Vertigodan Korunmak İçin 6 Mükemmel Öneri

/ / Kbb
Vertigodan-korunma-yontemleri

1.      Stresi hayatınızdan mümkün olduğu kadar uzaklaştırın.

Stres; depresyon, anksiyete bozukluğu, uyku sorunları ve çeşitli kalp hastalıklarında olduğu gibi vertigonun da tetikleyicisidir. Bu nedenle stresten ve stres oluşturan durumlardan olabildiğince kaçınmak gerekmektedir. Dengeli beslenerek, uyku düzeni oluşturarak, spor veya egzersizler yaparak ve hobiler edinerek stresten kaçınmak ya da stresi en aza indirgemek mümkündür.

2.      Bol bol güneşlenin.

Güneş vücudunuzun ihtiyaç duyduğu D vitamininin %95’ini sağlar ve sağlıklı bir vücut için D vitamini olmazsa olmazdır. D vitamini; hastalıklara karşı vücut direncini arttırır, depresyon riskini azaltır, kemik sağlığını korur.

3.      Tuz kullanımını en aza indirgeyin.

Tuz kullanımı sebebiyle iç kulaktaki su seviyesinde artış olabilir ve bu da vertigoyu tetikleyen etkenlerden bir tanesidir.

4.      Günlük su ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olun.

Vücudunuzun susuz kalmaması için günde en az 2 Litre su tüketmeniz gerekmektedir. Ancak çay, kahve gibi içecekleri tüketmekten kaçının. Çünkü bu tarz içecekler de iç kulaktaki sıvı artışına sebep olarak vertigoyu tetikleyebiliyor.

5.      Spor ya da egzersiz yapın.

Sağlıklı yaşamanın anahtarı olan spora hayatınızda mutlaka yer verin. Spor hayatın her alanında olduğu gibi vertigoda da önemli bir yeri vardır. Ancak ağır ve ani hareketler barındıran sporlardan uzak durmanızda fayda var.

6.      Sizi sarsacak hareketlerden uzak durun.

Hızlı araba kullanmaktan, lunaparktaki oyuncaklardan, başınızı hızlıca sağa-sola döndürmekten, ani bir şekilde eğilmekten ve ayağa kalkmaktan kaçınarak vertigo riskini azaltmanız mümkündür.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YUKARI