Tüylerle Savaşmada Etkili Çözüm: Epilasyon

/ / Epilasyon

Kadınların korkulu rüyalarından bir tanesi de kontrol altına alınamayan tüylerdir. Kontrol altına alınamayan tüyler zamanla ağda yapımı, tüylerin yanlış bir şekilde alınması, hamilelik dönemi ve takip eden süreçte doğum, ani kilo alımı ve hormonal bozukluklar gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak artabilir. Zaman içerisinde önü alınmayan bu tüyler ile savaşmada tercih edilebilecek bir yöntem de epilasyon yaptırmaktır.

Epilasyon Nedir?

Epilasyon, hormonal bir bozukluğunuz yoksa vücutta bulunan tüylerin yok edilmesinde etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Epilasyon kişinin yaşı ve sağlık durumu uygunsa herkese yapılabilirken epilasyon için uzmanlar tarafından önerilen minimum yaş 18’dir. Epilasyon vücutta her bölgeye uygulanabilir. Bacaklar, koltuk altı, karın bölgesi, göğüs ucu, bikini bölgesi, yüz başvuranların en çok talep ettiği bölgeler olarak gösterilebilir.

Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Epilasyon sektör içerisinde kalıcı epilasyon ve geçiçi epilasyon olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Geçici epilasyonun bir diğer adı depilasyondur ve ülkemizde klasik yöntemler olarak bilinen ağda, tüy dökücü kremler, tüy sarartıcı kremler ve ip ile tüylerin alınması bu yöntem içerisinde gösterilir.

Ülkemizde epilasyon denildiği zaman kişilerin aklına gelen bir diğer epilasyon çeşidi ise kalıcı epilasyondur ve kalıcı epilasyon da kendi içerisinde iğneli epilasyon, lazer epilasyon ve fotoepilasyon (IPL Epilasyon) olmak üzere üçe ayrılır. İğneli epilasyon kıl köklerine uygulanan iğneye verilen elektrik ile kıl köklerinin tahrip edilmesiyken, fotoepilasyon (IPL Epilasyon) ve lazer epilasyon ise sırasıyla ışık kaynakları ve lazer gücü kullanılarak kıl köklerinin tahrip edilmesi mantığına dayanmaktadır.

Hangi Epilasyon Türünü Tercih Etmeliyim?

Epilasyon yaptırmaya karar veren biri, hangi epilasyon türünün uygulanması gerektiği konusunda başvurmuş olduğu merkezden yardım almalıdır. Öyle ki, tüylerin sıklığı, başvuranın esmer ya da beyaz tenli olması ve müdahale edilecek bölge epilasyon türünü belirlemede belli başlı kriterler arasındadır. Tüylerin daha sık ve kalın olduğu bölgelerde lazer ya da fotoepilasyon tercih edilmeliyken, tüylerin daha az ve daha ince olduğu yüz bölgesi ve benzer bölgelerde iğneli epilasyon çok daha başarılı sonuçlar verecektir.

Epilasyon Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Epilasyon yaptırırken başvuranların aklına en az gelen nüans sağlık durumlarıdır. Epilasyona başlamadan önce mutlaka sağlık durumunuz hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmekte olup eğer hormonal bir bozukluğunuz mevcutsa, epilasyon tedavisi işe yaramayacaktır. Bunun yanı sıra güvenilir ve sektörde uzman bir merkezle çalışmak, epilasyon yapacak olan uzmanın alanında deneyimli olması ve doğru bölgeye doğru uygulama yapılması da epilasyon yaptırırken dikkat edilecekler arasındadır.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI