Örümcek Ağı Estetiğini Kim Buldu?

/ / Genel

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz örümcek ağı estetiği, gerek cerrahi etkilerinin olmaması gerekse uygulamanın çok kısa sürmesi gibi avantajlarının yanı sıra yüz güldürücü sonuçların da alınmasıyla kadınlar tarafından bir hayli rağbet görmekte. Türkiye’de bu tekniği hastalarında ilk uygulayan Medikal Estetik Hekimlerinden birisi olan Dr.Nihat Dik uygulamanın cilt anatomisine uygunluğu sebebiyle ciltte doğal bir sürecin işletildiğini belirtiyor

ÖRÜMCEK AĞI ESTETİĞİ NEDİR?

“Thread lift”, “Meso threads”, “Lead Fine Lift” olarakta tanımlanmaktadır. Uygulama sonrasında çeneden başlayan V şeklinde yüzde estetik ve genç bir görünüm ifadesi verdiği için V lift olarak da tanımlanmaktadır.

Kullanılan iplikler PDO-Polydioxanone maddesi içermektedir. İplikler dokuya uygulandıktan 2-3 ay sonra gerginlik etkilerini % 50 kaybetmekte PDO tamamen su ve karbonik asite dönüşmektedir. 6-8 ay sonra ise tamamen dokudan kaybolmaktadır. Dokuda biyolojik etkisi ile oluşan yeni destek dokusu ise 18-24 ay kalmaktadır. İpliklerin tekli-düz (Monoflament), çift ya da çok sayıda sarmallı (Tornado), vida şeklinde (Screw) ve dışında kancaları (Cog)  olanları bulunmaktadır. Bu iplikler özel çok ince iğneler içerisine yerleştirilmiştir. İplikler istenilen dokuya bu iğneler ile yerleştirilmektedir.  İpliklerin ve iğnelerin farklı uzunlukta formları bulunmaktadır.

İPLİKLERİN NASIL BİR ETKİSİ OLUYOR?

Bu yöntemde yüz ya da vücutta sarkmış alanların gerginleştirilmesi ve yukarı kaldırılması ile yeniden kontürlerin verilmesi hedeflenmektedir. Kullanılan ipliklerin zamanla tamamen erimesi ve vücuttan tamamen atılması en önemli özellikleridir ve bunlar bu özelikleri nedeni ile biyolojik uyumlu eriyebilen iplikler olarak tanımlanmaktadır. 2 yıl kadar kalıcı sonuçlar verdikleri bilinmektedir.

Deri altına özel ince iğneler ile bu ipliklerin uygulanması sonrası iplikler çevresinde yeni destek dokusu oluşmaktadır. Bu da iplikler kaybolsa bile etkinin daha uzun sürmesine neden olmaktadır.

Deride kaldıkları sure içerisinde dermiste fibroblastik aktivite atışı ile ile yeni kollajen yapımını sağlamaktadır bu da deri tonusu ve direncinde arttırmakta, yeni doku oluşumu ile gözeneklerde küçülme sağlanmakta, deride yeni damar yapılarının gelişimini uyarmaktadır.

Yüz ya da vücut uygulamalarında kas içerisine uygulandığında kasın kan dolaşımını etkilemediği gözlenmiştir. Uygulama kas eksenleri boyunca yapılmış ise Botulinum toksin benzeri etki göstermekte bu kası yumuşatarak rahatlatmaktadır. Eğer kası güçlendirmek ve üzerindeki dokuları kaldırmak istiyorsak kas ekseni boyunca uygulamalıyız.

Yağ dokusu içerisine uygulandığında lipolizis yaptığı yönünde çalışmalar bulunmaktadır.
İplikler özel uzunluklarda ve çok ince iğneler ile cilt altına kolay ve hızlı uygulanmaktadır. Uygulamada sırasında ağrı oldukça azdır.

BU TEKNİĞİ KİM BULDU?

