DİZ AĞRISI NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Diz ağrıları bir çok nedenden  kaynaklanabilmektedir. Özellikle diz ağrısı nedenleri arasında hızlı dikkatsiz yapılan  hareketler, ideal kilonun üzerine çıkıldıktan sonra artan basınçla ekleme daha fazla yük binmesi, ilerleyen yaşlarda oluşan kemik erimesi ve hareketsiz yaşamı gösterebiliriz. Genetik yatkınlıklar da  diz ağrıları ve eklem ağrılarının daha hızlı ortaya çıkmasına sebep olabilirler.

diz-agrisi-nedenleri-kireclenme-tedavisi

DİZ AĞRISI İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLMELİDİR ?

Diz ağrılarının nedenleri ve tedavisi konularında sonuç almak için Algoloji (Ağrı Polikliniği) yanısıra ortopedi-travmotoloji, romatoloji , omurga cerrahisi gibi tıp dalları birlikte çalışmaktadır.

DİZ AĞRISI SEBEPLERİ NELERDİR ?

 • Kireçlenme,
 • Romatizma,
 • Menüsküs,
 • Tendon iltihaplanması,
 • Kemik erimesi,
 • Obezite,
 • Yaşlılık,
 • Vitamin ve mineral eksikliği,
 • Diz enfeksiyonları,
 • Fazla spor,
 • Düz tabanlık,
 • Yüksek ağırlık kaldırmak,
 • Bacak adalelerinde zayıflama,

diz ağrısı  genellikle bu sebeplerden kaynaklanır.

OSTEOARTRİT ( DİZ KİREÇLENMESİ )

Diz ağrısının en sık rastlanan nedenleri arasında dizlerin kireçlenmesi gelmektedir. Diz kıkırdağınızın zaman içinde hasarlanması sonucu diz ağrısının ortaya çıkmasıdır.
Genellikle ileri yaş da ortaya çıkar, diz eklemini zorlayan hareketler, kilo alımı, spor yapmama sonucunda bacak kaslarının zayıflaması ve diz eklemine yüklenen ağırlığın artması sonucunda oluşur.

DİZ KİREÇLENMESİ 4 EVREDEN OLUŞMAKTADIR

 • Evre 1 ; fizik tedavi egzersiz, kilo verme önerilir
 • Erken evrede ( evre 2-3) ameliyatsız tedavi ; kök hücre +PRP
 • İleri evrede (evre 4) protez ameliyatı önerilir. Ameliyat olmak istemeyen yada ameliyat olmasını engelleyen ek hastalığı( kalp, akciğer, şeker, aşırı kilo nörolojik hastalıklar) olan hastalarda kök hücre tedavisi önerilir.

DİZ KİREÇLENMESİ AMELİYATSIZ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Sinir Blokları

Dizin ağrı duyusunu alan sinirlerin lokal anestezik ilaçlarla bloke edilmesi sonucu ağrı iletiminin engellenmesi.

Yapay Diz Sıvısı 

Hayvansal kaynaklı hyalüronik asit iğneleri ile eklem sıvısı kaybının yerine konulması.

Radyofrekans

Radyo dalgalarının frekans ve dalga boylarının düzenlenmesi ile sinirin kuvvet ve duyu algısının azaltılması ile ağrı iletiminin engellenmesidir.

Son zamanlarda yaygınlaşan cooled rf (su soğutma sistemi kullanılarak) diz kireçlenmesinde en güvenilir, en uzun etkili tedavi yöntemidir. Her yaş ve tüm hasta gurubuna yani kalp, akciğer vb. hastalıkları nedeniyle ameliyat olamayan yaşlı hastalarda da güvenle uygulanabilir, etkisi uzun sürer.

DİZ KİREÇLENMESİ KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Kök hücre tedavileri rejeneratif tıbbın önemli bir alanı ve tüm dünyada araştırılmakta ve klinik uygulamada kullanılmaktadır. Kök hücre uygulamaları vücudun zarar görmüş doku ve organlarının tamirine, yenilenmesine olanak veren hızla gelişmekte olan tıp teknolojisidir.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR

Tedavi ameliyathanede 45 dakikada tek seansta uygulanabiliyor. Hastanın uyumasına gerek yok Lokal anestezi ile tedavi gerçekleştirilir. Bu uygulamanın bilimsel adı SVF, yani stromal vasküler fraksiyondur. Burada hastanın karın bölgesinden 2 mm ‘lik bir kesik içinden 100-250 gr yağ alınıyor. Hastaya özel bir ayrıştırma kiti yardımıyla ayrıştırılıp damıtılıyor ve sonra 6-8 cc konsantre kök hücrece zengin bir süspansiyon halinde eklem içine uyguluyoruz.

Tedavi sonrasında günlük hayata devam edilebilir mi ?

Toplam süre 40-50 dakika olup işlem sonrası hasta hemen normal hayatına dönebilir.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANIR

Erken evrede onarıcı ve tedavi edici özelliği vardır.

Geç evrede ise ameliyat olmak istemeyen, ek hastalıkları nedeniyle ameliyat olamayan, erken yaş da ileri evre kireçlenmesi olan hastalarda güvenle kullanılır.

Kişinin kendi vücudunda bulunan hücreler yine kişiye verildiği için yan etkisi yoktur ve oldukça güvenli bir tedavi yöntemidir.

Kök Hücre tedavisi ile kireçlenme tedavisi herkese yapılabiliyor mu?

