Detoksun Sağlıklı Yaşam İçin Önemi

/ / İncelme & Selülit
Detoksun Sağlıklı Yaşam İçin Önemi

Yaşam tarzımız, yanlış beslenme, kirli hava ve kirli su gibi etmenlerden dolayı vücudumuz kirlenir ve temizlenmeye ihtiyaç duyar. İşte vücudun bu istenmeyen toksinlerden temizlenmesi işlemine detoks adı verilir. Aslında karaciğerimiz ana detoks organımızdır. Çünkü kanda bulunan mikrop ve toksinlere karşı bir filtre görevi görerek böbreklerin bunları kolayca dışarı atabileceği bir hale getirir ve bu işi bütün gün boyunca her saat yapar.

Beslenmemize bağlı olarak kırmızı et, süt gibi hayvansal gıdalar ve proteinler gibi birçok toksini vücudumuzda taşırız. Gün geçtikçe artan hava kirliliği, su kirliliği, uyku düzensizlikleri, hareketsiz ve stresli bir yaşam tarzı vücudumuzu daha çok yorar ve daha fazla toksik madde vücudumuzda barınır. Bu vücudumuzda barınan toksinlerin miktarı arttıkça vücudumuz bunları atmaya çalışırken daha fazla efor sarf eder ve daha çok yorulur. Bundan kaynaklı olarak da nedensiz baş ağrıları, uykusuzluk ya da niteliksiz uyku, yorgunluk hissi, depresyon ya da sinirlilik, sindirim sorunları gibi problemler ortaya çıkar. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin zayıflamasına da neden olduğu için hastalıklara daha kolay yakalanmamıza sebep olur.

İşte çeşitli detoks programlarının da bir numaralı amacı bu toksin alımlarını ayda birkaç gün de olsa engellemek ve organlarımıza destek olarak vücudumuzun dinlenmesini sağlamaktır. Bunun için vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri içerisinde barındıran özel hazırlanmış detoks programları ile belirli aralıklar ile vücudumuzu dinlendirebiliriz.

Ancak detoks uygularken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bu detaylar uyguladığımız detoksu daha etkili hale getirecektir. Detoks uygulanırken solunan havanın temiz olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü kandaki oksijen miktarının düşük olması uygulamanın başarı oranını düşürebilir. Yediklerimizin organik olması gerekir. Çünkü hormonda fazla miktarda toksin vardır. Asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Detoksu egzersiz ile desteklemek de son derece faydalıdır.

Çok zayıf olanlar, emzirme döneminde olanlar, 16 yaşından küçük olanlar, ileri yaşta olanlar, ameliyatlılar, ağır işlerde çalışanlar, kemik hastaları gibi çeşitli ekstra durumu olanlar için detoks uygulaması zararlı olabilir. Bu şartları sağlayanlara detoks yapmaları önerilmez.

Detaylı bilgi için: Detoks programları

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YUKARI