Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

/ / Saç Tedavileri

Saç ekimi yaptıran veya yaptıracak olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de saç ekimi işleminden sonra ekilen saçların ne zaman çıkacağıdır. Bu konu hakkında internette çok fazla arama yapılır. Saç ekimi yaptıran kişi bir an önce yeni saçlarına kavuşmak ister.

Saç ekimi sonrasındaki süreç sabır gerektirir ve hastalar bu süreçte maksimum seviyede özenli ve dikkatli olmalıdır. Ekilen saçların yerleşmesi için kafaya darbe alınmaması ve kafanın zedelenmemesi gerekir. Aynı zamanda beslenme şekline de özen gösterilmelidir.

Saç ekimi sonrasında saçların çıkmaya başlama süresi kişiden kişiye göre farklılık göstermekle beraber maksimum 1 yıldır. Ekim sonrasındaki ilk 1-2 hafta ekilen bölgede oluşan yaralar iyileşmeye başlar ve greftler yerine bu dönemde uyum sağlar. Bu dönemde kafanın yıkanması, greftlerin zarar görmemesi için doktorların önerdiği şekilde yapılmalı ve bu bölgeye çok hassas yaklaşılmalıdır.

Bu 15 günlük maksimum özen gösterilmesi gereken süreci atlattıktan sonra ekim yapan kişilerin en çok tedirgin olduğu dönemlerden biri olan “Şok Dökülme” başlar.

Şok Dökülme: Saç tellerinin normal formuna kavuşabilmesi için gerekli olan bu süreçte, kafada bulunan saçların dökülmeye başladığı görülür. Bu şok dökülme, geçici bir süreçtir fakat ne kadar süreceği hakkında kesin bir şey söylenemez, kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Bu dönemde kafadaki kaşınmaların artması da çok normaldir fakat kesinlikle kaşınmaması gerekir.

Şok dökülme sürecinden sonra yeni saçlar çıkmaya başlayacaktır. İlk başta çıkan saçlar zayıf ve tüy gibi olacaktır ama endişelenmeye gerek yok, sonraki süreçte saçların kalınlaşıp, güçlenmeye başladığı gözlenir. Bu evre artık büyüme evresidir, yeni çıkmaya başlayan saçlarınızla istediğiniz görünüme yavaş yavaş kavuşmaya başlarsınız.

6 aydan sonra saçlarınız yeni ekilen saç görünümünden çıkmış ve çıkan saçlarda uzama, değişim görülmeye başlanmıştır. 1 yıl sonra ise saçın rengi ve dokusu kendi doğal halini alır ve istenilen görüntüye kavuşulmuş olur.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YUKARI