2011 yılında Güney Kore seyahatinde bu yöntemle tanıştığını belirten Dr.Nihat Dik, “Her ne kadar bu tekniği kendisinin bulduğunu iddia eden doktorlarımız varsa da örümcek ağı ya da iple yüz germe tekniğinin gelişimi (Sulamanidze Tekniği) Gürcü doktorlar tarafından sağlanmıştır” diye ekliyor.

1-Guilleman Tekniği
Literatürde “Curl Lift” ismi altında yayınlanan bu uygulama PDO-Polydioxanone iplerle yapılan ilk uygulamaların temelini oluşturmaktadır.

2- Sulamanidze Tekniği
Aptos (Anti-Ptos) lift iplikler ile yüz germe uygulaması olarak da bilinir.
1991 yılında Dr. Marlen Sulamanidze tarafından geliştirilip daha sonra dünyada ve ülkemizde de popülerleşen bir yüz germe tekniğidir. Aptos “Anti-ptos” dan gelmektedir ve ptosis doku düşmesi-sarkması anlamına gelmektedir. Bu yöntem kullanılan iplikleri üreten firmaların kullandıkları isimler olan “Aptos thread”, “Feather lift”, “Suture lift”, “Silk lift”, “Happy lift”, “Contour thread”, “Russian lift”, “Spider Web lift” ya da “Russian thread” olarak da bilinmektedir. Ülkemizde magazinsel yakıştırma ile “balık kılçığı iplerle asma”, “dikenli iplerle yüz germe”, “ataçlama” ,  “yüz asma”, “örümcek ağı” gibi isimlerle de bilinmektedir.

Bu yöntemlerle yüz germe, özellikle yaşlanma belirtilerinin henüz yeni başladığı, yüzde sarkmanın fazla olmadığı, nispeten genç hastalara (30-60 yaşlarında) uygulanmaktadır.

İplik yüzeyindeki tek ya da iki taraflı küçük kancalar dokular içerisine girerek dokulara yapışmakta bu da yüzün istenilen anatomik alanının yukarı askıya alınmasını kolaylaştırmaktadır.  İpliklerin dışarıda kalan uçları kesilir. İplikler dışarıdan bakıldığında deri yüzeyinde görünmez ya da elle hissedilemez. Mimikler sırasında fark edilemez.

3- Serdev Tekniği
Fransız cerrahlar Galland ve Clavier ile Bulgar cerrah Nikolay Serdev tarafından uygulanan yarı elastik ipler ile yapılan uygulamalardır.

4- Ruff Metodu
Burada kullanılan iplikler üzerinde tek yönde çıkıntılar bulundurmaktadır. İplikler polypropylenden yapılmıştır ve vücutta erimez. Bu madde her türlü cerrahi ameliyatta kullanılan, erimeyen ameliyat ipliğinin de temel maddesidir. Yani vücutta dikişin atıldığı organlar ve dokularda hayat boyu kalabilen ve reaksiyon oluşturmayan ipliklerdir.

ÖRÜMCEK AĞI’NIN ETKİSİ NE KADAR SÜRÜYOR?
İşlem bitiminden itibaren ilk gün etkinin hissedilmeye başlandığın aktaran Dr.Nihat Dik, “Ortalama 6 ay içinde etki maksimum seviyeye ulaşır, yaşlanmayı yavaşlatan ek yöntemlerle süre 2 yıldan 4 yıla kadar uzatılabilir” diye konuşuyor.

ÖĞLE MOLASINDA BİLE YAPILABİLİR
İşlem sonrasında sosyal yaşantıya hemen dönülebildiğini aktaran Dr. Dik, “Hatta bir öğle molasında bile rahatlıkla yapılabilecek bir işlemdir” diyor ve uygulama sonrası ciltte herhangi bir şişme, morarma ya da alerjik reaksiyon gözlenmediğinin altını çiziyor.

AĞRILI / ACILI BİR UYGULAMA MIDIR?
İşlem lokal anestezi altında yapıldığından operasyon sırasında her hangi ağrı ve acı duyulmaz.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI