BAŞPARMAK ÇIKINTISI TEDAVİSİ (HALLUKS VALGUS)

Başparmak çıkıntısı; ayak başparmağındaki kemiğin çeşitli sebeplerle deforme olmasıdır. Ayağın yeterli düzeyde yayılmaması ve başparmağa çeşitli sebeplerden dolayı içeriğe doğru baskı uygulanması sonucunda başparmak çıkıntısı oluşur. Görsel bozukluğun yanı sıra bir süre sonra ayak bölgesinde, bel bölgesini rahatsız edecek düzeyde ağrılar oluşturur.

Baş Parmak Çıkıntısı Tedavisi

BAŞPARMAK ÇIKINTISI NEDEN OLUR ?

Başparmak çıkıntısı kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Başparmak çıkıntısının oluşum sebebi genetik yatkınlık olabileceği gibi düztabanlık, yanlış ayakkabı seçimi, uzun süre ayak yapısını bozacak tarzda yüksek ökçeli ayakkabı kullanımı olabilir.

BAŞPARMAK ÇIKINTISI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Halk arasında uzman kontrolü olmadan kullanılan ayak bunyon koruyucu aparatlar yanlış baskı sonucunda çıkıntının daha fazla ilerlemesine sebep olabilir.

Başparmak çıkıntısında kesin tedavi yalnızca “Halluks Valgus” tedavisi ile mümkündür. Halluks Valgus ameliyatı anestezi ile uygulanmaktadır, bu nedenle ameliyat esnasında herhangi bir acı, ağrı hissetmezsiniz.

Başparmak çıkıntısı ameliyatı sonrasında tedavi gece ateli ve parmak arası makara ile desteklenmektedir.

Başparmağın diğer parmakların üzerine doğru eğilmesinden (adduksiyon) dolayı baskı altında olan ve kalınlaşan deriler temizlenir uygun kremler kullanılarak işlem sonlandırılır.

Sık Sorulan Sorular

Başparmak çıkıntısı ameliyatı sonrası ağrı veya acım olur mu?

Başparmak çıktısı ameliyatı sonrası doktorunuz verdiği yönergeleri takip ederek bölgenin rahatlamasını ve ağrıya sebep olacak faktörlerin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Halluks Valgus ameliyatı sonrası başparmak çıkıntısı tekrar eder mi?

Ameliyat sonrasında yapı bozukluğuna sebep olan çevre faktörler devam etmesi durumunda başparmak çıkıntısı çok az bir ihtimalle tekrar edebilir.

Benzer Hizmetler

YUKARI
FİYAT SOR