Sivilce Oluşumu ve Tedavi Yöntemleri

/ / Cilt Tedavileri

Sivilce hemen hemen her yaşta ortaya çıkan, en fazla da ergenlik döneminde görülen bir çeşit hastalıktır aslında. Cilt hastalığı olan bu hastalığın kimi zaman geçmesi 1 haftaya yakın sürer fakat 1 hafta içerisinde tamamen geçmeyen sivilceler de oluşabilmektedir.

Sivilce, yağ bezlerinin yağ çıkışını tam olarak gerçekleştirememesinden kaynaklanır. Bu olay her zaman gerçekleşmez. Gerçekleştiğinde ise yağ çıkışı gerçekleşmez ve daha yoğun bir yağ ile kaplanan üst tabaka yağ çıkışına izin vermeyerek tıkanır. Bunun neticesinde de sivilce oluşur.

Sivilceniz Kendiliğinden Geçmeyebilir

Sivilceler normal şartlarda kendiliğinden geçer ve vücut bu hastalığı yener. Fakat bazı sivilceler geçmemekte direnir ve insan hayatını olumsuz etkiler. İşte bu gibi durumlarda sivilce tedavisi kaçınılmaz olabilir.

Bir sivilce çıktığında onunla uğraşmayın ve vücudunuzun bu hastalığı kendiliğinden yenmesini bekleyin. Eğer vücudunuz bu hastalığı yenmekte zorlanıyorsa veya siz daha fazla beklemek istemiyorsanız tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Sivilceler Neden Oluşuyorlar?

Sivilceler her yaşta ortaya çıkabilirler. Bu gayet normaldir. Sivilcelerin birçok oluşma nedeni vardır.

Sivilcelerin ortaya çıkma nedeni genetik bir faktör olabilir. Eğer anne veya baba daha öncesinde sivilce problemi yaşamışsa, çocuklarında da sivilce problemi görülme ihtimali yüksektir.

Sivilcelerin ortaya çıkmasında hormonlar da etkili olabilir. Vücut androjen hormonunu ne kadar çok üretirse sivilce çıkma ihtimali de o kadar yüksektir. İnsanlar 11-14 yaşları arasında androjen üretiminin en çok üretildiği bir dönem yaşarlar. İşte bu yaşlarda sivilcelerin çok olmasının nedeni bu hormondur.

Kadınlar, kadınlara özel dönemlerde androjen hormonunu oldukça fazla salgılayabilirler. Buna bağlı olarak da yüzlerinde sivilceler oluşmaya başlayabilir.

Sivilcelerin ortaya çıkma nedenlerinden biri de bakterilerdir. Bakteriler hızla üreyebilen canlılardır. Bu canlılar kapalı ortamları severler. Kapalı bir yapıya sahip olan folikül de bakterilerin üremesi için çok elverişli bir ortamdır.

Buna bağlı olarak da P. Acnea bakterisi çoğalmaya başlar ve vücudun dışarıya atmaya çalıştığı bu yağlarla beslenerek daha da çoğalır. Bakterilerin ürettiği maddeler de folikül içinde ve ciltte hastalıklara sebebiyet verirler.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI