Kulağa, Buruna ve Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

/ / Kbb
Kulağa Buruna ve Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

Çocuklarda daha sık olmakla birlikte yetişkinlerde de kulak, burun ve boğaza yabancı cisim kaçabilir ve bu hayati sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle hastaneye gitmeden önce yapılacakları bilmek çok önemlidir.

Kulağa Buruna ve Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

Yabancı Cisimler Nelerdir?

Çocuklar genellikle oyun oynarken ağız, burun ya da kulaklarına yabancı cisimleri sokarlar. Bu cisimlerden en sık rastlananları;

Küçük oyuncak parçaları, bozuk para, yiyecekler, boncuk, kağıt mendil, düğme, kuruyemiş, toka, silgi, çivi ve iğnedir. Bazen böcek kaçması da görülebilir.

Yetişkinlerde yabancı cisim kaçması genellikle kazara olur. Bazen mental hastalıklar sonucu da görülebilir.

Kulakta Yabancı Cisim

Kulakta yabancı cisim varlığı dış kulak yolunda sadece tahrişe neden olabileceği gibi, kulak zarında delinme veya orta kulak hasarı gibi son derece ciddi sonuçlara da neden olabilir.

Kulakta Yabancı Cisim Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Erişkinler ya da kendini ifade edebilecek yaştaki çocuklar böyle bir durumu söylerler. Ancak küçük çocuklar, bebekler ya da bazı engelli bireyler bunu anlatamazlar. Kulakta yabancı cisim olduğunda ağrı, kızarıklık, akıntı, çınlama ya da işitme azlığı ortaya çıkabilir. İşitme azlığının derecesi, tıkanma oranına bağlı olarak değişir. Eğer böcek kaçmışsa hareket ve sesle varlığını hissettirir. Bazen de yabancı cisim varlığı anlaşılmaz.

Kulaktaki Yabancı Cismin Çıkarılması

Kulaktaki yabancı cismin çıkarılması için KBB uzmanına gidilmelidir. Kendi kendinize sivri ya da uzun cisimlerle cismi çıkarmaya çalışmak ciddi hasarlara yol açabilir. Ancak bir sağlık kuruluşuna ulaşamayacak durumdaysanız ve yabancı cisim böcek, sinek ya da keneyse ve kulak zarınız delik değilse zeytinyağı, sıvı vazelin veya sıvı gliserin dökerek böceği çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ancak nohut, bezelye gibi bir şeyin kaçması durumunda kesinlikle sıvı damlatılmamalıdır çünkü şişerler ve çıkarılmaları zorlaşır.

Hekiminiz çeşitli aletlerle cismi çıkarabilir, aspiratör ile çekebilir ya da mikroskop eşliğinde çıkartabilir. Cisim çıkarıldıktan sonra tekrar muayene yapılır. Gerekirse antibiyotikli damla damlatılabilir.

Burunda Yabancı Cisim

Burunda rastlanan yabancı cisimler genellikle daha yumuşak yapıdadırlar (silgi, kağıt mendil parçası gibi).Kimi zaman çocuk bir şeyi koklarken de burnuna kaçırabilmektedir.

Burunda Yabancı Cisim Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Burunda yabancı cisim varlığında en çok tek taraflı burun akıntısı görülür. Cismin bulunduğu tarafta iltihaplı, kötü kokulu ya da kanlı akıntı olabilir.

Burundaki Yabancı Cismin Çıkarılması

Burundaki yabancı cismin çıkarılması doktor tarafından yapılmalıdır. Ancak burundaki yabancı cismin dışarıdan görülebildiği ve yapısı itibariyle geriye kaçmayacak gibi olduğu durumlarda diğer burun deliği kapatılarak birkaç kez (daha fazla değil) sümkürebilirsiniz. Kesinlikle parmak, sivri ya da uzun bir cisim sokarak çıkarmaya çalışılmamalıdır. Hapşırmak da bir diğer yöntemdir. Karabiber koklanarak hapşırma sağlanabilir.

Hastaneye gidiliyorsa yolda başınızı dik tutmalısınız. KBB hekiminiz aspiratörle vakumlayarak cismi çekebilir, endoskopi ile görüntüleyerek ya da ileri itip ağıza düşürmek suretiyle çıkarılabilir. Daha sonra gerekirse antibiyotikli burun damlası kullanılabilir.

Boğazda Yabancı Cisim

Boğaza kaçan yabancı cisimler solunuma engel olabileceğinden oldukça tehlikelidir. Böyle bir durumda sakin kalmak çok önemlidir. Cisim solunum yoluna ya da yemek borusuna kaçabilir.

Solunum yollarında yabancı cisim

Solunum yollarındaki yabancı cisim akciğerlerin herhangi bir bölümünü tıkayabilir bu nedenle acil müdahale etmek gerekir. Yabancı cismin varlığında solunum hırıltılı bir hal alır, ses kısıklığı, öksürük, öğürme, dudaklarda morarma, soluk alamama, boğaz ya da göğüste ağrı, bilinç kaybı oluşabilir

Solunum Yollarındaki Yabancı Cismin Çıkarılması

Solunum yollarındaki yabancı cismin çıkarılması için hiç zaman kaybedilmemelidir. Eğer elle ulaşılabilir bir noktadaysa iki parmağınızı kanca gibi kullanarak elle çıkarabilirsiniz. Çıkmıyorsa zorlamayın daha fazla geriye kaçabilir. Hemen acil servise gidin. Eğer hasta çocuksa baş aşağı tutup, iki kürek kemiği arasına vurun. Yine hasta oturur pozisyondayken arkasına geçip, iki kolunuzla kucaklayın. Sonra iki elinizi mide boşluğu üzerine bitiştirip önden arkaya doğru ani bir şekilde bastırın.

Hemlich hareketi denen bu hareketle yabancı cisim çıkartılabilir. Tıkanma çocuğun solunumunu engelliyorsa hemen acil servise gidilmelidir. Eğer hasta bilincini yitirmişse salyası ya da dili boğazını tıkayabilir. Bu yüzden hasta bilinçsizse sırt üstü değil mutlaka yan yatırılmalısınız.

Yemek Borusunda Yabancı Cisim

Yemek borusunda yabancı cisim varsa yutkunma güçlüğü, boğazda ağrı, solunumda güçlük görülebilir.

Yemek Borusundaki Yabancı Cismin Çıkarılması

Eğer ağız açıldığında cisim görülebiliyorsa iki parmağı kanca gibi yaparak almaya çalışabilirsiniz. Cisim daha ileri bir noktadaysa hastanın sırtına birkaç defa kuvvetle vurun ve öksürtün. Yine yukarıda anlatılan Hemlich hareketi yapılabilir.

Cisim çıkmıyorsa hemen hastaneye başvurulmalıdır. Cismin bulunduğu nokta ve büyüklüğüne göre müdahale yapılarak çıkartılır.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YUKARI