Saç Bakımı ve Önemi

/ / Saç Tedavileri

Saç bakımı, en az cilt ve ayak bakımı kadar önemli bir bakım gerektirir. Estetik görünüşten ziyade sağlık açısından bakım yapmak daha önemlidir. Doğru bir bakım doğal olarak estetik görünüşe de güzellik katacaktır. Saçlarda, bazen genetik sebeplerden dolayı bazen de strese bağlı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Eğer saçımızda her zamankinden farklı değişiklikler görüyorsak; zaman kaybetmeden bir saç bakım uzmanına ya da bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Saç bakımlarında ilk olarak yapılan işlemlerden biri saç analizidir.

Saç analizi: saçlarda görülen sorunun tedavisine başlamadan, saçların analizinin yapılması gerekmektedir. Analiz yapılırken; saçın yapısına, rengine, kıl kalınlığına, saç teli kayıp derecesine ve derideki yağlanma oranının ne kadar olduğuna dair rutin işlemler yapılır. Yaklaşık 5 dakika süren bu tedavi yöntemi çoğu yerde ücretsiz olarak da yapılmaktadır.

Saç dökülmesi: çeşitli nedenlere bağlı saç dökülmeleri günde 50 ya da 100 adedi geçmediği sürece normaldir. Ancak bu sayının üstüne çıktığı takdirde, tedavi gerektiren bir sürece başlamak gerekir. Saç dökülmeleri şekillerine göre tedavi edilmektedir. Tedavi yönteminde, yeni saç oluşumu gerçekleştirilir ve sonucunda genellikle olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Saçlarda botoks tedavisi: son zamanların en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Saç köklerinin iyi beslenmesini ve saç tellerinin güçlenmesini sağlar. Botoks yapılan bölgede, kaslar gevşetilerek damarların kasılması engellenir. Bunun sonucunda da kafa derisinde kan dolaşımı düzenlenmiş olup; oksijenlenmede bir artış gözlenir.

Saç mezoterapisi: başka bir tedavi yöntemi olan mezoterapi, saç dökülmesini durdurmak ve saçların eski canlılığını kazanmasını sağlamak amaçlı olup; saçlı derinin altına özel hazırlanmış ilacın küçük iğnelerle enjekte edilmesidir. Cildin yaklaşık 1 – 6 cm kadar alt tarafına tedaviye uygun enjekte edilerek yapılan tedavi yöntemidir.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI