Hollywood’un Tedavisi Ninemizin Bardağı

/ / İncelme & Selülit
Vakum Terapi

Günümüzdeki son moda ‘alternatif’ denilen tıp yöntemleri olduğu için, neredeyse her gün, bizim ninelerimizden gördüğümüz şeyler, yeni bir tıp uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak Amerikan CBS televizyonu, Amerikalı film yıldızı Gwyneth Paltrow’un sırtındaki bardak çekme izlerini yayımlayınca, tıp âleminde yeni bir iade-i itibar vakası daha ortaya çıktı.

Yıllarca horlanan, aşağılanan kırk yıllık bardak çekmenin adı, işin içine Kate Moss, Geri Halliwell, Jude Law gibi Hollywood yıldızları da girince şimdi vakum terapi’ye dönüştü. Bardağın yerini ise biberon yapımında kullanılan özel plastikten vakumlar aldı.

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan, Anadolu’nun da geleneksel tedavi yöntemlerinden olan ‘bardak (kupa) çekme’ de çağa ayak uydurdu. Daha doğrusu uyduruldu. Adı ‘vakumla terapi’ oldu. Ancak ikisinin de işlevi aynı: Bölgesel kan akımını artırarak, dokuların oksijenlenmesini sağlamak. Dolaşımı artırmak. Toksinlerin ve karbondioksitin dışarı atılmasına yardımcı olmak.

Her ikisi de sertlik ve ödemi çözüyor. Eklemleri ve sinir sistemini güçlendiriyor. Kireçlenmeyi tedavi ediyor. Bağışıklığı artırıyor. Selülitleri çözüyor, kas-eklem ağrılarını azaltıyor. Bel tutulmaları, omuz, ağrıları, bel, boyun, fıtık ve romatizma ağrılarını dindirmede etkili oluyor. Tabii tek başına değil. Yardımcı bir uygulama olarak.

ALMANYA’DAN İTHAL EDİLİYOR

Son dönemlerde Türkiye’deki bazı tıp merkezlerinde de rastlanmaya başlanan vakum setleri Almanya’dan ithal ediliyor. AB onaylı (CE belgeli) olarak getirtilen ürünler, medikal ve estetik merkezlerin yanı sıra evlerde de kullanılabiliyor. Bardak işlevi gören vakumların medikal amaçlı olanları 8, selülit tedavisi için kullanılanları 2, meme dikleştirmek için uygulananları ise 3 ayrı boyda üretildi. Fiyatları 295 YTL ile 495 YTL arasında değişiyor.

Akupunktur uzmanı Dr. Mehmet Ali Bars’ın verdiği bilgiye göre, vakum terapinin en önemli avantajı travma, yanma ve yaralanma yapmaması. Çabuk ve uzun süreli etkili olması. Ciddi yan etkilerinin bulunmaması, ayrıca kolay uygulanması. Bars’a göre, vakum terapi, kol-kürek kemiği, eklem ve bel kasları zorlanmalarına bağlı ağrılarda, lumbago denilen bel tutulmalarında, kulunçta, sinirsel kasılmalarla oluşan ağrılarda, bel, boyun, fıtık ağrı ve spazmlarında, romatizma ve kireçlenmeye bağlı ağrılarda ve selülitleri gidermede son derece etkili.

KİMLERE YAPILMAZ?

Bars, tedavinin uygulanmasında bazı kişilerde sakıncalar ortaya çıkabileceğini de ekliyor. Özellikle aşırı spor yapanlara, hamilelere, kanama bozukluğu olanlara, tedaviye gitmeden aşırı yemek yemiş olanlara vakum terapisi uygulanmıyor. Çok zayıflarda ise terapi süresi kısa tutuluyor. Yaşlılara ve çocuklara yumuşak yapılması kaydıyla sakıncalı değil. Hastalığın durumuna göre, haftada 2-3 kez, yarımşar saat, 10-15 seans yapılabiliyor. Bir uzmandan bazı teknik detayları öğrendikten sonra kişiler kendileri de uygulayabiliyor. Bars, vakumla terapinin bir mucize olmadığını vurguluyor. ‘Beslenme alışkanlıkları, kültür-fizik hareketleri gibi yaşam tarzının değiştirilmesi de gerekiyor’ diyor.

İKİ FARKLI VAKUM TERAPİSİ VAR

Eskide kalan bardak yönteminde, cam bardaklar ateşte ısıtılarak deriye yerleştirilir ve sıcak havanın vakum etkisi yaparak deriyi içeriye çekmesiyle basınç uygulanırdı. Terapi adını alan yeni yöntemde kullanılan vakumlar ise uygulamaları aynı olmakla birlikte elle ve elektrikli diye ikiye ayrılıyor. Tek fark birinde vakumun içindeki basıncın elektrikli bir aletle oluşturulması, diğerinde bu iş için elle hareket ettirilen makasa benzer mekanik bir yapının kullanılması. Vakumdan önce cildi kayganlaştırmak ve dokunun tahriş olmasını önlemek için ultrason jeli, vazelin veya başka bazı pomatlar kullanılıyor. Vücudun dışından uygulanan alçak basınç, deri altındaki dokulara ve kaslara kanın çekilmesini sağlıyor. Yoğun olarak bölgeye toplanan kan, içerdiği besin ve oksijeni dokudaki hücrelere bırakıyor. Toksinleri ve atık maddeleri de lenf sistemiyle vücut dışına atıyor. Dolayısıyla bölgedeki metabolizma hızı artıyor. Böylece gerekli enzim ve hormonların artışı tetikleniyor.

Kaynak: hurriyet.com.tr

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI