Kış Aylarında Cildinizin Nem Seviyesini Koruyun

/ / Cilt Tedavileri

Kötü hava şartlarına maruz kalmak cildin daha çabuk kurumasına ve daha çabuk yaşlanmasına neden olur. Özellikle kış mevsiminde soğuğa maruz kalan cildin ciddi derecede nem oranını kaybettiği görülmektedir. Bunun en büyük nedeni de soğuk hava şartlarında vücudun ısısını kaybetmemek için damarları daraltmasının sonucunda kan dolaşımının büyük oranda azalmasıdır.

Özellikle kadınlarda daha çok görülen göz çevresinde oluşan kuruluk göz etrafında koyu renk halkaların oluşumuna neden olarak daha yaşlı bir cilt görünümüne neden olabilir.  Kış aylarında peeling ve kese yapmaktan kaçınmak gerekir. Banyo yaparken ılık su tercih edilmelidir çünkü sıcak su cilde nemini veren doğal yağları daha çok azaltır.

Eğer cilt çok kuruysa sabunlardan ve alkol içeren ürünlerden uzak durmak gerekir. Alkol tüketimi ya da fazla terleme gibi nedenler den dolayı vücut fazla miktarda su kaybettiğinde bol su tüketilerek vücudun susuz kalması engellenmelidir. Cildin nefes almasını sağlayan pamuklu ve ipekli kumaşlar da cildin kurumasını önlemede yardımcı olmaktadır.

Nemlendiriciler yeterli mi?

Tüm bunlar cildin özellikle kış aylarında ihtiyacı olan nemi karşılayabilmesi için yeterli değildir. Cildimizi çeşitli yardımcı ürünler ile nemlendirmemiz gerekir. Çünkü nemlendiriciler cildimizin tuttuğu su miktarını korumada büyük önem taşımaktadır. Bazen nemlendiricilerin bile yeterli gelmediği durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Böyle durumlarda ise nemlendiricinin bir üst seviyesi olan çeşitli vücut yağları tercih edilmelidir. Yağlar nemlendiriciden daha kuvvetli olup cilt yüzeyinden nemin buharlaşmasını önlemektedir.

İyi nemlendirilmiş bir cilt ile yaşlanmaya karşı daha iyi bir cilt ortaya çıkarmak mümkündür.  Çünkü iyi nemlendirilmiş bir cilt kuruluk ve kuruluktan kaynaklanan dökülme çatlamalara karşı dayanıklı olur. Cilt nemlendiği için elastikiyetini kaybetmez ve gerilmez. Deri altındaki kolajenleri korur ve azalmalarına izin vermez. Doğru uygulanmış bir nemlendirici cildi dış etkenlerden korur ve siyah nokta oluşumunun da önüne geçer.

Nemlendiriciler gündüz uygulandığında gün boyu nem dengesini korur. Gece uygulanan nemlendiriciler ise vücudumuzun hareketsiz kalmasından dolayı yer çekiminden en çok etkilendiği uyku süresince cildimizi korur ve nemlendirir. Böylelikle yaşlanma etkileri önemli derecede azalmaktadır. Nemlendirme konusunda sadece çözüm nemlendirici ürünler değil, gelişen teknoloji sayesinde çok daha profesyonel işlemler de mevcut. Medikal cilt bakımı hizmetimiz ve özellikle Aquafacial uygulaması cildin nemlenmesini ve gençleşmesini sağlayan çok etkili bir uygulamadır.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI