Detoks Nedir, Nasıl Yapılır?

/ / İncelme & Selülit

Detoks; amacı sindirimi durdurmak olan bir sıvı orucudur aslında. Bu sıvı orucuyla vücut temizlenir ve toksinleri atar. Günümüzde fast food tarzı mekanların da bir hayli artmasıyla insan vücudu sindirime büyük bir zaman ve efor harcamaktadır. Bundan dolayı da vücut bu gıdaları sindirmekle meşgulken büyük bir enerji kaybı yaşanır. Bu yüzden toksinler vücutta birikmeye ve sonucunda da rahatsızlıklar meydana gelmeye başlar.

Detoks yaptırmak sindirimi durdurduğu için vücut toksinleri artar ve kendini temizlemiş olur. Birçok kişinin karıştırdığı gibi aç kalmak değildir aslında. Günümüzde uzmanlar aç kalarak zayıflamanın ne kadar zararlı olduğunu ortaya koymaktadır. Detoks tamamen sağlıklı bir olaydır ki aç kalmanız söz konusu bile olmamaktadır.

Detoks Nasıl Uygulanır?

3 çeşit detoks programı vardır. Bu programlar:

  • Sıvı Detoks
  • Alkali Detoks
  • Çiğ Beslenme Detoksu

Sıvı detoks ile detoks yaptırmak isteyenler güne besleyici meyve suları ile başlarlar. Meyve suyu içmek istemeyenler dilerlerse sebze suyu da içebilirler. Bu süre boyunca her iki saatte bir meyve veya sebze suyu alımına devam edilir.

Detoksun ilk üç günü oldukça önemlidir. Üç gün içerisindeki detoks uygulamaları sizi zorlayabilir. Pes etmemeniz gerekiyor. Detoksun etkili olabilmesi ve devamlılığı açısından üç gün boyunca detoksa devam etmelisiniz.

Detoksu Kimler Yaptırabilir?

Zayıflamak isteyen, işlerinin streslerinden kurtulmak ve rahatlamak isteyen, vücudunda birikmiş toksinlerden kurtulmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen, vücudunu şiş hissedip bu şişliği atmak isteyen, az su tüketiminden rahatsız olan veya sigara alışkanlığı oluşmuş ve bu alışkanlıktan kurtulmak isteyen kişiler detoks yaptırabilirler.

Detoks yapılması önerilmeyenler ise hamileler ve sadece emzirenler, kan şekerinde sürekli inme çıkma yaşayan kişiler, yaşı çok ilerlemiş ve artık tedavinin etki etmeyeceği kişiler, kanser hastaları ve yüksek tansiyon hastalarıdır.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI