Kekemelik Nedir?

/ / Kbb
Kekemelik Nedir?

Kekemelik, konuşmanın akıcılığının bozulduğu, kimi zaman sadece belli koşullar altında ortaya çıkan, kimi zaman da sürekli var olan bir durumdur. Ses, hece ya da kelimeler tekrar edilebilir, tutukluk şeklinde olabilir veya konuşurken birdenbire durma gibi blok şeklinde görülebilir.

Kekemelik Nedir?

Genellikle çocukluk döneminde 3 yaş öncesinde başlar. Bazen 5-6 yaşında kendiliğinden kaybolur. Yetişkinlikte ise ya çocukluk çağında başlayan kekemeliğin devamı olarak görülür ya da kafa travması gibi bir nedenle oluşan nörolojik bozukluklar sonucu olarak ortaya çıkar. Erkeklerde kadınlara oranla çok daha sık rastlanır.

Kekemelik çocuklarda da yetişkinlerde de sosyal problemlere yol açmakta hatta bireylerin zaman içinde konuşmaktan kaçınmasına neden olmaktadır.

Kekemeliğin Nedenleri

Kekemeliğin nedenleri tam olarak belirlenebilmiş değildir. Kalıtsal etkenler, başa alınan travmalar, psikolojik faktörler, nörolojik bozukluklar olası bazı nedenler arasında sayılabilir. Özellikle baskı altındayken ya da toplum karşısına çıkılan durumlarda kekemelik artmaktadır.

Günümüzde kullanılan beyin görüntüleme yöntemleri ile kekeleme sırasında beyinde oluşan aktiviteler incelemiş ve normal konuşmayla kekemelik sırasında oluşan beyin aktivitelerinin çok farklı olduğu saptanmıştır. Kekemelik tanısı için detaylı bir anamnez alınır, bazı testler uygulanır.

Ne Zaman Uzmana Danışmak Gerekir?

Özellikle çocukluk çağında ortaya çıkan kekemelik kendiliğinden düzelir. Ancak;

  • Genetik yatkınlık varsa,
  • Durumun fark edilmesinin üstünden 6 ay geçmesine karşın düzelme olmamışsa,
  • Kekemeliğin yanı sıra başka konuşma bozuklukları da mevcutsa bir uzmana başvurulmalıdır.

Kekemelik Durumunda Ailenin Yapabilecekleri

Kekemeliğin ortaya çıkması durumunda ailenin sakin ve destekleyici tavrı büyük önem taşır. Aile çocuklarına şu şekilde destek olabilir;

  • Çocuğun sözü asla kesilmemeli, söyleyeceklerini bitirmesi sabırla beklenmelidir.
  • Çocuk konuşması için zorlamamalıdır.
  • Cümleleri onun yerine bitirmek, kelime önermek gibi davranışlarda bulunulmamalıdır.
  • Çocuk konuşmasıyla ilgili eleştirilmemeli ya da durumdan duyulan endişe hissettirilmemelidir.
  • Çocuğun özgüveninin gelişmesinde en öneli etken sevgidir, bu nedenle çocuğa koşulsuz olarak sevildiği hissettirilmelidir.
  • Çocuğun konuşması başka çocuklarınkiyle kıyaslanmamalıdır.

Kekemeliğin Tedavisi

Günümüzde Kbb uzmanları tarafından kekemelik tedavisinde çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Terapinin özellikle erken yaşlarda yapılması önerilmektedir. Uygulanan terapi türü yaşa göre değişiklik göstermektedir. Hastanın tedaviye uyumu önemlidir. Dil ve konuşma terapistleri tarafından uygulanan terapiye düzenli devam etmek, verilen egzersizleri yapmak düzelme sürecini kısaltacaktır.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YUKARI