Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo

/ / Kbb

Vertigo birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. En sık karşılaşılan vertigo tipi ise benign paroksismal pozisyonel vertigo, yani halk arasında bilinen adıyla kulakta kristal oynamasıdır. Benign paroksismal pozisyonel vertigoda yatağa yatarken, yataktan kalkarken, yere eğilince ve baş sağa sola oynatılınca, 15 saniye ya da birkaç dakika boyunca süren şiddetli bir baş dönmesi görülmektedir. Belirtiler her ne kadar rahatsız edici olsa da tanısı ve tedavisi kolay bir rahatsızlıktır.

Benign paroksismal pozisyonel vertigo tanı ve tedavisinde kullanılan en başarılı yöntem TRV manevra koltuğudur. Hastada kristal oynaması tespit edildikten sonra hastalığın hangi yarım daire kanalını etkilediği tespit edilir. Hastalığın doğru tedavi edilebilmesi için bu çok önemlidir.

Hastalığın kesin tanısı için bazı pozisyonel testler uygulanır. Öncelikle hasta bir sedyeye yatırılarak başını belirli pozisyonlarda oynatması istenir. Bu sırada baş dönmesi olup olmadığı araştırılır. Sonrasında ise gözlerdeki hareketler incelenir. Hastalığın asıl tanısı gözlerdeki hareketlerin incelenmesiyle belirlenir. Gözlerdeki hareketler hastalığın hangi yarım daire kanalını etkilediğinin anlaşılmasını sağlar.

Tanı koyulduktan sonra hasta manevra koltuğu kullanılarak tedavi edilir. Her yarım daire kanalının tedavi edilmesi için farklı manevralar uygulanır.

TRV manevra koltuğu sayesinde;

  • Daha doğru test sonuçları elde edilir,
  • Tedavi sırasında hastanın 360 derece dönmesi sağlanır ve bu sayede tedavi kolaylaşır.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YUKARI