Lazer Epilasyon Hakkında Bilinmesi Gereken 16 Bilgi

/ / Epilasyon
Lazer Epilasyon Hakkında Bilinmesi Gereken 16 Bilgi

Vücudumuzdaki istenmeyen tüyler hepimizin ortak problemi. Hemen hepimiz bu tüylerden sonsuza kadar kalıcı olarak kurtulmak için lazer epilasyonu tercih ediyoruz. Lazer epilasyon kişiyi yormadan uygulanan ağrısız ve acısız bir yöntemdir. Bu nedenle de en az erkekler de kadınlar kadar lazer epilasyonu tercih etmektedir. Peki; lazer epilasyon hakkında yeterince bilgiye sahip miyiz? Lazer epilasyonda dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? İşte 16 madde de lazer epilasyon.

1- Öncelikle lazer epilasyonun tıbbi bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle de alanında iyi bir uzman ve doğru cihaz araştırması mutlaka yapılmalıdır.

2- Seans sayısı uygulanan bölgeye göre değişiklik gösterir. Bu seans sayıları 6 ve 12 arasında değişiklik gösterir. Erkeklerde bulunan testosteron adı verilen hormon nedeni ile tedavi süreci bayanlara oranla daha uzun sürebilir.

3- Tek bir seansta vücutta mevcut olan kıl köklerinin hepsi aynı oranda etkilenmez. Etkilenmeyenlerde dökülme görülmeyebilir. Bu tedavinin başarısız olduğu anlamına gelmez. Sabırla tedaviye devam edilmelidir.

4- Kılın doğal döngüsünden dolayı seanslar en az 4 hafta en çok ise 8 hafta olmalıdır.

5- Lazer epilasyon için en uygun cilt tipi koyu renge sahip kıl kökleri ve açık ten rengidir. En iyi sonucu alabilmek için kıl kökleri ile cilt rengi karşıt olmalıdır.

6- Lazer epilasyon uygulamasına başladıktan sonra diğer bütün epilasyon yöntemlerinden vazgeçilmelidir. Sadece makas ya da jilet kullanılabilir.

7- Seans sonrasında nadiren de olsa kıl köklerinde kabarma, su toplama gibi yan etkiler görülebilir. Bu durum normaldir. Panik olmamak gerekir. Bu çeşit yan etkilere maruz kalındığında uzman kontrolünde antibiyotikli besleyici kremlerden faydalanılabilir.

8- Kaş, göz, burun gibi bölgeler için lazer epilasyon uygun değildir. Çünkü buradaki kıllar oldukça ince yapıdadır ve lazer cihazları bu kıl köklerini görmez. Bu bölgeler için en uygun tedavi yöntemi iğneli epilasyondur.

9- Lazer epilasyon uygulanacak bölgenin mutlaka temiz olması gerekmektedir. Cilt üzerinde fondöten gibi ürünler bulunmamalıdır.

10- Derin peeling uygulamaları, cilt beyazlatma uygulamaları, güneş odası gibi uygulamalardan sonra lazer epilasyon yapılmamalıdır.

11- Çok kuru ciltlere sahip olanlar lazer öncesi ve sonrası mutlaka ciltlerini nemlendirmelidir. Kuru bir cilde uygulanan lazer cilt kuruluğunu arttırabilir. Nemlendirme için ise cilt için uygun nitelikteki bitkisel nemlendiriciler tercih edilebilir.

12- Eğer hormonsal değişiklikler gözlemlenirse yine doktor kontrolünde hormon tedavisi uygulanmalıdır.

13- Çeşitli antibiyotik ilaçlar ışığa olan hassasiyeti arttırmaktadır. Bu nedenle de bu ilaçların kullanım esnasında lazer uygulanmaz. Üzerinden en az 6 ay geçmesi gerekmektedir. Bu yüzden kullandığımız herhangi bir ilaç var ise lazer epilasyon uzmanına bu konuda bilgi vermemiz gerekir.

14- Hassas cilt yapısına sahip olanların tedavi öncesi ve sonrasında uyuşturucu kremler kullanmaları acıyı daha az hissetmesini sağlayacaktır.

15- Lazer epilasyon sonrasında güneşe çıkmamak gerekir. Eğer mecburi olarak güneşe çıkmamız gerekirse özellikle tedavi uygulanan bölgenin 30 faktör ve üzeri güneş kremleri ile korunması gerekmektedir.

16- Lazer epilasyonda en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi ise hamilelere, cilt enfeksiyonu gibi sorunu olanlara, kanser ve şeker tedavisi görenlere, ışığa ve güneşe alerjisi olanlara, sara hastalarına, kalp pili kullananlara, uygulama bölgesinde varis ya da uçuk olanlara lazer tedavisi uygulanmamasıdır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

YUKARI