Saç Analizi Yapılmasının Faydaları

/ / Saç Tedavileri

Saç, bireylerin güzel görünmesini sağlayan vücudun en dikkat çekici görsel unsurudur. Çok fazla saç rengi mevcuttur. Aynı zamanda çeşitli saç yapıları da bulunmaktadır. Düz saç, kıvırcık saç, dalgalı saç, renkli saçlar gibi birçok saç çeşidi mevcuttur. Her renk ve saç yapısı bireylere uyum sağlar niteliktedir. Yaş ilerledikçe yıllar geçtikçe saç derisi yıpranır ve saçlar dökülmeye başlar. Aynı zamanda saç derisinin yanı sıra vücut metabolizmasının yavaşlaması ve vücuda vitamin ve mineral alımının azalması da saçların dökülmesinde en büyük etmeler arasındadır. Bu gibi nedenlerin dışında saç dökülmesi ve yıpranması birçok nedene bağlıdır. Özellikle ilerleyen yaşlar buna sıklıkla karşılaşmak mümkündür. Bu da bireylerin yaşlanmaya başlamasını gösterir.

Saç analizi, saç yapısını ortaya çıkarır. Bu sayede saçların nasıl bakılması gerektiğine yardımcı olur. Saçın yıpranmış olup olmaması, kırılmış olup olmaması, sağlıklı olup olmaması bu analizler ile ortaya çıkar. Saç analizi saçın yapısını en iyi şekilde analiz eder. Sonrasında bireylerin saçlarına uygulayabilecekleri kremler veya bakımlar belirlenmektedir.

Saç Analizi Neden Ve Nasıl Yapılır?

Saçlar, yıllar geçtikçe yaşlanır ve deforme olur. Ciltteki gibi nem dengesini kaybeder ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerçekleşmez. Saç derisine bağlı olarak beslenme oranı düşmektedir. Yaşlandıkça metabolizmanın yavaşlaması ile de saç derisi bakımsız kalmakta. Böylelikle saçlar beslenemeyerek dökülmeye başlamaktadır. Yaşlanmanın yanı sıra, stres ortamlarının artması, bireylerin sağlıksız beslenmesi, saçlarına ısı ve kimyasal uygulamaları da saçlarının dökülmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda yıpranmalarını da sağlayarak saçların mat ve cansız olmalarını sağlar. Bunlara ek olarak hava kirliliği ve uygunsuz hava şartları da saçların yapısını bozar.

Saçların sağlıklı olması için öncelikle sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Sağlıklı beslenme ile alınan vitamin ve mineraller saçların beslenmesini sağlar ve dökülmesini engeller. Beslenmenin yanı sıra saçların ısıl işlem ve kimyasaldan uzak tutulması gerekmektedir. Beslenmeden sonra saçın dökülmesinde en çok neden olan etmenlerdendir. Bu etmenler saçın yapısını bozarak yıpratır. Aynı zamanda saç köklerinin güçsüzleşmesini sağlayarak da dökülmelerine neden olur. Güçsüzleşen saç kökleri beslenemez ve dökülür. Zamanında müdahale edilmezse de saç kökleri küser ve tekrar saç teli çıkması gözlemlenmez.

Günümüzde iş yoğunluğunun artması ve stresli ortamlarda sık sık bulunma bireylerin bünyelerini büyük ölçüde etkilemektedir. Bireyler sıkıntı, stres anlarında kendilerini sıkmakta ve böylelikle saç derilerinde deforme gözlemlenebilmektedir. Bu da saç diplerinde yaralara veya sivilcelere neden olabilir. Bunun sonucunda ise saçlar dökülmeye başlamaktadır. Stres ortamlarından kaçınılmalı veya alışılmaya çalışılmalıdır. Artan hava kirliliği de sacları olumsuz yönde etkiler. Havadaki tozlar saçlara yapışmakta ve hava almasını engellemektedir. Aynı zamanda saçın kurumasını sağlayarak yıpranmasını da sağlar. Hava şartları saçların etkilenmesinde etkendir. Soğuk havalarda saçların kuruması ve nemini kaybetmesi saçları cansızlaştırır ve çok dökülmesini sağlar.

Saç Tedavileri Nelerdir?

Saç analizinde önemli olan saç derisine ve saç köklerine yapılması gereken bakımı tespit etmektir. Saçın hangi derecede zarar gördüğü belirlenmeli ve bu bağlamda tedavi işlemi uygulanmalıdır. Saç tedavilerinde saçın dökülmesini azaltmak ve engellemek için, saç mezoterapisi ve botoksla saç dökülmesi tedavisi yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemlerle saç kökleri güçlenmekte ve daha sağlıklı bir saç telinin çıkması sağlanmaktadır. Aynı zamanda ölen saç köklerinin canlanmasını da sağlamaktadır. Saç diplerine uygulanan vitaminler; saçları en iyi derecede beslemekte ve bakım yapmaktadır. Saç tedavileri ile istenen sonuçlara kısa sürede ulaşılmakta ve kesin sonuçlar alınmaktadır. Bu da saçların dökülmesini durdurmakta ve sağlıklı olmasında yardımcı olmaktadır.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI