Kimyasal Peeling ve Çeşitleri

/ / Cilt Tedavileri

Deriye bir veya birkaç kimyasal ajanın çeşitli yollarla uygulanması ile yeni ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkarılması kimyasal peeling olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemle kimyasal ajanlar deriye uygulanır ve deri aslında hasar görür. Hasar gören deri daha sonra ölü deriyi vücuttan uzaklaştırır ve yerine yeni bir deri ortaya çıkarır. Böylece hedeflenilen bölge sağlıklı ve genç bir deriye sahip olur.

Kimyasal peeling amacı çeşitli lezyonların önlenmesi ve deride rejenerasyonlara yol açarak yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktır.

 

 

Kimyasal Peeling Çeşitleri

Kimyasal peeling üçe ayrılır. Bunlar yüzeysel kimyasal peeling, orta derinlikte kimyasal peeling ve derin kimyasal peelingtir.

Yüzeysel kimyasal peeling, meyve asitleri kullanılarak yapılan bir peeling yöntemidir. Bu peeling yöntemi şeker kamışından elde edilen glikolik asitlerle veya sütte bulunan laktik asitler gibi farklı çeşitlerde meyve asitleriyle uygulanabilir. Bu yöntemde kullanılan asitlerin daha yaygın olarak bilinen ismi de alfa hidroksi asitlerdir.

Bu asitlerin yapılarında oldukça küçük moleküller bulunduğu için deri tabakasını kolayca geçebilirler ve deriye etki edebilirler. Ancak daha alt tabakalara geçemezler. Böylece derinin üst kısmındaki hücrelere etki ederek onların yenilenmesini sağlarlar. Bu yöntem ile derideki yaraların da iyileşmesi mümkündür.

Orta derinlikte kimyasal peeling ise trikloroasetik asit ve glikolik asitler kullanılarak uygulanmaktadır. Bu kimyasal peeling çeşidi ile alt tabaka olan dermişe ulaşmak mümkündür. Bu yöntem sayesinde ter bezleri, yağ bezleri ve foliküllerin bulunduğu deriye ulaşılıp oraya zarar verilerek pigment değişiklikleri ve kırışıklıkları azaltma gibi tedaviler yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra da oldukça fazla süre güneşe maruz kalmaktan dolayı leke yapmış ciltlere de bu peeling yöntemi iyi gelmektedir.

Derin kimyasal peeling yönteminde ise çeşitli solüsyonlar kullanılır. Bu yöntemde derinin oldukça derinlerine inilmektedir ve ciddi bir biçimde soyulma meydana gelir. Eğer cildinizde sivilcelerden şikayetçiyesiniz bu peeling yöntemi oldukça faydalı olacaktır. Sivilce tedavisinin yanı sıra yine cilt lekelerine ve kırışıklıklarına da oldukça faydalıdır. Ancak bu peeling yöntemi ağrılı ve acılıdır. Bundan dolayı anestezi sonrasında yapılır.  Düzenli ağrı kesici kullanmanız gerekmektedir.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI