Vertigo Sadece Bir Baş Dönmesi mi?

/ / Kbb

Adını sıkça duyduğumuz ve toplumda giderek yaygınlaşan bir belirtiden söz edeceğiz. Kimileri hastalık olarak tanımlarken kimileri de yaşadığı etkileri anlatmakta epey zorlanmaktadır. Peki, nedir vertigo? Sadece bir baş dönmesinden ibaret mi yoksa etkileri giderek artmakta mı?

Hepimiz zaman zaman baş dönmesi ile karşı karşıya kalabiliyoruz, fakat bu durum vertigo hastalarında tabir olarak kolay bir durum değil. Kimi zeminin ayağının altından kaydığını ifade ederken kimileri de bir odanın içerisindeyken etrafındaki nesnelerin döndüğünü hissetmektedir. Belirtilen durumlar kısa süreli olsa da günlük yaşamı oldukça zorlaştıran ve hayati aktivitelerin önüne geçen bir durumdur.

Yalnız Değilsiniz

Vertigo, toplum içerisinde yaygınlaşan ve kulak kristallerinin kayması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle vertigo hastaları günlük ataklarını en aza indirmek için çay, kahve ve sigara gibi bu problemi tetikleyen kötü beslenme alışkanlıklarından uzak durmalıdırlar.

Vertigo hastalarının günlük hayatlarında dikkat etmeleri gereken çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Genellikle gündelik yaşamın belirli zamanlarında atak şeklinde tekrarlanan bir rahatsızlık olan vertigo, kişiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle vertigo’da nelere dikkat edilmeli sorusunun bir yanıtı olabilecek baş dönmesi şikayetinin en aza indirilebilmesi için, bu problemi tetikleyen tüketimlerinden kaçınılmalıdır.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Başta kafeinli içecekler olmak üzere, sigara tüketimi, çay ve kahve baş dönmesini arttırabilecek etmenler arasında yer almaktadır. Bu nedenle vertigo hastaları bu tip ürünlerin tüketimini en aza indirmelidir. İç kulakta yaşanan problemlerden kaynaklı vertigo rahatsızlığı olan hastalar, uyku düzenlerine dikkat etmelidir. Uyku problemi gündelik yaşamda kişinin enerjisini düşürerek baş dönmesi şikayetini beraberinde getirecektir. İş hayatında aşırı stres ve baskı altında çalışmak da hastalığın olumsuz etkilerinin tekrar edilmesine yol açacaktır.

Baş dönmesi ve vertigo tedavisi “çok zor” olarak kabul edilen sorunlar olabiliyor. Zira hastalar baş dönmesi ve dengesizlik sebebiyle normal bir hayat süremiyor ve yaşamdan soyutlanıp pasif kaldıkça yaşanan şikâyetler de artıyor.  Yaşadığınız bu sorunlar karşısında çıkmaz bir yol bulamıyor ve yaşamınız çekilmez bir hal alıyorsa Maya Estetik KBB uzmanları ile tanışmaya hazır olun. Detaylı bilgi için ise mayaestetik.com’u ziyaret edebilirsiniz.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YUKARI