Saç Ekimi Kişiye Özel Olarak Tasarlanmalıdır

/ / Saç Tedavileri

Saç dökülmesinin sebepleri kişiden kişiye değişmektedir. Bazı insanlarda bu durum genetik olurken bazılarında ise stres gibi çevresel faktörlerden meydana gelmektedir. Bu durumlar kişiye göre değiştiğinden dolayı uygulanacak işlem ve işlem aşamaları da kişiye özel olarak uygulanmaktadır.

Hastaya ekilecek greft sayısı, işlem sırasında uygulanacak anestezi, ekim bölgesinin çizim alanı ve uygulanacak tedavi kişiye göre değişmektedir.

Greft Sayısı

Greft sayısı, hastanın donör bölgesindeki yoğunluğuna göre değişmektedir. Kişiden kişiye değişen bu durum bazı hastalarda 1400 greft alınırken bazılarında ise 6000’ne yakın greft alınabilir. Alınabilecek maksimum greft sayısı ile ekim sağlanır.

Anestezi Yöntemi

Genellikle saç ekimi yöntemi lokal anestezi altında uygulanır. Fakat uzun süren işlem olması sebebiyle hastaların sıkılması veya kan, iğne gibi korkularının olması durumunda genel anestezi ya da sedasyon ile hasta uyutularak da uygulanabilir. Bu durum hasta ve doktorun kararı doğrultusunda seçilir.

Saç Ekim Alanının Belirlenmesi

Saç ekiminde en hassas ve özen gösterilmesi gereken konuların başında yer alan aşama ise ekim yapılacak alanın çizim kısmıdır. Hastanın alın kaş bölgesi, kel olan bölgesi ve ekilecek saçın doğal durması açısından uzman doktorlar tarafından yapılması gereken bir aşamadır.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Alternatifler

Saç ekilecek bölgenin kaybına göre uygulanacak tedaviye karar verilir. Eğer saç ekimi gerektirecek bir kaybı yoksa saç tedavi yöntemleri (Otolog Mikro Greft, PRP vs.) ile de bu durum kurtarılabilir. Fakat kalıcı olarak dökülmüş ve kel olan bölgelerin saç ekiminden başka çaresi yoktur. Uzman doktorun görüşleri ve hastanın isteği doğrultusunda uygulanacak işlem belirlenir. FUE veya DHI saç ekimi işlemleri hastaya uygulanır.

Uygulanacak Saç Ekim Yöntemi Nasıl Seçilir?

FUE ve DHI hastanın ekim alanına göre belirlenen 2 yöntemdir. DHI daha az seyrelmiş saça uygulanır. FUE ise saç kaybı daha fazla olan bölgeye uygulanması tercih edilen bir operasyondur. Tabii ki bu durum hastanın ve doktorun tercihi doğrultusunda değişiklik gösterebilir.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YUKARI