Kök hücre tedavisine uygun hasta seçimi bizce önemli. 12-60 yaş hastalarda uygulayabiliyoruz. Radyografik evrelemesini yapıyoruz. Başarılı sonuç için evre 2-3 deki hastalara uyguluyoruz. İleri evre, evre 4 dediğimiz artık diz ekleminde kıkırdak kalmamış diyeceğimiz hastalara eklem protezi yapılması doğrudur. Bu nedenle hastanın doktoruna erken bir evrede başvurmasını tavsiye ediyoruz.

Hastanın son 3 yıllık geçmişinde kanser öyküsü olmaması önemli, eklemlerde romatizmal iltihap olmaması önemli, eğer iltihap varsa öncelikle iltihabı tedavi edip sonrasında kök hücre tedavisi uygulayabiliyoruz. Bir de hastanın vücut kitle endeksi dediğimiz, vücut ağırlığınızın kilonuzun karesine oranı değerinin 40’ın üzerinde olmaması iyileşme safhasında önemlidir.

KÖK HÜCRELER NEREDEN ELDE EDİLİYOR ?

Kök hücrenin türleri ve birçok kaynağı var. Kök hücre olarak embriyonik kök hücre ve erişkin kök hücre diye iki ana başlık altında toplayabiliriz. Embriyonik kök hücreler ülkemizde ve dünyada klinik uygulanması yasak, sebebi ise kansere dönüşmesi olasılığıdır. Bu konudaki çalışmalar sürüyor ve güvenli hale geldiğinde bu kök hücre yöntemi de gelecekte kullanabileceğimizi düşünüyorum.

Bugün ise bizim klinikte kullandığımız kök hücre erişkin kök hücreler. Erişkin kök hücrelerin eldesinde ise birçok kaynağımız mevcut. Bunların başlıcaları kemik iliği, yağ dokusu, kan, synovium, amniyotik sıvı olabilmektedir.

Bizim kliniğimiz de kullandığımız kök hücre kaynağı ise karın bölgesinden alınan yağ dokusudur.. Yağ dokusu vücudumuzda kök hücrece en zengin doku tipidir. 2001 yılında Amerikalı bilim insanı Prof. Patrisha Zuk ve arkadaşları ilk kez yağ dokusundan elde edilen mezankimal kök hücreyi kullanarak yayınladıktan sonra yağ dokusundan kök hücre elde edilmesi önem kazandı. Yağ dokusu kemik iliğine göre 500 kat daha fazla kök hücre içeriyor. Adipoz dokudan MKH eldesi, kemik iliğine göre daha kolay, daha az invazif ve daha yüksek verimle az miktarda dokudan çok sayıda kök hücre elde edildiğinden dolayı son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Adipoz kökenli kök hücreler kolay elde edilebilme, çok az reddedilme, çok farklı hücre tiplerine farklılaşabilme gibi çok muazzam özelliklere sahiptirler.

Kök hücreler, sentetik maddeler gibi alerji ya da başka bir soruna neden olmazlar.

Sonuçta kişinin kendi doğasına uygun hücreler olması, kullanımlarını cazip hale getirir. Canlıya minimal zarar verilerek büyük miktarlarda yağ dokusu, dolayısıyla yağ dokusu kökenli kök hücre elde etmek mümkündür.

Sık Sorulan Sorular

Kök Hücrede yaş sınırı var mı?

Kök hücre tedavisine uygun hasta seçimi bizce önemli. Tercihen 12-60 yaş hastalarda uygulayabiliyoruz. 60 yaşından sonra etki azalmakla beraber yine de etkilidir.

Kök Hücre tedavisi yapılan hasta ne kadar sürede iyileşir?

3 ila 6 ay arasında iyileşmenin kalıcılığı başlar. İlk 1 ay için bazı hareketleri yasaklıyoruz. Sonrasında ekstrem hareketler olmadan hasta günlük hayatına ağrısız ve kaliteli bir şekilde devam eder.

Başka birisinin kök hücresi mi kullanılır ?

Biz hastanın kendi kök hücrelerini kullanıyoruz. Başkasının hücrelerinin nakli hastalık riski, cross disease ve kontaminasyon gibi sebeplerden ötürü şu an yasak. Sağlık bakanlığından özel izin alınarak çok özel durumlarda yapılan bir uygulama.

Kök hücre tedavisi ile gençleşiyor muyuz ?

Gençleşiyor muyuz? Gençlik iksiri, ab-ı hayat henüz bulunamadı ama gençliğin sırrı neşeli ve sağlıklı olmak. Biz hastanın kendi hücrelerini alıyoruz ve işliyoruz. Dolayısıyla uyguladığımız kök hücreler de hasta ile aynı yaştalar. Yapılan işlem hastanın yaşında olması gereken sağlıklı haline dönmesi için gereken doku onarımına olanak sağlamaktır.

Kök hücre tedavisi kanser yapar mı ?

Klinik uygulamada kullandığımız hücre tipi erişkin mezankimal kök hücrelerdir. Bu hücreler bilimsel çalışmalarda hasarlı doku tipine dönüşerek çoğalıyorlar ve çoğalma sayısı sınırlı olduğu için kendiliğinden kanser hücresine dönüştüğü şeklinde bir olumsuz olay yoktur.

PRP tedavisinde kök hücreler mi kullanılır ?

PRP yani platelet rich plazma, trombosit den zengin kan sıvısı, bizim bahsettiğimiz gibi kök hücre değildir. Kök hücre vücudumuzun her yerinde var ama PRP deki kök hücre miktarı yağ dokusundaki miktarın 2-3 milyonda biri kadardır.

PRP de uyguladığımız yöntemlerden birisi, ağrıyı kesebilir ama kök hücre kadar uzun süreli ve etkili değildir. Osteoartriz evre 1 veya 2 de tercih edilen bir yöntemdir.

Benzer Hizmetler
YUKARI
FİYAT SOR