Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

/ / Plastik Cerrahi

Plastik cerrahi, günümüzde en çok başvurulan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Plastik cerrahi, doğuştan gelen vücut sorunlarını ya da kişinin olumsuz etkilendiği vücut sorunlarını normal seviyeye indirmek ya da isteğe bağlı olarak değiştirmek için geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu cerrahi yöntem ile vücutta pek çok değişiklik yapmak mümkündür.

Burun Estetiği  (Rinoplasti)

Vücutta en çok müdahalede bulunulan organlardan biri burundur. Dış etkenlerden kaynaklı ( kırık vs. ) ya da doğuştan gelen bir bozukluk sonucu burunda var olan anormal durum normal hale getirilir. Kişinin burnu ile ilgili ciddi bir sağlık sorunu olduğu zaman; nefes almada güçlük, burun tıkanıklığı vs. burun estetiği yapılabilir. Aynı zamanda sağlık sorunu harici, güzel bir burna sahip olmak isteyenler de yine burun estetiği yaptırabilir.

Burun Ameliyatında Yaşın Önemi Nedir?

Burun ameliyatında psikolojik ve fiziksel hazırlığın yanı sıra, yaş da önemli bir faktördür. Kızlarda bu yaş 17 iken, erkeklerde ise 18’dir. Alt sınır bunlarken, herhangi bir üst yaş sınırı yoktur.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Her ameliyat öncesinde olduğu gibi gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Hastanın nasıl bir burun istediği ve burunla ilgili beklentilerinin neler olduğu öğrenilmelidir. Kemik, kıkırdak ve cilt yapısı da değerlendirilmelidir. Estetik cerrahi, Plastik ve Rekonstrüktif doktorları ile birlikte nefes kontrolü yapılır, ardından da yüze uyumlu burun çeşidi belirlenir. İlaç alımı ise doktor kontrolü tarafından yapılmalı ve mümkünse kan sulandırıcı yiyecek – içeceklerden uzak durulmalıdır.

Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yaklaşık 2 saat kadar süren ameliyat, sanılanın aksine ağrısız bir ameliyattır. Silikon tampon aracılığı ile ameliyat olan kişi, rahat bir şekilde nefes alışverişini sağlar. İlk gece gözetim altına alınan hasta, gerekli kontroller sonrası taburcu edilir. Ameliyattan sonra buz kompresi yapılarak, hastanın rahatlaması sağlanır.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

Gerekli ilaçlar kullanılır, 1 hafta sonra kontrole gidilir. Kontrol esnasında tampon ve ateller alınır. Ardından ödem oluşmaması için bant takılır. Hasta bir müddet gözlük kullanmamalı ve ağır egzersizlerden uzak durmalıdır.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI