Lazer Epilasyonu Doktor Kontrolünde Yaptırın!

/ / Epilasyon

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Levent Taşlı, lazer tedavisinin mutlaka doktor kontrolünde yaptırılması gerektiğini belirterek, tedavi için en uygun dönemin de kış ayları olduğunu belirtti.

Mehmet Taşlı, lazer tedavilerinin giderek yaygınlaştığına, insanların istenmeyen tüylerden vücutlarını arındırmak için bu yönde hizmet veren merkezleri tercih ettiğine işaret etti. Bu tür tedavilerde doktor kontrolünün önemine dikkati çeken Taşlı, tüylenmenin nedeninin hormonal bağlantısının da araştırılması gerektiğini ifade etti.

Bu tedavilerde, sonuç alamayan ya da vücudunda yanıklar oluşan hastaların şikayetleriyle sıkça karşılaşıldığını söyleyen Taşlı, “Profesyonel tedavilerde kısa seanslarda sonuca daha çabuk ulaşılıyor. Ama en başından doğru lazerin seçilmesi, sorunun altındaki sebeplerin iyi belirlenerek kişinin yapısına göre, bu konuda eğitimden geçmiş personelce tedavinin uygulanması gerekiyor” diye konuştu.

Tedavinin kişinin özelliklerine göre yapılmasının önemini vurgulayan Taşlı, tüm hastalar için aynı lazer ve dozun uygulanmasının doğru olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Gereken tedavi sürelerinin planlanması, kişinin deri rengi gibi özelliklerine göre tedavinin tespit edilmesi gereklidir. Bu yapılmazsa, 4-6 seansta bitmesi gereken tedavi, 10 seansta dahi istenilen sonuca ulaşamayabilir. Merdiven altı olarak tanımlanan, bu işi tamamen ticari düşünerek hareket eden lazer merkezleri var. Kişiye 30-40 seans lazer uygulamasına rağmen sonuca ulaşamıyor. Bu tedaviden yararlanmak isteyenler, garantili olarak başlatılan kampanya duyurularına dikkatle yaklaşmalı. Lazer epilasyon tedavisi için öncelikle doktora gitmeli, kişisel özelliklere göre hedef belirlenerek, uygun tedavi yöntemi tespit edilmeli ve uygulanmalı. Bir lazer merkezi size büyük vaatlerde bulunuyorsa, sizi yanıltıyordur.”

Lazer tedavisinde mevsimin önemine de değinen Taşlı, en uygun dönemin kış ayları olduğunu belirtti

Mehmet Taşlı, “Yaz döneminde lazer yapılmaz, yapılırsa da çok az uygulanır. Haziran, temmuz, ağustos gibi aylarda direkt lazer epilasyonuna başlanması doğru değildir. Güneş görmeyen bölgelere lazer yapılabilirken güneş gören bölgeler yaptırılmamalıdır. Lazer epilasyon kışın daha sağlıklıdır ve tedavi zamanı kış aylarıdır” diye konuştu.

Kaynak: sabah.com.tr

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI