Saçlarımız Neden Dökülür?

/ / Saç Tedavileri

Saç bakımı erkeklerin ve özellikle kadınların en çok önem verdiği kişisel ihtiyaçlarından biridir. Bu nedenle; şampuanlara, bakım kremlerine, serumlara ve hatta güzellik merkezlerine çokça nakit ve vakit harcarız. Fakat bütün bu uğraşlara rağmen çoğu zaman saç dökülmesinin önüne geçemeyiz.

İnsanları fiziksel ve ruhsal açıdan sıkıntıya sokan bu saç dökülmesi probleminin birçok sebebi bulunmaktadır. Peki nedir bu sebepler? Gelin başlıca nedenleri birlikte inceleyelim…

  • Kalıtsal Saç Dökülmesi

Erkeklerde çok sık rastlanan kalıtsal saç dökülmesi, genetik yatkınlığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.  Ailesinde saç dökülmesi problemi olan bireylerde bu sorunun kendisinde de ortaya çıkma olasılığı oldukça fazladır.

  • Saç Kıran Hastalığından Kaynaklı Saç Dökülmesi

Alopesi Areata ya da daha yaygın kullanılan adıyla saç kıran hastalığı, kadın erkek fark etmeksizin genellikle gençlerde görülen bir rahatsızlıktır. Saç derisinde, kaş, kirpik veya tüylü bölgelerde dökülme meydana gelmesine sebep olur. Bulaşıcı bir rahatsızlıktır.

  • Ağır Stresli Yaşantı

Tüm insanların günlük yaşantılarında, okulda, işte, evde karşılaştıkları zor durumlar, yoğun strese maruz kalmasına neden olmaktadır. Elimizde olmadan karşılaştığımız bu stresli durumlar vücudumuzdaki stres hormonu tetikler ve salgılanmasına neden olur. Salgılanan bu hormon vücudumuzun iç dengesini bozar. Bunun sonucunda birçok rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bunlardan biri de şüphesiz ki saç dökülmesi problemidir.

  • Demir Eksikliği

Vücudumuzdaki demir eksikliği saç sökülmesinin nedenlerinden biri olabilir. Vücudumuzun yeteri kadar demir alamaması sonucunda ortaya çıkan bu eksiklik saç dökülmesi probleminin ortaya çıkması zemin hazırlar.

  • Bazı Kronik Rahatsızlıklar ve İlaçların Yan Etkileri

Bazı hastalıklar veya ilaçlar vücudumuzun olağan dengesini bozduğu için yan etki olarak saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalınabilir. Özellikle kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarına maruz kalan bireyler bu sorunla karşılaşmaktadır.

Saç dökülmesine sebep olan başlıca nedenleri inceledik. Bazıları geçici iken bazı sebepler ise kalıcı bir saç kaybına neden olmaktadır. Günümüzde kalıcı saç kayıpları yaşan bireyler için birçok saç ekimi yöntemleri bulunmaktadır.

Maya Estetik’in uzman saç ekimi kadrosu ile birlikte hayal ettiğiniz saçlara kavuşmak artık çok kolay.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YUKARI