Kellik Genetik Midir?

/ / Saç Tedavileri

Kellik problemi uzun yıllardır başta erkekler olmak üzere herkesin kâbusu haline gelmiş durumda. İnsanlar bu duruma bağlı olarak psikolojik problemler bile yaşamakta. Kişinin kendine olan güveninin azalması, ortamda alay konusu olma, karşı cins tarafından beğenilmeme korkusu gibi sorunlar kişinin içine kapanmasına ve sosyal hayattan uzaklaşmasına neden olabilmekte. Günümüzde genellikle 35 yaşını aşan erkeklerin kafasının ön bölgesinde hafif açılma ya da tamamen kellik olduğunu fazlaca görürüz.

Babalarımızın ya da yakınlarımızın gençlik fotoğraflarına baktığımızda gençken sırma saçların bulunduğu yerlerde yeller estiğini görürüz. Kelliğin oluşmasında en belirgin faktörün genetik olduğu kabul edilir ve toplumda bu genetiğin sadece anne tarafından geçtiği kabul edilir. Bu da şu demek oluyor ki dayısı kel olan bir erkek çocuğun da ilerleyen yaşlarda kellik problemi yaşaması kaçınılmaz bir durum olacaktır.  Bu sorunun en çok erkeklerde görülüyor olmasının nedeni ise kadınlarda saç hücreleri sürekli kendini yenilemesi ancak erkeklerde saç hücreleri öldüğünde kendilerini yenileme özelliklerinin olmamasıdır.

Peki, insan hayatında bu kadar önemli bir yer kaplayan saç dökülmesi probleminin bir çözümü yok mudur sorusu birçok insanın kafasında yer etmiş durumdadır. Uzun yıllar boyu bu konuda klinik araştırmalar yapılmış birçok ürün piyasaya sürülmüş ancak hiçbirisi kesin ve net çözümler sunmamıştır. Ancak teknolojinin de gelişmesi ile birlikte son yıllarda yapılan çalışmalarda saç dökülmesine çözüm bulunmuştur. Evet, bu çözümün bilimsel adı saç mezoterapisidir.

Saç mezoterapisi amaca uygun olarak seçilmiş ilaç karışımlarının sorun yaşanan bölgeye düşük dozlarda enjekte edilmesi yöntemidir. Bu şekilde derinin orta kısmında bulunan kılcal damarlara ulaşan ilaç hızlı bir şekilde etkisini göstererek sorunlu bölgelerde saç çıkmasını sağlamaktadır. Kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bu tedavi 4 ile 10 seans olarak uygulanmaktadır.  3. ya da 4. seanstan sonra meydana getirdiği değişiklik gözle görülür bir hal almaktadır. Dökülmelere karşı saçları güçlü kılmak ve korunmasını sağlamak amacıyla yapılan bu tedavi sayesinde özellikle erkekler görsel açıdan daha estetik bir görünüme sahip olabilirler.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI