Çocukların Uyku Problemleri Horlama Ve Uyku Apnesi

/ / Kbb
Çocukların Uyku Problemleri Horlama ve Uyku Apnesi

Normalde çocuklar ağızları kapalı,sessiz ve fazla hareket etmeden uyurlar.

Bu durum bozulduğunda çocuklarda uyku kalite bozukluğu dediğimiz durum oluşur.

Çocuk sırtüstü yatamamaya/yatmamaya,ağzı açık uyumaya ve horlamaya hatta nefesi duruyor-duracak gibi olmaya başlar.

Çocukların Uyku Problemleri Horlama ve Uyku Apnesi

Ebeveynler çocuğun gürültülü uyuduğunu,yatakta çok döndüğünü,boğuluyor gibi göründüğünü söylemeye başlarlar.Bu yüzden başının altına 2-3 yastık koyan,çocuğu sık sık control etmeye ihtiyaç duyan anne sayısı çoktur.

Çocuk başını yastığın gerisine doğru atma ya da yataktan sarkıtma eğiliminde olabilir,sırtı ve daha sıklıkla ensesi terler,yataktan mızmızlık ederek ve yorgun kalkarlar ve bu yüzden de günü huzursuz,çok aşırı hareketli ama çabuk terleyerek ve çabuk yorularak geçirirler.

Çünkü gece aslında hiç uyumamış gibi uyanırlar(tüm gece uyuduğu halde).Ama dinlendiren ve geliştiren uyku sadece ve sadece derin uyku denilen uyku fazlarıdır ve bu tüm uyku içerisinde yaklaşık 4-5 kez yaşanılan ve toplamda 20-40 dk. kadar süren bir bölümdür.

Derin uykuda salgılanan büyüme ve bağışıklık ile ilgili hormonlar çocuğun fiziksel gelişimini ve hastalıklara karşı korunmasını sağlamakla görevlidirler.

Uyku kalitesi bozulan çocuklarda bu işlevler bozulmaya başlarlar.

Çocuğun hızlı giden büyüme eğrilerinde düzleşmeler,büyümede duraklamalar başlar.Daha sık hastalanmaya başlayabilirler.Küçük çocuklarda gündüz huysuzluğu,hiperaktivite bulguları,sık ağlama ve mızmızlanmalar olabilir. Okul öncesinde kognitif (dikkat, bellek, algı, muhakeme) becerileri etkilenmeye başlar; hırçın ya da aşırı durağan bir çocuk olmaya başlar.Okul çağındaki bir çocukta ise bunlara derslerdeki başarısızlık, konsantrasyon eksikliği ve yaramazlık ya da aşırı durgunluk eklenebilir.

Ayrıca ağzı açık uyuyan ve boğazında büyük bademciği olan çocukların çene gelişimleri de giderek bozulur ve alt çene arkada üst çene önde ve dar olarak konumlanma gerçekleşip yüz iskeleti bozulmaya başlar. Ağız kokusu, boğazda kuruma, dişlerde çabuk çürüme ve çarpık diş gelişimi de olabilir.

Kalitesiz uykuya sebep olan durumlar çocuklarda çok geniş bir spektrum oluşturmaz. Çok sıklıkla sebep geniz eti ve bademcik büyümeleridir ve sanıldığının aksine bazen iltihaplanma olmaksızın da olabilir bu durum. Daha az sıklıkla allerjiler, burun orta duvarı deformasyonları, aşırı kilo ve çene şekil bozuklukları da horlama ve nefes durması (apne) yapabilir. Çok nadiren de olsa nörolojik bozukluklar da bu duruma neden olabilirler.

Geniz eti ve bademcik büyüklüğü olan çocuklarda bu durumlarda yapılacak cerrahi müdahalenin %85 vakada durumu düzelttiği bildirilmiştir, geri kalan vakalarda düzelmeme sebebi kilo ve çene bozuklukları olabilir, bunlarda uyku testi yaparak gerekirse geceleri takılacak bir solunum cihazı (CPAP), tedavide kullanılabilir.

Bu tedavilere karar vermek kesinlikle bir KBB uzmanının işidir ve bu tür çocukların detaylı bir şekilde KBB uzmanı tarafından muayenesi çok faydalı olacaktır.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YUKARI