaşam – Kanaltürk

Dr. Nihat Dik, ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerini anlatıyor. Örümcek ağı…

Benzer Hizmetler

TOP
FİYAT AL!
ŞİMDİ FİYAT AL! x

İrtibata geçmek istediğiniz şube: