Dövme Yaptırmayı Düşünenler İçin Dev Rehber

/ / Cilt Tedavileri

Dövme yaptırmanın geçmişi bronz çağına kadar uzanır. Avrupa’nın buzullarında bulunmuş 5000 yaşındaki bir insanın derisinin üzerinde çok sayıda dövmeye rastlanmıştır. Arkeologlar taş devrinde dövme aleti olarak kullanıldığına inandıkları keskin kemik parçaları ortaya çıkarmışlardır.

Dövme, vücudun günlük olarak yenilendiği dış deri tabakasının daha alt kısımlarına çeşitli renklerdeki pigmentlerin yerleştirilmesidir. Derinin altına işlendiği için dış deri tabakası yenilenip dökülse de deri altına işlenen dövme bundan etkilenmez ve kalıcılığını korumaya devam eder. Dövme işlemi çok ince iğneler yardımı ile yapılır. Bu iğneler dakikada 3000 defa deriye girip çıkabilmektedir.

Dövme yaptırma ,vücuda çeşitli motiflerin ya da görsellerin işlenmesi isteği insanlarda çok eski tarihlerden bu yana var olmuştur. Çoğu insanda bu istek uzun sürmez ve bir süre sonra dövmelerinin silinmesini isterler. Kısaca şöyle diyebiliriz ki her dövme bir pişmanlık içerir. Öncelikle bu konuda hem fikir olalım. Örneğin;

Dövmeni yapan sanatçı iyi değildir, pişman eder seni.
Dövmeni yapan sanatçı iyidir, seçtiğin modelden pişman olursun.
Dövmeni yapan sanatçı iyidir, seçtiğin model iyidir, yaptırdığın bölgeden pişman olursun.
Dövmeni yapan sanatçı iyidir, seçtiğin model iyidir, yaptırdığın bölge iyidir, daha önceden neden yaptırmadım diye pişman olursun.

Kısaca, dövme yaptırmanız her şekilde pişmanlık ile sonuçlanacak ama eğer, “ben tüm bunları göze aldım yine de dövme yaptırmak istiyorum” diyenlerdenseniz sizi dövme rehberimizle baş başa bırakalım.

İlk kez dövme yaptıracak olanlar nelere dikkat etmeli?

Dövme yaptıranların sayısı günden güne artış gösteriyor. Ancak dövme yaptırmak isteyenlerin karar vermeden önce bilmesi gereken şeyler var.

Eski dönemlerde bir tabu halinde olan dövme günümüzde ünlü ünsüz fark etmeksizin herkes tarafından yaptırılıyor. Arz talep doğrultusunda dövmeye olan talep dövmecilerin sayısının artmasında da etkili oldu. Peki, ilke kez dövme yaptıracaksak dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Dövme yaptırmada en önemli kriterler nelerdir? Bunlara biraz değinelim.

Dövme yaptırılacak yerin seçilmesi

Dövme yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesidir. Dövme yapılacak merkezin oldukça hijyenik ve temiz olmasına özen gösterilmelidir. Buna ek olarak kullanılan malzemelerin özellikle de iğnelerin tek kullanımlık olup olmadığını öğrenmek de enfeksiyon kapma riskinden dolayı faydalı olacaktır. Dövme yaptırmaya başlamadan önce dövme iğnelerinin yanınızda açtırmalısınız ve tek kullanımlık olduklarından emin olmalısınız.

Mürekkep deri altına nasıl işlenir?

Dövme işleminin ince iğnelerin çok hızlı bir şekilde deriye girip çıkması ile yapıldığını belirtmiştik. İğne aşağı indiğinde derinin yaklaşık 1 ya da 2mm altına mürekkebi enjekte etmektedir. Bu şekilde mürekkebin içinde bulunan boya partikülleri hücrelerin içerisine hapsolur. Vücudumuz bu boya partiküllerini yabancı madde şeklinde algılamaktadır. Ancak bu partiküller çok büyük oldukları için beyaz kan hücreleri bunlara zarar verememektedir. Böylece vücutta bozulmadan uzun yıllar kalabilmektedir.

Modele nasıl karar vermeliyim?

Modeli seçmeden önce uzunca bir süre düşünmelisiniz, gerçekten çok iyi düşünmelisiniz. Öncelikle siyasi ya da benzeri grupları ve toplulukları simgeleyen desenlerden kaçınmanızı öneririz. Çünkü fikirler değişebilir. Başka birinin vücudunda gördüğünüz bir dövmeye heves etmemelisiniz. Bir diğer husus, partnerinizin ya da eşinizin ismini ya da onu anımsatacak görselleri dövme yaptırmadan önce çok iyi düşünmeniz gerekiyor. Evliliğiniz sonlanabilir ya da partnerinizden ayrılabilirsiniz ama dövmeniz her zaman sizinle olacaktır. Ayrıca gün gelip popülerliğini kaybedebilecek dini ve özel içerikli modelleri tercih etmemelisiniz.

Dövmenin renk seçimi

Dövmenin renkli olup olmaması biraz da kişinin cilt tonuna bağlı. Ten rengi kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durum olduğu için seçilen model renkli ise ve cildinizde güzel görünmeyecek bir renk ise dövme ustası ile konuşularak renk değiştirilebilir.

Dövmenin büyüklüğü

Yapılacak olan dövmenin boyutu da dövmenin hoş görünmesini etkileyecek en önemli faktörlerden bir tanesi. Bu yüzden dövme yaptırırken seçilen dövme modelini bir dövme ustasına göstererek yaptırılacak olan yere göre boyutunu belirlemek en doğru tercih olacaktır.

Kaç yaşından itibaren dövme yaptırılabilir?

Yasalar tarafından dövme yaptırmak için belirlenen yaş 18’dir. 18 yaşın altındaki kişilerin dövme yaptırabilmesi için ailesinin yazılı izni gerekmektedir. Ama aile izni dahi olsa vücut gelişimini tamamlamamış bir çocuğa dövme yaptırmamak gerekir.

Dövme yaptırmaya karar verme aşaması

Dövme merakı genelde 16-17 yaşlarında başlıyor fakat bu yaş aralığında dövme yaptırmak mümkün olmamaktadır. Çünkü vücut geliştikçe dövmenin yeri de değişebilmektedir. Vücudun kalıcı şekline ulaştığı 19-20 yaş aralığında dövme yaptırılabilir. Bu aşamada en önemli etken ne istediğini kişinin bilmesidir. Dövme yaptırmaya karar vermeden önce tüm oluşabilecek sorunlar, yapacağınız dövmenin yeri, içeriği, en önemlisi de ne için bu dövmeyi yaptırmak istediğini kişi tam manasıyla bilmesi gerekir.

Bunların yanında yaşadığınız çevrenin kültürünü de göz önüne almalısınız. Eğer dövmenin hoş karşılanmadığı bir yerde yaşıyorsanız tepki almanız kaçınılmaz olacaktır.

Dövmenin nereye yapılacağının seçilmesi

Dövmenin nereye yapılacağı konusuna da dikkat çekelim, eğer dövmeyi yaptıracağınız yeri yanlış belirlerseniz ileride pişman olmanız kaçınılmaz olacaktır. Elinize veya kolunuza yaptıracağınız bir dövme ya da vücudunuzun her zaman göz önünde olan kısımlarına dövme yaptırdığınızda bu dövmeyi her zaman gördüğünüz için yüksek olasılıkla belli bir süre sonra bu dövmeden sıkılmaya başlayacaksınız ve sildirmeyi ya da nasıl kapatacağınızı düşünmeye başlayacaksınız. Dövme yaptıracağınız yeri belirlerken yaşayacağınız acıyı düşünerek karar vermemelisiniz. Dövmenizden sıkılmayacağınız, seçtiğiniz dövmenin daha güzel duracağı ve deforme olmayacağı bir bölgeyi seçmeniz yaşayacağınız acı hissinden çok daha önemlidir. Eğer kilo almaya meyilli biriyseniz kilo alacağınızı düşünerek kilo alabilecek bölgelerinize dövme yaptırmamalısınız. Özellikle kadınlar, karın ve göğüs bölgelerine yaptırmak istedikleri dövmeleri yaptırmadan önce iki kez düşünmelidir çünkü bir hamilelik durumunda bu bölgelerdeki dövmelerin deforme olacağı bilinmelidir.

Dövme yaptırma işlemi ne kadar sürer?

Dövme yaptırma süresi yapılacak olan dövmenin modeline ve boyutuna göre değişiklik gösterir. 5 dakikada da bitebilir, saatlerce de sürebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bir seansta üç saatten fazla çalışılmaması gerektiğidir. Seanslara 10’ar gün ara ile devam edilmelidir. Alanında uzman profesyonel bir dövmeci 50 cm² ‘lik bir alana yapılan dövmeyi 45 dakika içerisinde tamamlayabilir.

Yeni yapılmış bir dövmeye nasıl bakım yapılmalıdır?

Dövme yapıldıktan sonra işlem yapılan alan bir bandaj ile kapatılır. Bu bandajın 2 ile 5 saatten önce kesinlikle açılmaması gerekir. Dövme ustası tarafından tavsiye edilen solüsyon ile tarif edildiği şekilde özenle temizlenmelidir. Sonrasında ise dövme ustası tarafından önerilen krem ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır. Bir hafta süresince tavsiye edilen şekillerde bakımı uygulanırken 24 saat boyunca sudan ve bir hafta boyunca da deniz ve havuzdan uzak tutulmalıdır. Bir hafta boyunca güneş ışığı ve solaryumdan da mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir. Dövme yapılan yerde bir süre sonra hasar gören cilt üzerinde kabuklar oluşacaktır, bu kabukların da soyulmaması gerekmektedir.

Yaz aylarında dövme yaptırılabilir mi?

Dövme yaptırmak için herhangi bir mevsim yoktur. Dört mevsim boyunca yaptırılabilir. Yapıldıktan beş gün sonra denize girilebilir ve güneşe çıkılabilir. Eğer dövme renkli ise bu süre 7 güne çıkmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dövmenin canlılığını korumak için güneşe çıkarken en az 50 faktörlük güneş kremi kullanmaktır.

Dövme çok can acıtır mı?

En çok merak edilen ve sık sorulan sorulardan bir tanesi de bu soru. En büyük dövme ustalarından Matthew Ellis, dövmenin acısını bir kedi tırmalaması ya da kör bir bıçağın deri üzerine gezinmesi şeklinde tanımlamıştır. Ancak dövme yaptıran birçok insan da dövmenin acısı başka hiçbir acıya benzemez şeklinde nitelendiriyor. Bu yüzden dövmenin acısı ile ilgili herhangi net bir yorum yapmak ne yazık ki pek mümkün değil. Kişilerin acı eşiklerine göre değişiyor diyebiliriz.

Dövme yaptırsam pişman olur muyum?

Yazımızın en başında da özellikle belirttiğimiz gibi yaptırdığınız dövmeden yüksek olasılıkla pişmanlık yaşayacaksınız.

Dövme sildirme için merkezlerimize gelen hastalarımızın pişmanlık nedenleri

  • İstediği şekli doğru kişiye yaptıramaması
  • Kız arkadaşından ayrılması
  • Modelin modasının geçmiş olması
  • Yaşanan çevrenin kültürel yapısındaki farklılıktan kaynaklanan baskı
  • İş hayatına başlaması sebebi ile giyim kuşama dikkat etmesi
  • Resmi kurumlara girişlerde sorun yaşanması
  • Ebeveyn olduktan sonraki süreçte sosyal çevrenin tepkisi

Dövme sildirilebilir mi?

Dövme sildirme son teknolojiler ile mümkün hale gelmiştir. Lazer ile dövme sildirme işlemi yaptırabilirsiniz. Dövme sildirme işleminde lazer ışınları cilde gönderilir, özel ışınlar yardımı ile sadece deri altına işlenen dövmenin pigmentleri etkilenir ve bu pigmentler ışınlar yardımı ile küçük parçalara ayrılır. Daha önce söylediğimiz gibi vücut normalde bünyesine giren yabancı maddeleri dışarıya atabilmektedir fakat renk pigmentleri çok büyük oldukları için vücut bu maddeleri dışarı atamamaktadır.

Lazer ile dövme silme işleminde bu maddeler vücuttan atılabilecek seviyede parçalara ayrılır. Doğal bir şekilde dövmeler vücuttan atılır.

Bu işlem hakkında detaylı bilgi için lazerle dövme silme hizmetimize göz atabilirsiniz.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI