Bademcik Ameliyatından Sonra Beslenme

/ / Kbb
Bademcik Ameliyatından Sonra Beslenme

Bademcik ameliyatından çıkıldıktan sonra anestezinin etkisi devam edeceğinden, bu etki geçene kadar ki ortalama dört saatlik sürede hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Doktorunuz sizi ne zaman yiyip içmeye başlanabileceği konusunda bilgilendirecektir. Bademcik ameliyatından sonra beslenme soğuk ve yumuşak gıda temeline dayanır.

İlk günler boğazdaki tahriş ve kanama riski daha fazladır. Bu nedenle sadece gıda seçimi değil lokmaların çiğneniş şekli de önemlidir. Yiyecekler küçük lokmalar halinde çiğnenmeli, içecekler küçük yudumlar halinde içilmelidir.

Bademcik Ameliyatından Sonra Beslenme

İlk günler bol sıvı alınması ateşin yükselmesini önlemek, yutkunmayı kolaylaştırmak açısından önemlidir.

Ameliyat sonrası, sindirimi zor olan işlenmiş gıdalardan kaçınılmalıdır.

Bademcik ameliyatından sonraki ilk dönemlerde yutma zorluğu nedeniyle yemek yemekten kaçınılabilir ancak çaba göstermek gerekir. Ancak çocuk yiyemiyorsa zorlamamalıdır.

Bademcik Ameliyatından Sonra 1. Gün Beslenme

Birinci gün beslenme sırasında küçük yudumlarla, sık aralıklarla soğuk çay, soğuk süt, soğuk su içilebilir, meyve kompostosu veya suyu (şeftali gibi) asitsiz meyve suları, dondurma tüketilebilir.

Bademcik Ameliyatından Sonra 2. Gün Beslenme

2. gün beslenme sırasında ilk günkülere ilaveten ılık (oda ısısında) tanesiz çorba, yoğurt, muhallebi ve puding yenilebilir.

Bademcik Ameliyatından Sonra 3. Gün Beslenme

3. gün beslenme sırasında yine yumuşak gıdalar tüketilir. Diyete sebze püresi, meyve püresi, çok haşlanmış makarna, sütte ya da çayda ezilmiş bisküvi veya ekmek, rafadan yumurta eklenebilir.

Bademcik Ameliyatından Sonra 4. Gün Beslenme

4. gün beslenme sırasında çorba, ezilmiş yemek taneleri, pirinçsiz sütlaç tüketilebilir. Dikkat edilecek nokta yiyeceklerin ne sıcak ne soğuk olmasıdır.

Bademcik Ameliyatından Sonra 5. Gün Beslenme

5. gün beslenme sırasında boğazda batma yaratmayacak, çok sıcak olmayacak besinler alınabilir. Eğer hekim eski beslenme şekline dönülebileceğini söylerse normal beslenmeye geçilebilir.

Bademcik Ameliyatından Sonra Tüketilmemesi Gereken Besinler

Bademcik ameliyatından sonra ağrıya kanamaya neden olmaması, iyileşmeyi geciktirmemesi açısından tüketilmemesi gereken besinler vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir;

  • Operasyonu takip eden ilk haftalar asitli ve sıcak yiyecek ya da içecekler tüketilmemelidir. (sıcak çay, sıcak çorba, portakal, kola, limon gibi)
  • Çikolata ve benzeri gıdalardan kaçınılmalıdır.
  • Kırmızı ve kahverengi renkli gıdalar ve içeceklerden uzak durulmalıdır (kanama ile karışabilir).
  • Boğaza kaçarak tahrişe yol açabileceğinden pipet kullanılmamalıdır.
  • Sert, batıcı gıdalar yenilmemelidir (ekmek kenarı gibi)
  • Acı, ekşi ve baharatlı besinler tüketilmemelidir.
  • Tütün ve alkol mamulleri kullanılmamalıdır.
  • Kanamayı arttırabileceği için bitki çayları tüketilmemelidir.
  • Ameliyat yarasını tahriş edip, kanamaya neden olabileceğinden kuru yemişlerden uzak durulmalıdır.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YUKARI