Bikini Bölgesine Lazer Kısırlığa Neden Olur Mu?

/ / Epilasyon

Yıllardır tartışılan bikini bölgesine uygulanan lazerin kısırlığa sebep olup olmadığına New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dermatoloji Profesörü Elizabeth Hale cevap veriyor.

İnternette dolaşan dedikodulara baktığınızda lazerin kısırlığa sebep olabileceği yönündeki iddialara sıklıkla rastlarsınız. Ancak şöyle bir gerçek var ki bikini bölgesine lazer uygulandığında kısırlığa sebep olmaz. Evet, bir arkadaşınızın kardeşinin arkadaşı, bir tanıdığının başına geldiğine dair yeminler edebilir. Ancak bu pek mümkün değil.

Elizabeth Hale konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor. “Lazer, kıl köklerini hedef alan bir epilasyon yöntemidir. Kullanılan lazerler deriye 1 milimetreden daha az girerler. Bu nedenle yumurtalıklara ulaşma ihtimali yoktur. Ayrıca lazerler pigmentler üzerinde çalıştığından doğurganlığı etkilemesi mümkün değildir,” diyor.

Hale, lazerin dermatologlar tarafından uygulanması gerektiğini vurguluyor. Bilinçsizce uygulanan lazerin yanıklara ve renk farklılıklarına sebep olabileceğini de ekliyor.

Kaynak: milliyet.com.tr

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI