Göğüs Küçültme Operasyonu ile İlgili Merak Edilenler

/ / Plastik Cerrahi

Göğüs küçültme ameliyatı bayanların özellikle tercih ettiği bir ameliyattır. Göğüslerinin fazla büyük olmasından veya kendilerine fazla büyük gelmesinden şikâyetçi olan bayanlar bu ameliyatı yaptırırlar. Büyük ve iri göğüsler bayanlarda boyun ve sırt ağrılarına da neden olabilmektedir. Bu şikâyetlerle göğüs küçültme ameliyatı yaptıran bayanlar da vardır.

Ayrıca sutyenlerinin çekmesi ve bunun sonucunda da omuz bölgesinde çökmelerin oluşması, göğüs altında terlemelerin yaşanması ve bunun sonucunda egzama gibi hastalıklara yakalanılması, elbise seçerken üst ve alt kısmın birbirine uymaması gibi elbise seçiminde zorluklar da bu ameliyatı zorunlu hale getirmektedir.

Göğüs Küçültme Ameliyatından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göğüs küçültme ameliyatı öncesinde hasta ve doktor fikirlerini birbirleriyle paylaşırlar. Hasta isteklerini söyler ve doktor da bu isteklere göre bir şekil ortaya çıkararak hastaya sunar. Bu fikir alışverişinden sonra yapılacak cerrahi müdahale kararlaştırılır.

Daha sonrasında meme ucunun hangi konumda olacağı ve meme uçlarının nasıl bir görüntüde olacağı kararlaştırılır. Bu işlemler de tamamlandıktan sonra eğer 40 yaşınızın altındaysanız meme ultrasonu istenir. Eğer 40 yaş üstündeyseniz mamografi tetkikleri istenir. Bu sonuçlardan sonra meme dokusunun yapısı hakkında doktor bilgi edinir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Süreci

Ameliyat genel anestezi ameliyatları çerçevesinde gerçekleşir. Yaklaşık olarak da 2 ila 4 saat arası bir zaman aralığında işlem tamamlanır. Doktor ameliyat esnasında göğüs yapısına zarar vermemek için uygun bir yol izlemek zorundadır. Göğüs altından bir müdahale veya göğüs başından aşağı doğru inen farklı bir müdahale ile işlem gerçekleştirilebilir.

Göğüs küçültme işlemi, göğüslerdeki fazla dokunun alınması ve göğüs ucunun farklı bir yere alınması ile gerçekleşir.

Ameliyattan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan sonra size özel bir sutyen hazırlanır. Bu sutyeni takmanız gerekir. Sutyeni en az 3 hafta olacak şekilde taktıktan sonra istediğiniz sutyeni takabilirsiniz. Öte yandan da göğüs bölgesinde kan toplanmasını önlemek amacıyla diren kullanılması istenebilir.

Operasyondan sonra az da olsa ağrı hissedilebilir. Ancak korkulacak bir durum yoktur, bu ağrılar ağrı kesici kullanımıyla en aza indirgenecek ve yaklaşık 4 gün sonra da kendiliğinden kaybolacaktır. Operasyondan sonra 1-2 gün de hastanede kalmanız gerekebilir.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI