Dökülen Saçlarınızı Yeniden Kazanın

/ / Saç Tedavileri

Yaş ilerlemesi ve çeşitli nedenler ile bireylerin saçları dökülmektedir. Bazen giden saç tellerinin yerine yenileri çıksa da bazen bu saç telleri iyice azalmakta ve kelliğe doğru geçiş olmaktadır. Saç, bireylerin güzel görünmelerindeki en büyük etkendir. Saç yapısı ve şekli de bu güzelliği oluşturan bütünün parçaları arasındadır. Sağlıklı yaşam sürdüren bireylerin saçlarında dökülme azalmakta ve vücuda giren vitamin oranlarının uygun olması ile saçlar beslenmektedir. Bu sayede saçlar dökülmemekte, kırılmamakta ve azalmamaktadır. Saçların azalmasında çok fazla etken vardır. Bu etkenler azaltılmadığı sürece dökülmeler artacak ve saç derisi de verimini kaybetmiş olacaktır. Bunun sonucunda kesin sonuç için saç tedavileri yapılabilmektedir. Bu tedaviler, bireylerin saç köklerinin beslenmesini sağlar ve saçların çıkmasında yardımcı olur. Bu sayede saçların dökülmesi durdurulmuş olur.

Saçların Dökülmesinin Nedeni Nedir?

Saçların dökülmesinde en büyük neden, sağlıksız beslenmedir. Sağlıksız beslenmede bütün vücut olumsuz etkilenir fakat bu olumsuzluğu en çabuk belli eden saç dökülmesidir. Sağlıksız beslenme ile vücuda alınamayan vitaminler saçların ve tırnakların zayıflamasında etkili olur. Her gün vücuda belirli oranlarda vitamin ve mineral alımı yapılmalıdır. Bu olmadığında vücutta zayıflama görülür. Özellikle saç dökülmesi tırnak kırılması ilk karşılaşılan olumsuzluklardandır. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra su içme oranı da oldukça önemlidir. Gün içerisinde içilen su miktarı istenilen seviyede olmazsa kan dolaşımı yavaşlar ve saç derisinde de dolaşım olmayacağından saçlarda beslenme olmaz. Bu da dökülmeye neden olabilir.

Bir diğer neden de stres ortamları. Bu ortamlarda bireylerin çok fazla bulunması bireyleri psikolojik olarak olumsuz etkileyeceğinden vücutsal faaliyetlerini de olumsuz etkiler ve böylelikle saç dökülmesi ile karşılaşılır. Olumsuz hava şartları da dökülmeyi sağlayan etkenler arasındadır. Özellikle mevsim geçişlerinde birçok bireyde saç dökülmesi olmaktadır. Bu zamanlarda mevsim meyvelerinin bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Saçlara uygulanan kimyasal ve ısıl işlemler de bireylerin saçlarının azalmasını sağlar. Kimyasalların saç derisini yıpratması ve yapısını bozması nedeni ile tavsiye edilmez. Bu bağlamda kimyasallardan olabildiğince uzak durmak önemlidir.

Saç Tedavileri Yöntemleri Nelerdir?

Saç tedavileri çeşitli yöntemlerden oluşabilmektedir. Bu yöntemler ile saçlar, uzun süre kalıcı olarak korunmakta ve saç derisinin beslenmesi sağlanmaktadır. Bu yöntemler arasında, saç analizi, saç mezoterapisi ve Botoks ile saç dökülmesi tedavileri mevcuttur. Bu yöntemler ile saç dökülmesi en aza indirgenir ve yeni saç tellerinin çıkması sağlanır. Saç mezoterapisi, bireylerin saç diplerine besleyici serumların verilmesi ile yapılabilmektedir. Bu şekilde saç derisi beslenmekte ve saçlar dökülmeyerek canlanmaktadır. Botoks ile yapılan tedavide, kasların gevşemesi sağlanmış olur. Bunun sonucunda damarların kasılması engellenir ve kan dolaşımı artar. Bu sayede saç derisi ve saç kökleri en iyi şekilde beslenmiş olur. Bu da saçların dökülmesini engeller ve aynı zamanda saç telleri güçlenmiş olur. Saç tedavilerinde önemli olan saç derisinin ve saç köklerinin beslenmesini sağlamaktır. Bu beslenme sağlandığında saçlarda artış gözlemlenecektir.

Saç Tedavilerini Kimler Yaptırabilir?

Saç tedavilerini, saç dökülmesi yaşayan herkes yaptırabilir. Özellikle çok fazla saç dökülmesi yaşayan bireyler bu yöntemlere başvurmalıdırlar. Bu sayede eski güçlü saçlarına kavuşmuş olacaklardır. Ani saç kayıpları yaşayan bireyler bu yöntemlere hemen başvurmalıdırlar. Saç kökleri kaybedilmeden canlandırılmasının sağlanması daha kolay olmaktadır. Saç kökleri de kaybedildiği anda kellik boy göstermiş olacaktır. Bunun için önemli olan kafa derisinin sağlıklı olması ve deri yapısının yumuşak aynı zamanda hastalıksız olması önemlidir. Bunun için de uygulanan tedaviler sonrası saç derileri düzelebilmektedir.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI