Cilt Lekeleri ve Tedavi Yöntemleri

/ / Cilt Tedavileri

Tüm canlıların yaşam kaynağı olarak nitelendirdiğimiz güneş; yaşam için, canlılık için ve bizler için olmazsa olmazlardandır. Tabi ki her şeyin fazlası zarar olduğu gibi güneş ışınlarının da fazlasının zararı bulunmaktadır.

Güneş en sevilen güzelleşme yöntemi olan bronzlaşmanın da temel kaynağı. Yazın gideceğiniz tatillerde güneşlenerek bronzlaşmanız mümkün.

Ne var ki dünyamızı zararlı ışınlardan koruyan ozon tabakası gün geçtikçe daha da inceliyor ve dünyamızı korumadaki etkinliğini gün geçtikçe yitiriyor. İşte bu zararlı ışınlara maruz kalmak da cilt üzerinde olumsuz sonuçlara yol açmakta. Özellikle de cilt üzerinde oluşan lekeler. Aslında güneşin uzun yıllardır lekelere neden olduğunu biliyoruz fakat son zamanlarda bu şikâyetler oldukça çoğaldı ve çoğalmaya da devam edecek gibi gözüküyor.

Cilt Lekelerinin Sebepleri

Vücut hiçbir zaman verdiği tepkiyi boşuna vermez ve bazı yararlı tepkiler bize hoş görünmeyebilir. Tıpkı cilt lekelerinde olduğu gibi. Aslında bu lekeler vücudun cildi korumak için ortaya çıkardığı şeylerdir. Ancak ne var ki bu lekeler dışarıdan hiç güzel durmamaktalar.

Kimi zaman kullanılan kalitesiz makyaj malzemeleri sonucunda da ciltte lekelenmeler görülebilmektedir. Bunun yanı sıra zararlı kimyasalların cilde teması ile de cilt lekeleri ortaya çıkabilir. Korkmanıza gerek yok, leke tedavisi mümkün.

Leke Tedavilerinde Kullanılan Yöntemler

Leke tedavisi için kullanılan başlıca yöntemler peeling yöntemleridir. Bunlar kimyasal peeling, enzim peeling, karbon peelingtir. Diğer bir yöntem ise lazer yöntemidir.

Kimyasal peeling ile deriye bir veya birkaç kimyasal ajan gönderilir ve bu ajanlar deriye zarar vererek derinin rejenerasyona uğramasını yani yenilenmesini sağlarlar. Yenilenmeye uğrayan deri üstünde bulunan lekeyi de ortadan kaldıracaktır. Böylece leke tedavisi gerçekleşmiş olacaktır.

Enzim peeling ciltteki melanin oluşumunun azaltılmasını hedefleyen peeling çeşididir. Bu peeling yöntemi ile lekelerin rengi açılarak tedavi edilmesi sağlanmaktadır.

Karbon peeling ise tam da leke tedavisi için uygulanan bir peeling yöntemidir. Bu tedavide ciltteki gözenekler küçültülerek ve sıkılaştırılarak tedavi uygulanmaya çalışılır.

Lazer Yöntemi

Lazer yöntemi ile vücuda fraksiyonel lazer ışınları gönderilir. Bu ışınlar derinin hem altına hem de üstüne etki edebilen ışınlardır. Bu yüzden leke tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI