Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

/ / Cilt Tedavileri

Güneş, her canlı için faydalı bir enerji kaynağıdır. Özellikle D vitamini sentezleme açısından ve anti bakteriyel etkisi açısından önemi büyüktür. Ayrıca akne ve sivilce tedavisinde de güneşin oldukça etkisi vardır. Güneşin faydaları olduğu gibi uzun süre güneşe maruz kalındığı zaman zararları da vardır. Özellikle son yıllarda çevresel etkiler sebebiyle ozon tabakasının incelmesi, yeryüzüne zararlı ışınların gönderilmesine sebep olmaktadır. Zararlı ışınların yan etkisi, cilt lekelerine hatta cilt kanserlerine kadar uzamaktadır.

Cilt Lekelerine Neden Olan Etmenler

Cilt lekelenmesi, bir nevi cildin kendini savunma sistemidir. Her ne kadar sonucunda ciltte kötü görünümlere de sebep olsa, cilt açısından faydalıdır. Cilt, zararlı kimyasallara, kalitesiz makyajlara, güneş ışınlarına karşı kendini korumak için melanin salgılamaktadır. Salgı sonucunda cilt kendini korumuş olur, ancak melaninden dolayı ciltte lekelenmeler meydana gelir.

Cilt lekelerini gidermek için, lekenin boyutuna ve türüne göre tedavi yöntemleri de geliştirilmiş durumdadır.

Cilt Lekelerinde Başvurulan Tedavi Yöntemleri

Kimyasal peeling: cilt lekesi tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Kimyasal peelingde bir ya da birden fazla ajan; deriye uygulanarak, deride farklı derinliklerde hasar oluşturulmasını ve bu hasar sonucunda sağlıklı derinin ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır. Deri tabakalarında gerekli derinliğe kadar hasar meydana getirilir ve rejenerasyon esnasında yara iyileşir, bu iyileşmeden yararlanılarak çeşitli lezyonların tedavisi sağlanır.

Enzim ( Işık ) peeling: ciltteki melanin oluşumunu azaltmak için, salgılanan melaninin koyu renge dönüşmesine sebep olan tyrosinase enzimi baskılanır. Böylece ciltte görülen lekelerin rengi açılır.

Karbon peeling: genellikle lazerle uygulanan bir cilt gençleştirme yöntemidir. Tedavi sırasında, ciltteki gözenekler küçültülür, cilt aydınlatılır ve sıkılaşma gücü yöntemi ile cilt gençleştirilir. Leke giderilmesi tedavisinde en sık başvurulan tedavi yöntemidir.

Tüm bu yöntemler cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça etkili ve kalıcı yöntemlerdir.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI