Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Yapılır?

/ / Ayak Sağlığı & Varis

Tırnak batmaları genelde ayak başparmaklarında görülür. Ayak başparmağı uzaması gereken bölümden gömülerek batar ve bunun sonucunda hastanın hayatını olumsuz etkilemeye başlar. Batan bölgede enfeksiyon oluşur ve hasta acı çeker. Bununla birlikte normal hayatına devam edemez hale gelir.

Tırnak batması tedavisi; batmanın derecesine, ayak ve tırnak yapısına göre değişebilmektedir. Bu tedavi klinik ortamda uzmanlar tarafından dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Tırnak Batmasının Nedenleri

Tırnak batmasının çok farklı nedenleri olabilir. Genel nedenler ise sıkı ayakkabı ve sıkı çoraplar giymek, aşırı kilolar, hamilelik dönemi veya ayakta meydana gelen tırnak mantarlarının yol açtığı enfeksiyonlardır.

Eğer ayağınızı sıkan bir ayakkabı giyiyorsanız bunun ayak sağlığınız açısından oldukça zararlı olduğunu bilmelisiniz. Ayaklarınız vücudunuzun ağırlığını tek başına taşıyan uzuvlarınızdır. Vücuttaki kemik sayısının neredeyse üçte biri ayaklarınızda bulunmaktadır. Bundan dolayı ayak sağlığınıza dikkat etmeli, ayaklarınızı temiz tutmalı ve sıkı ayakkabılardan kaçınmalısınız.

Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak batması genellikle yetişkinlerde görülür fakat hemen hemen her yaşta görülmesi de mümkündür. Bebeklerde dahi tırnak batması görülebilir. Tırnak batması aslında başlarda pek de önemsenilmez. Çünkü başlarda sadece acıma, yanma gibi hisler oluşturur. Ancak buna dikkat edilmedikçe batan kısımda enfeksiyon oluşmaya başlar ve hasta oldukça olumsuz etkilenir. Tırnak batması tedavisi 3TO adı verilen bir tel sistemi ile uygulanabilir.

3TO Tel Sistemi

Aslında bu sistemi birçok kişi bilmektedir. Burada sadece adı farklıdır. Bu sistem dişlerde uygulanan tel sistemiyle neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Batan tırnağın daha dışa hareket etmesi ve batamaması için teller konumlandırılır ve böylece tedavi tamamlanmış olur. Bundan sonrasını da zaman belirler. Bu işlem sırasında hiçbir ağrı veya acı hissetmezsiniz.

Tırnak sürekli uzayan bir yapıda olduğundan dolayı teller nereye desteklerse oraya doğru uzar. Böylece tırnak tellerle beraber tırnak ucuna kadar gelir ve artık batmamaya başlar. Bu süre boyunca ara tel tedavisi yapılarak telin yeri değiştirilebilir. Bu işlem üç seans veya yedi sekiz seans sürmektedir.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI