Rahat Bir Uyku İçin Çözüm Horlama Ve Uyku Apnesi Ameliyatı

/ / Kbb

Küçüklüğümüzden bu yana şahit olmuşuzdur bir takım horlama seslerine. Kimi yüksek, kimi tiz, kimi yanı başımızdan gelirken kimisi misafir evinde bulur bizi. Aslında bazen horlamanın kaynağı biz bile olabiliriz fakat bunu kabul etmek istemeyiz nedense. Sahi neden insanlar horladığını kabul etmezler?

Horlama Ve Uyku Apnesi

Horlamak yalnızca geceleri çıkan irili ufaklı seslerden ibaret değildir. Uyku sırasında burun ve dilin arkasındaki hava yolunun daralmasıyla ve buradaki küçük dilin titreşimiyle ortaya çıksan sese horlama denir. Peki, tıbbi bir dil ile anlatılınca sizce de bu bir rahatsızlık değil mi? Özellikle horladığımızı varsayarsak uyku esnasında solunum çabamızın artması ve nefes alamama gibi durumlar, uykusuzluk ve yorgun bir ruh hali, hatta yılar içinde kalp ritminin bozulmasına ve yüksek tansiyon, kalp büyümesi gibi durumlara bile yol açabilir.

Sağlıklı Bir Yönlendirme

Ailemizden birilerinin horladığına tanık olduğumuzda arada geçen komik diyaloglar ve karşımızdaki kişinin horladığını ispatlamaya çalışmak. Gece geçen o horlama sesleri eşliğinde uyuma çabası ertesi gün horlayan kişiye yapılan ufak isyanlar ile dile getirilir. Aile bireylerimiz içerisinde gece uykularında horlayan kişiler var ise yapılması gereken ilk şey durum ile ilgili sağlıklı bir yönlendirme yaparak, KBB bölümü uzman hekimleri ile bir randevu almak olmalıdır.

Tedavi Süreci

Horlama ve Uyku Apnesi Ameliyatı öncesinde birçok tedavi uygulanabilir. Horlama sebeplerini ortadan kaldırmak için alınan fazla kilolar verilmeli ve sportif bir yaşama yönlendirme yapılabilir. Alkol alımı kısıtlanır ve uyku ilaçları vb. sakinleştirici türevi ilaçların uyku apnesini arttırma ihtimalinden dolayı kullanımında dikkat edilmelidir. Doktor kontrolünde tedavi süreci ilerlemektedir.

Başarılı Sonuçlar ile Rahat Bir Uyku Çekin

Horlama ve Uyku apnesi ameliyatı seçilmiş vakalarda cerrahi müdahale ile çok iyi sonuçlar vermektedir. Maya Estetik şubelerinde hasta tedavilerinde başarı oranı %80-%90’lara kadar çıkmaktadır. Tedavi tanımı ve uygulama için ayrıntılı bir üst hava yolu muayenesi ve hatta uyku endeskopisi işlemleri ile problemin tam olarak yeri saptanır ve o bölge üzerinde cerrahi müdahale uygulanır.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YUKARI